Portal Pszczelarski

Ul Langstroth - zalety i wady

Na zdjęciu: ule Langstrotha. Źródło zdjęcia: mountainsweethoney.com/wp-content/uploads/2014/03/first-cypress-hives.jpg

ul wielokorpusowy ul Langstroth Lorenzo Langstroth zalety ula Langstrotha wady ula Langstrotha

Ule wielokorpusowe typu langstroth mają wiele zalet. Po pierwsze, dobrze sprawdzają się w pasiekach wykorzystujących odległe pożytki, tj. w gospodarce wędrownej. Poza tym, ponieważ w ulu langstrotha operujemy całymi korpusami, ułatwione jest zwiększanie liczebności rodziny - matki czerwią w górze gniazda, więc przestawianie korpusów pomoże na bieżąco zapewniać jej odpowiednie warunki do składania jaj. Korzystając z uli langstrotha, nie musimy również martwić się o zimowlę pszczelej rodziny - pokarm umieszczamy po prostu nad zimowym kłębem.

Nie zapominajmy jednak o tym, iż pojedynczy korpus ula langstroth jest zbyt mały, by pomieścić rodnię, tj. część gniazdową. Musimy więc zdecydować się, choć technicznie możliwe byłoby zmontowanie ula langstrotha z jednym korpusem, na korzystanie z przynajmniej dwóch korpusów (przy czym taka ilość na część gniazdową i tak jest zbyt duża). Optymalną ilością są jednak cztery korpusy - dwa gniazdowe, jeden przeznaczony na magazyn ramek z suszem i jeden wykorzystywany do okresowych przeglądów lub podkarmiania.

Zdaje się, iż jedną z wad uli typu langstrotha oraz uli wielokorpusowych w ogóle, jest konieczność budowania ich z ogromną precyzją (jeśli decydujemy się na skonstruowanie ula na własną rękę). Elementy uli wielokorpusowych muszą idealnie do siebie pasować, więc nawet minimalne, tj. kilkumilimetrowe odejście od prawidłowych wymiarów może spowodować, iż konstrukcja nie będzie miała pożądanej formy, a więc obsługa ula będzie znacznie utrudniona.

Okazuje się jednak, że tak czy siak prosta i tak nie będzie - obsługa uli wielokorpusowych, w tym też uli Langstrotha. Wymaga odpowiedniej fizycznej tężyzny, gdyż pszczelarz zmuszony jest do zdejmowania ważących w granicach 20-30 kilogramów magazynów miodowych (jest to konieczne do m.in. standardowej kontroli roju). Są one ciężkie szczególnie wtedy, gdy korzystamy z pełnowymiarowych ramek, czyli tych typowych właśnie dla uli langstrotha (ramki o mniejszych wymiarach mają odmiany płaskie).

Ule tego typu są bardziej wymagające - wymagają włożenia w korzystanie z nich większej siły niż np. ule leżakowe czy stojaki. Co ważne, wszystkie z tych trzech typów mają tzw. dostęp "od góry". Wszystkie wymagają tym samym odpowiedniego zabezpieczenia przez warunkami atmosferycznymi, np. deszczem czy gradem.

Opracowano na podstawie:

Krystyna Czekońska, Ul wielokorpusowy langstrotha, [w;] Zrób to sam, nr 6/1985, s. 21-22.
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, wyd. RM, Warszawa 2006, s. 29- 32.

Zobacz również:

Ul Langstroth - budowa i wymiary

Ul wielokorpusowy - charakterystyka

Ul wielokorpusowy - wady i zaletyLiczba wyświetleń artykułu: 30751

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909 2015-12-04 11:46:12

ja mam te ule od 97r. ramka 435x230, wada jest własnie za mała ramka na 1 korpus a 2 za duzo jak na samo czerwienie zawsze jest miodu sporu w 2 korpusie, praktycznie uzywam zawsze 3korpusy a odkad mam buckchwasta to nawet po 4 korpusy. zastanawiam sie aby robic po rzepaku tak aby był tylko 1 korpus krata i 2 magazyny miodowe, jednak gniazdo z 1 korpusem po rzepaku wydaje mi sie ze pscoły na gryke nie beda tak silne a bardzo wazna kwestia, pszczoły jak maja 2 korpusy gniazdowe to nosza bardzo duzo pyłku z 4-6 ramek a gdyby był jeden korpus gniazdowy to pierzgi by sporo nie nanisły na zime, NIE MA CO DYSKUTOWACUL JEST BARDZO MIODNY, SREDNIA RZEPAKU KOŁO 30KG, W TYM ROKU WYDAJNOSC MAM KOŁO 70KG Z ULA, OBECNIE ZASADNICZYM PROBLEMEM JEST TO ZE NIE MOZNA ZASTOSOWAC PRZEGONEK GDYZ DUZO MIODU JEST W 2 KORPUSIE ORAZ NA 2-3 W DOLE, PROBLEM WŁASNIE NA TYM POLEGA

factis 2015-12-04 18:02:31

Kolego powiedz z jakiej części kraju jesteś i ile masz pni?  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

INSECTUM – polsko-niemieckie warsztaty budowy domów dla owadów

Toruński Festiwal Smaków 2017

Miodem Płynące Stanisław Brach - wystawa pszczelarska 2017

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.