Portal Pszczelarski

Kłokoczka południowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata L.). Źródła zdjęć: it.wikipedia.org/wiki/Staphylea_pinnata#/media/File:Staphylea_pinnata.jpg i ceb.wikipedia.org/wiki/Staphylea_pinnata#/media/File:Staphylea_pinnata_MS_4410.jpg Autorzy zdjęć: Isfisk i Marco Schmidt

kłokoczka południowa Staphylea pinnata L. roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa kłokoczki południowej wydajność pyłkowa kłokoczki południowej cechy charakterystyczne kłokoczki południowej występowanie kłokoczki południowej uprawa kłokoczki południowej

Kłokoczka południowa – roślina miododajna

Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata L.) jest niewielkim drzewem lub dość okazałym krzewem, który osiąga wysokość do 5 metrów. To popularna roślina miododajna, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród pszczelarzy, którzy chcą zwiększyć intensywność pożytków.

Kłokoczka południowa żyje dziko na południu Europy, w Syrii, Armenii czy na Kaukazie. Lubi tereny mocno nasłonecznione, jednak nie ma szczególnych wymagań glebowych. Rośnie duża, okazała. Ma wysokie pędy pokryte trudnym do rozłupania drewnem – jedynie młode pędy są elastyczne i mocno zielone. Ma długie liście z równie długimi ogonkami. Kwiaty są zebrane w charakterystyczne grona, są białe w środku i lekko różowe na brzegach. Wydzielają sporo nektaru i przyciągają pszczoły swoim niepowtarzalnym, bardzo ładnym zapachem. Pszczoły i inne owady oblatujące łąki, bardzo chętnie zbierają z kłokoczki zarówno pyłek, jak i nektar.

Kłokoczka południowa naturalnie rośnie w zaroślach i różnego rodzaju lasach. Kwitnie dość wcześnie – od maja do czerwca, dzięki czemu jest idealnym pożytkiem wiosennym. Choć lubi wilgotne podłoża, równie dobrze rośnie na suchych i mało urodzajnych glebach. Najbardziej wyrasta na terenach mocno nasłonecznionych. Warto ja uprawiać, bo znacznie zwiększa wydajność miodową na danym obszarze oraz urozmaica rośliny pożytkowe.

Choć w naszym kraju kłokoczka południowa jest traktowana przede wszystkim jako roślina miododajna i ozdobna, w innych miejscach na świecie jest ona także zjadana. Marynowane kwiaty i pąki z powodzeniem zastępują kapary i są świetnym dodatkiem do różnego rodzaju dań. Co ciekawe, drewno kłokoczki południowej było kiedyś wykorzystywane do wykonywania drobnych sprzętów gospodarstwa domowego. Jak widać, roślina ma sporo więcej właściwości niż tylko wydzielanie pyłku. Pomimo to w naszym kraju najbardziej lubiana jest przez pszczelarzy i ogrodników.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Powszechne Wydawnictwoe Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 198

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11709

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2015-06-25 08:26:19

gdzies sie taki krzew pszewinol mi przed oczami ale teraz znam jego nazwe  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.