Portal Pszczelarski

Milion pszczół utopionych w nakropie w południowej Francji

Na zdjęciu: miejsce wypadku samochodu przewożącego pnie pszczele w południowej Francji. Źródło: Google Maps

wypadek vana z pszczołami zniszczone ule

Trzeci tydzień kwietnia 2015 r. to pasmo nieszczęść, o których wszyscy pszczelarze i miłośnicy pszczół chcieliby szybko zapomnieć. W piątek 17 kwietnia ciężarówka przewożąca 448 uli z pszczołami przewróciła się wysypując ładunek na drogę. Trzy dni wcześniej, jak donosi francuski dziennik La Depeche, równie tragiczny wypadek miał miejsce we Francji, w gminie Saussenac. Ok. godziny 15 kierowca vana przewożącego 72 pnie pszczele uderzył w inny samochód.

W wyniku wypadku prawie wszystkie ule zostały uszkodzone jednocześnie skazując ponad milion pszczół na śmierć poprzez utopienie w nakropie lub poprzez przygniecenie innymi ulami. Z relacji świadków wydarzenia, owady którym udało się przeżyć wypadek, "atakowały wszystko co się ruszało", by po pewnym czasie odlecieć w różnym kierunku. Kierowcom na ratunek pospieszyli strażacy, którzy dotarli na miejsce wypadku z Albi i Saint-Juery. Obaj lekko ranni kierowcy zostali odwiezieni do kliniki Claude-Bernard.

Dominique Miras, pszczelarz z Abeillerie który prowadził pojazd z ulami, poniesione straty wycenia na 7000 euro. W szacunkach nie ujął uszkodzonego samochodu ani utraconego zysku ze sprzedaży miodu.

Opracowano na podstawie:

- dziennika La Depeche (ladepeche.fr)

- serwisu The Local (thelocal.fr)

Zobacz również:

Wypadek ciężarówki wiozącej 448 uli z pszczołami w Lynnwood (USA)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2888

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2015-04-18 16:27:52

No tydzień "ekstra". Coraz smutniejsze te informacje...

michal-trabka 2015-04-19 10:22:02

Nieostrożność kierowcy czy zły los?

michal1972 2015-04-19 12:55:11

@michal-trabka, myślę, że wszystko naraz. Redakcjo Portalu Pszczelarskiego, może coś bardziej pozytywnego opublikować?

Antoni 2015-04-19 20:07:09

Straszne rzeczy się dzieją na tym świecie. Nie rozumiem tylko jak mogło dojść do wypadku o 15 i to z winy kierowcy vana. Nad ranem albo późnym wieczorem prędzej bym to sobie wytłumaczył.



  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasteczka lekko miodowe

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek