Portal Pszczelarski

Kłokoczka południowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata L.). Źródła zdjęć: it.wikipedia.org/wiki/Staphylea_pinnata#/media/File:Staphylea_pinnata.jpg i ceb.wikipedia.org/wiki/Staphylea_pinnata#/media/File:Staphylea_pinnata_MS_4410.jpg Autorzy zdjęć: Isfisk i Marco Schmidt

kłokoczka południowa Staphylea pinnata L. roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa kłokoczki południowej wydajność pyłkowa kłokoczki południowej cechy charakterystyczne kłokoczki południowej występowanie kłokoczki południowej uprawa kłokoczki południowej

Kłokoczka południowa – roślina miododajna

Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata L.) jest niewielkim drzewem lub dość okazałym krzewem, który osiąga wysokość do 5 metrów. To popularna roślina miododajna, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród pszczelarzy, którzy chcą zwiększyć intensywność pożytków.

Kłokoczka południowa żyje dziko na południu Europy, w Syrii, Armenii czy na Kaukazie. Lubi tereny mocno nasłonecznione, jednak nie ma szczególnych wymagań glebowych. Rośnie duża, okazała. Ma wysokie pędy pokryte trudnym do rozłupania drewnem – jedynie młode pędy są elastyczne i mocno zielone. Ma długie liście z równie długimi ogonkami. Kwiaty są zebrane w charakterystyczne grona, są białe w środku i lekko różowe na brzegach. Wydzielają sporo nektaru i przyciągają pszczoły swoim niepowtarzalnym, bardzo ładnym zapachem. Pszczoły i inne owady oblatujące łąki, bardzo chętnie zbierają z kłokoczki zarówno pyłek, jak i nektar.

Kłokoczka południowa naturalnie rośnie w zaroślach i różnego rodzaju lasach. Kwitnie dość wcześnie – od maja do czerwca, dzięki czemu jest idealnym pożytkiem wiosennym. Choć lubi wilgotne podłoża, równie dobrze rośnie na suchych i mało urodzajnych glebach. Najbardziej wyrasta na terenach mocno nasłonecznionych. Warto ja uprawiać, bo znacznie zwiększa wydajność miodową na danym obszarze oraz urozmaica rośliny pożytkowe.

Choć w naszym kraju kłokoczka południowa jest traktowana przede wszystkim jako roślina miododajna i ozdobna, w innych miejscach na świecie jest ona także zjadana. Marynowane kwiaty i pąki z powodzeniem zastępują kapary i są świetnym dodatkiem do różnego rodzaju dań. Co ciekawe, drewno kłokoczki południowej było kiedyś wykorzystywane do wykonywania drobnych sprzętów gospodarstwa domowego. Jak widać, roślina ma sporo więcej właściwości niż tylko wydzielanie pyłku. Pomimo to w naszym kraju najbardziej lubiana jest przez pszczelarzy i ogrodników.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Powszechne Wydawnictwoe Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 198

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9499

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2015-06-25 08:26:19

gdzies sie taki krzew pszewinol mi przed oczami ale teraz znam jego nazwe

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.