Portal Pszczelarski

Moszeniec południowy, kolutea południowa, truszczelina południowa, truszczelina drzewiasta, moszenki południowe – roślina miododajna

Na zdjęciu: Moszeniec południowy, kolutea południowa, truszczelina południowa, truszczelina drzewiasta, moszenki południowe (Colutea arborescens). Źródła zdjęć: commons.wikimedia.org/wiki/File:Colutea_arborescens_2.jpg i ca.wikipedia.org/wiki/Espantallops#/media/File:Colutea_arborescens02.jpg Autorzy zdjęć: Franz Xaver i Jeffdelonge

moszeniec południowy kolutea południowa truszczelina południowa truszczelina drzewiasta moszenki południowe Colutea arborescens roślina miododajna roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa moszeńca południowego wydajność miodowa kolutei południowej wydajność miodowa truszczeliny południowej wydajność miodowa truszczeliny drzewiastej wydajność miodowa moszenek południowych cechy charakterystyczne moszeńca południowego cechy charakterystyczne kolutei południowej cechy charakterystyczne truszczeliny południowej cechy charakterystyczne truszczeliny drzewiastej cechy charakterystyczne moszenek południowych występowanie moszeńca południowego występowanie kolutei południowej występowanie truszczeliny południowej występowanie truszczeliny drzewiastej występowanie moszenek południowych uprawa moszeńca południowego uprawa kolutei południowej uprawa truszczeliny południowej uprawa truszczeliny drzewiastej uprawa moszenek południowych

Moszeniec południowy, kolutea południowa, truszczelina południowa, truszczelina drzewiasta, moszenki południowe – roślina miododajna

Moszeniec południowy (Colutea arborescens) dziko rośnie na południu Europy, w Azji Mniejszej oraz w północnej Afryce. Jak widać, lubi ciepło i słońce, jednak także w naszych polskich warunkach czuje się dobrze. Jest lubianą przez pszczoły rośliną miododajną, warto więc mieć go w pobliżu swojej pasieki.

Moszeniec południowy dorasta do wysokości 2-3 metrów. Jego rozwój uzależniony jest w dużym stopniu od warunków glebowych i pogodowych. Najlepiej czuje się w dobrze nasłonecznionych miejscach, dlatego nie powinno się uprawiać go w cieniu wysokich drzew – wtedy jego wydajność miodowa i poziom kwitnienia mogą znacząco spaść. Co ciekawe, oprócz wymagań dotyczących słońca, moszeniec południowy nie jest wymagający pod względem gleb. Rozwija się bardzo dobrze także na podłożach bardzo suchych i jałowych.

Moszeniec południowy ma długą, dobrze rozgałęzioną łodygę, która jest świetnie ukorzeniona i czerpie substancje odżywcze z wnętrza gleby. Liście są dość drobne i owalne, a kwiaty mają barwę pomarańczowo-żółtą. Bardzo ładnie pachną i są regularnie oblatywane przez pszczoły. Najbardziej intensywne kwitnienie odbywa się w lipcu i w sierpniu, wtedy też jest najlepsza pora na zbieranie pożytku. Co prawda, pojedyncze kwiatki mogą zakwitać nawet do końca jesieni, jednak pod względem wydajności miodowej nie będą one miały istotnego znaczenia.

Moszeniec południowy może być rozmnażany z nasion, które zbiera się jesienią i przechowuje w suchych warunkach aż do wiosny. Wysiewa się je dopiero następnego roku w maju do gruntu znajdującego się w rozsadniku. Aby szybciej wykiełkowały, dobrze jest je zamoczyć na kilka godzin. Siewki wyrastają do jesieni i dopiero w kolejnym roku można je zasadzić w ogródku pasiecznym. Wtedy moszeniec będzie już w pełni wykształcony i będzie produkował duże ilości nektaru do oblatywania przez pszczoły. Roślinę można też wykorzystać jako gatunek ozdobny, sadzony w parkach, sadach czy na skwerach.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 45

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 14823

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim