Portal Pszczelarski

Kłokoczka południowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata L.). Źródła zdjęć: it.wikipedia.org/wiki/Staphylea_pinnata#/media/File:Staphylea_pinnata.jpg i ceb.wikipedia.org/wiki/Staphylea_pinnata#/media/File:Staphylea_pinnata_MS_4410.jpg Autorzy zdjęć: Isfisk i Marco Schmidt

kłokoczka południowa Staphylea pinnata L. roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa kłokoczki południowej wydajność pyłkowa kłokoczki południowej cechy charakterystyczne kłokoczki południowej występowanie kłokoczki południowej uprawa kłokoczki południowej

Kłokoczka południowa – roślina miododajna

Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata L.) jest niewielkim drzewem lub dość okazałym krzewem, który osiąga wysokość do 5 metrów. To popularna roślina miododajna, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród pszczelarzy, którzy chcą zwiększyć intensywność pożytków.

Kłokoczka południowa żyje dziko na południu Europy, w Syrii, Armenii czy na Kaukazie. Lubi tereny mocno nasłonecznione, jednak nie ma szczególnych wymagań glebowych. Rośnie duża, okazała. Ma wysokie pędy pokryte trudnym do rozłupania drewnem – jedynie młode pędy są elastyczne i mocno zielone. Ma długie liście z równie długimi ogonkami. Kwiaty są zebrane w charakterystyczne grona, są białe w środku i lekko różowe na brzegach. Wydzielają sporo nektaru i przyciągają pszczoły swoim niepowtarzalnym, bardzo ładnym zapachem. Pszczoły i inne owady oblatujące łąki, bardzo chętnie zbierają z kłokoczki zarówno pyłek, jak i nektar.

Kłokoczka południowa naturalnie rośnie w zaroślach i różnego rodzaju lasach. Kwitnie dość wcześnie – od maja do czerwca, dzięki czemu jest idealnym pożytkiem wiosennym. Choć lubi wilgotne podłoża, równie dobrze rośnie na suchych i mało urodzajnych glebach. Najbardziej wyrasta na terenach mocno nasłonecznionych. Warto ja uprawiać, bo znacznie zwiększa wydajność miodową na danym obszarze oraz urozmaica rośliny pożytkowe.

Choć w naszym kraju kłokoczka południowa jest traktowana przede wszystkim jako roślina miododajna i ozdobna, w innych miejscach na świecie jest ona także zjadana. Marynowane kwiaty i pąki z powodzeniem zastępują kapary i są świetnym dodatkiem do różnego rodzaju dań. Co ciekawe, drewno kłokoczki południowej było kiedyś wykorzystywane do wykonywania drobnych sprzętów gospodarstwa domowego. Jak widać, roślina ma sporo więcej właściwości niż tylko wydzielanie pyłku. Pomimo to w naszym kraju najbardziej lubiana jest przez pszczelarzy i ogrodników.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Powszechne Wydawnictwoe Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 198

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 14548

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2015-06-25 08:26:19

gdzies sie taki krzew pszewinol mi przed oczami ale teraz znam jego nazwe



  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Torcik naleśnikowy z miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna