Portal Pszczelarski

Moszeniec południowy, kolutea południowa, truszczelina południowa, truszczelina drzewiasta, moszenki południowe – roślina miododajna

Na zdjęciu: Moszeniec południowy, kolutea południowa, truszczelina południowa, truszczelina drzewiasta, moszenki południowe (Colutea arborescens). Źródła zdjęć: commons.wikimedia.org/wiki/File:Colutea_arborescens_2.jpg i ca.wikipedia.org/wiki/Espantallops#/media/File:Colutea_arborescens02.jpg Autorzy zdjęć: Franz Xaver i Jeffdelonge

moszeniec południowy kolutea południowa truszczelina południowa truszczelina drzewiasta moszenki południowe Colutea arborescens roślina miododajna roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa moszeńca południowego wydajność miodowa kolutei południowej wydajność miodowa truszczeliny południowej wydajność miodowa truszczeliny drzewiastej wydajność miodowa moszenek południowych cechy charakterystyczne moszeńca południowego cechy charakterystyczne kolutei południowej cechy charakterystyczne truszczeliny południowej cechy charakterystyczne truszczeliny drzewiastej cechy charakterystyczne moszenek południowych występowanie moszeńca południowego występowanie kolutei południowej występowanie truszczeliny południowej występowanie truszczeliny drzewiastej występowanie moszenek południowych uprawa moszeńca południowego uprawa kolutei południowej uprawa truszczeliny południowej uprawa truszczeliny drzewiastej uprawa moszenek południowych

Moszeniec południowy, kolutea południowa, truszczelina południowa, truszczelina drzewiasta, moszenki południowe – roślina miododajna

Moszeniec południowy (Colutea arborescens) dziko rośnie na południu Europy, w Azji Mniejszej oraz w północnej Afryce. Jak widać, lubi ciepło i słońce, jednak także w naszych polskich warunkach czuje się dobrze. Jest lubianą przez pszczoły rośliną miododajną, warto więc mieć go w pobliżu swojej pasieki.

Moszeniec południowy dorasta do wysokości 2-3 metrów. Jego rozwój uzależniony jest w dużym stopniu od warunków glebowych i pogodowych. Najlepiej czuje się w dobrze nasłonecznionych miejscach, dlatego nie powinno się uprawiać go w cieniu wysokich drzew – wtedy jego wydajność miodowa i poziom kwitnienia mogą znacząco spaść. Co ciekawe, oprócz wymagań dotyczących słońca, moszeniec południowy nie jest wymagający pod względem gleb. Rozwija się bardzo dobrze także na podłożach bardzo suchych i jałowych.

Moszeniec południowy ma długą, dobrze rozgałęzioną łodygę, która jest świetnie ukorzeniona i czerpie substancje odżywcze z wnętrza gleby. Liście są dość drobne i owalne, a kwiaty mają barwę pomarańczowo-żółtą. Bardzo ładnie pachną i są regularnie oblatywane przez pszczoły. Najbardziej intensywne kwitnienie odbywa się w lipcu i w sierpniu, wtedy też jest najlepsza pora na zbieranie pożytku. Co prawda, pojedyncze kwiatki mogą zakwitać nawet do końca jesieni, jednak pod względem wydajności miodowej nie będą one miały istotnego znaczenia.

Moszeniec południowy może być rozmnażany z nasion, które zbiera się jesienią i przechowuje w suchych warunkach aż do wiosny. Wysiewa się je dopiero następnego roku w maju do gruntu znajdującego się w rozsadniku. Aby szybciej wykiełkowały, dobrze jest je zamoczyć na kilka godzin. Siewki wyrastają do jesieni i dopiero w kolejnym roku można je zasadzić w ogródku pasiecznym. Wtedy moszeniec będzie już w pełni wykształcony i będzie produkował duże ilości nektaru do oblatywania przez pszczoły. Roślinę można też wykorzystać jako gatunek ozdobny, sadzony w parkach, sadach czy na skwerach.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 45

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11117

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.