Portal Pszczelarski

Ul Langstroth - zalety i wady

Na zdjęciu: ule Langstrotha. Źródło zdjęcia: mountainsweethoney.com/wp-content/uploads/2014/03/first-cypress-hives.jpg

ul wielokorpusowy ul Langstroth Lorenzo Langstroth zalety ula Langstrotha wady ula Langstrotha

Ule wielokorpusowe typu langstroth mają wiele zalet. Po pierwsze, dobrze sprawdzają się w pasiekach wykorzystujących odległe pożytki, tj. w gospodarce wędrownej. Poza tym, ponieważ w ulu langstrotha operujemy całymi korpusami, ułatwione jest zwiększanie liczebności rodziny - matki czerwią w górze gniazda, więc przestawianie korpusów pomoże na bieżąco zapewniać jej odpowiednie warunki do składania jaj. Korzystając z uli langstrotha, nie musimy również martwić się o zimowlę pszczelej rodziny - pokarm umieszczamy po prostu nad zimowym kłębem.

Nie zapominajmy jednak o tym, iż pojedynczy korpus ula langstroth jest zbyt mały, by pomieścić rodnię, tj. część gniazdową. Musimy więc zdecydować się, choć technicznie możliwe byłoby zmontowanie ula langstrotha z jednym korpusem, na korzystanie z przynajmniej dwóch korpusów (przy czym taka ilość na część gniazdową i tak jest zbyt duża). Optymalną ilością są jednak cztery korpusy - dwa gniazdowe, jeden przeznaczony na magazyn ramek z suszem i jeden wykorzystywany do okresowych przeglądów lub podkarmiania.

Zdaje się, iż jedną z wad uli typu langstrotha oraz uli wielokorpusowych w ogóle, jest konieczność budowania ich z ogromną precyzją (jeśli decydujemy się na skonstruowanie ula na własną rękę). Elementy uli wielokorpusowych muszą idealnie do siebie pasować, więc nawet minimalne, tj. kilkumilimetrowe odejście od prawidłowych wymiarów może spowodować, iż konstrukcja nie będzie miała pożądanej formy, a więc obsługa ula będzie znacznie utrudniona.

Okazuje się jednak, że tak czy siak prosta i tak nie będzie - obsługa uli wielokorpusowych, w tym też uli Langstrotha. Wymaga odpowiedniej fizycznej tężyzny, gdyż pszczelarz zmuszony jest do zdejmowania ważących w granicach 20-30 kilogramów magazynów miodowych (jest to konieczne do m.in. standardowej kontroli roju). Są one ciężkie szczególnie wtedy, gdy korzystamy z pełnowymiarowych ramek, czyli tych typowych właśnie dla uli langstrotha (ramki o mniejszych wymiarach mają odmiany płaskie).

Ule tego typu są bardziej wymagające - wymagają włożenia w korzystanie z nich większej siły niż np. ule leżakowe czy stojaki. Co ważne, wszystkie z tych trzech typów mają tzw. dostęp "od góry". Wszystkie wymagają tym samym odpowiedniego zabezpieczenia przez warunkami atmosferycznymi, np. deszczem czy gradem.

Opracowano na podstawie:

Krystyna Czekońska, Ul wielokorpusowy langstrotha, [w;] Zrób to sam, nr 6/1985, s. 21-22.
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, wyd. RM, Warszawa 2006, s. 29- 32.

Zobacz również:

Ul Langstroth - budowa i wymiary

Ul wielokorpusowy - charakterystyka

Ul wielokorpusowy - wady i zaletyLiczba wyświetleń artykułu: 22207

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909

2015-12-04 11:46:12

ja mam te ule od 97r. ramka 435x230, wada jest własnie za mała ramka na 1 korpus a 2 za duzo jak na samo czerwienie zawsze jest miodu sporu w 2 korpusie, praktycznie uzywam zawsze 3korpusy a odkad mam buckchwasta to nawet po 4 korpusy. zastanawiam sie aby robic po rzepaku tak aby był tylko 1 korpus krata i 2 magazyny miodowe, jednak gniazdo z 1 korpusem po rzepaku wydaje mi sie ze pscoły na gryke nie beda tak silne a bardzo wazna kwestia, pszczoły jak maja 2 korpusy gniazdowe to nosza bardzo duzo pyłku z 4-6 ramek a gdyby był jeden korpus gniazdowy to pierzgi by sporo nie nanisły na zime, NIE MA CO DYSKUTOWACUL JEST BARDZO MIODNY, SREDNIA RZEPAKU KOŁO 30KG, W TYM ROKU WYDAJNOSC MAM KOŁO 70KG Z ULA, OBECNIE ZASADNICZYM PROBLEMEM JEST TO ZE NIE MOZNA ZASTOSOWAC PRZEGONEK GDYZ DUZO MIODU JEST W 2 KORPUSIE ORAZ NA 2-3 W DOLE, PROBLEM WŁASNIE NA TYM POLEGA

factis

2015-12-04 18:02:31

Kolego powiedz z jakiej części kraju jesteś i ile masz pni?

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.