Kłokoczka południowa – roślina miododajna
Kłokoczka południowa – roślina miododajna
Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata L.) jest niewielkim drzewem lub dość okazałym krzewem, który osiąga wysokość do 5 metrów. To popularna roślina miododajna, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród pszczelarzy, którzy chcą zwiększyć intensywność pożytków.
Kłokoczka południowa żyje dziko na południu Europy, w Syrii, Armenii czy na Kaukazie. Lubi tereny mocno nasłonecznione, jednak nie ma szczególnych wymagań glebowych. Rośnie duża, okazała. Ma wysokie pędy pokryte trudnym do rozłupania drewnem – jedynie młode pędy są elastyczne i mocno zielone. Ma długie liście z równie długimi ogonkami. Kwiaty są zebrane w charakterystyczne grona, są białe w środku i lekko różowe na brzegach. Wydzielają sporo nektaru i przyciągają pszczoły swoim niepowtarzalnym, bardzo ładnym zapachem. Pszczoły i inne owady oblatujące łąki, bardzo chętnie zbierają z kłokoczki zarówno pyłek, jak i nektar.
Kłokoczka południowa naturalnie rośnie w zaroślach i różnego rodzaju lasach. Kwitnie dość wcześnie – od maja do czerwca, dzięki czemu jest idealnym pożytkiem wiosennym. Choć lubi wilgotne podłoża, równie dobrze rośnie na suchych i mało urodzajnych glebach. Najbardziej wyrasta na terenach mocno nasłonecznionych. Warto ja uprawiać, bo znacznie zwiększa wydajność miodową na danym obszarze oraz urozmaica rośliny pożytkowe.
Choć w naszym kraju kłokoczka południowa jest traktowana przede wszystkim jako roślina miododajna i ozdobna, w innych miejscach na świecie jest ona także zjadana. Marynowane kwiaty i pąki z powodzeniem zastępują kapary i są świetnym dodatkiem do różnego rodzaju dań. Co ciekawe, drewno kłokoczki południowej było kiedyś wykorzystywane do wykonywania drobnych sprzętów gospodarstwa domowego. Jak widać, roślina ma sporo więcej właściwości niż tylko wydzielanie pyłku. Pomimo to w naszym kraju najbardziej lubiana jest przez pszczelarzy i ogrodników.
Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Powszechne Wydawnictwoe Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 198
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 13947
Komentarze z forum pszczelarskiego
mati 2015-06-25 08:26:19