Portal Pszczelarski

Ul Langstroth - zalety i wady

Na zdjęciu: ule Langstrotha. Źródło zdjęcia: mountainsweethoney.com/wp-content/uploads/2014/03/first-cypress-hives.jpg

ul wielokorpusowy ul Langstroth Lorenzo Langstroth zalety ula Langstrotha wady ula Langstrotha

Ule wielokorpusowe typu langstroth mają wiele zalet. Po pierwsze, dobrze sprawdzają się w pasiekach wykorzystujących odległe pożytki, tj. w gospodarce wędrownej. Poza tym, ponieważ w ulu langstrotha operujemy całymi korpusami, ułatwione jest zwiększanie liczebności rodziny - matki czerwią w górze gniazda, więc przestawianie korpusów pomoże na bieżąco zapewniać jej odpowiednie warunki do składania jaj. Korzystając z uli langstrotha, nie musimy również martwić się o zimowlę pszczelej rodziny - pokarm umieszczamy po prostu nad zimowym kłębem.

Nie zapominajmy jednak o tym, iż pojedynczy korpus ula langstroth jest zbyt mały, by pomieścić rodnię, tj. część gniazdową. Musimy więc zdecydować się, choć technicznie możliwe byłoby zmontowanie ula langstrotha z jednym korpusem, na korzystanie z przynajmniej dwóch korpusów (przy czym taka ilość na część gniazdową i tak jest zbyt duża). Optymalną ilością są jednak cztery korpusy - dwa gniazdowe, jeden przeznaczony na magazyn ramek z suszem i jeden wykorzystywany do okresowych przeglądów lub podkarmiania.

Zdaje się, iż jedną z wad uli typu langstrotha oraz uli wielokorpusowych w ogóle, jest konieczność budowania ich z ogromną precyzją (jeśli decydujemy się na skonstruowanie ula na własną rękę). Elementy uli wielokorpusowych muszą idealnie do siebie pasować, więc nawet minimalne, tj. kilkumilimetrowe odejście od prawidłowych wymiarów może spowodować, iż konstrukcja nie będzie miała pożądanej formy, a więc obsługa ula będzie znacznie utrudniona.

Okazuje się jednak, że tak czy siak prosta i tak nie będzie - obsługa uli wielokorpusowych, w tym też uli Langstrotha. Wymaga odpowiedniej fizycznej tężyzny, gdyż pszczelarz zmuszony jest do zdejmowania ważących w granicach 20-30 kilogramów magazynów miodowych (jest to konieczne do m.in. standardowej kontroli roju). Są one ciężkie szczególnie wtedy, gdy korzystamy z pełnowymiarowych ramek, czyli tych typowych właśnie dla uli langstrotha (ramki o mniejszych wymiarach mają odmiany płaskie).

Ule tego typu są bardziej wymagające - wymagają włożenia w korzystanie z nich większej siły niż np. ule leżakowe czy stojaki. Co ważne, wszystkie z tych trzech typów mają tzw. dostęp "od góry". Wszystkie wymagają tym samym odpowiedniego zabezpieczenia przez warunkami atmosferycznymi, np. deszczem czy gradem.

Opracowano na podstawie:

Krystyna Czekońska, Ul wielokorpusowy langstrotha, [w;] Zrób to sam, nr 6/1985, s. 21-22.
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, wyd. RM, Warszawa 2006, s. 29- 32.

Zobacz również:

Ul Langstroth - budowa i wymiary

Ul wielokorpusowy - charakterystyka

Ul wielokorpusowy - wady i zaletyLiczba wyświetleń artykułu: 27856

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909 2015-12-04 11:46:12

ja mam te ule od 97r. ramka 435x230, wada jest własnie za mała ramka na 1 korpus a 2 za duzo jak na samo czerwienie zawsze jest miodu sporu w 2 korpusie, praktycznie uzywam zawsze 3korpusy a odkad mam buckchwasta to nawet po 4 korpusy. zastanawiam sie aby robic po rzepaku tak aby był tylko 1 korpus krata i 2 magazyny miodowe, jednak gniazdo z 1 korpusem po rzepaku wydaje mi sie ze pscoły na gryke nie beda tak silne a bardzo wazna kwestia, pszczoły jak maja 2 korpusy gniazdowe to nosza bardzo duzo pyłku z 4-6 ramek a gdyby był jeden korpus gniazdowy to pierzgi by sporo nie nanisły na zime, NIE MA CO DYSKUTOWACUL JEST BARDZO MIODNY, SREDNIA RZEPAKU KOŁO 30KG, W TYM ROKU WYDAJNOSC MAM KOŁO 70KG Z ULA, OBECNIE ZASADNICZYM PROBLEMEM JEST TO ZE NIE MOZNA ZASTOSOWAC PRZEGONEK GDYZ DUZO MIODU JEST W 2 KORPUSIE ORAZ NA 2-3 W DOLE, PROBLEM WŁASNIE NA TYM POLEGA

factis 2015-12-04 18:02:31

Kolego powiedz z jakiej części kraju jesteś i ile masz pni?  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXIV Krakowskie Miodobranie

Pasieka miejska w Piotrkowie Trybunalskim 2017

Barciowisko 2017

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia