Portal Pszczelarski

Tulia kalifornijska – roślina miododajna

Na zdjęciu: Tulia kalifornijska (Pycnanthemum californicum Torr. ex T. Durand). Źródła zdjęć: stylowi.pl/30902962. Kwitnienie lipiec

tulia kalifornijska Pycnanthemum californicum Torr. ex T. Durand roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina ozdobna roślina olejkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa tulii kalifornijskiej wydajność pyłkowa tulii kalifornijskiej cechy charakterystyczne tulii kalifornijskiej występowanie tulii kalifornijskiej uprawa tulii kalifornijskiej

Tulia kalifornijska – roślina miododajna

Tulia kalifornijska (Pycnanthemum californicum Torr. ex T. Durand) to olejkodajna roślina, która ma swoje korzenie w Ameryce Północnej. Pszczelarze cenią ją jednak nie ze względu na aromatyczne olejki, a na wysoka wydajność miodową.

Tulia kalifornijska jest byliną, która dorasta do 60 cm wysokości. Charakterystyczną cechą rośliny jest jej miękkie, krótkie owłosienie, które pokrywa zarówno łodygi, jak i liście. Łodyga w swoim przekroju ma kształt kwadratu, im wyżej, tym bardziej rozgałęzia się. Liście tulii są jasnozielone, długie i lancetowate. Kwiaty znajdują się na szczytach rozgałęzień, są białe i nakrapiane niebieskimi, małymi plamkami. Nektarnik znajduje się tuż obok zalążni, jest bardzo łatwo dostępny, z czego korzystają nie tylko pszczoły, ale też inne owady, które przyciąga słodki, aromatyczny pyłek.

Tulia kalifornijska zaczyna kwitnąć dość późno w porównaniu do innych roślin miododajnych – początek kwitnienia to dopiero druga połowa lipca. Natomiast roślina kwitnie dość długo – przy dobrych warunkach pogodowych nawet do końca września. Pszczoły bardzo chętnie zbierają z niej nektar nawet wtedy, gdy pogoda nie sprzyja wylatywaniu na inne pożytki. Wydajność miodowa tulii kalifornijskiej to aż 700 kg nektaru z jednego hektara pożytku. To naprawdę sporo, dlatego warto zainteresować się uprawa tulii kalifornijskie w pobliżu pasieki.

Dzięki temu, że tulia kalifornijska kwitnie stosunkowo późno, świetnie sprawdza się jako uzupełnienie pożytków pszczelich w czasie, gdy inne rośliny miododajne powoli kończą kwitnienie i nektarowanie. Może być sadzona nie tylko przez pszczelarzy, ale też ogrodników i działkowców – sprawdza się doskonale jako roślina ozdobna. Roślinę można rozmnażać wiosną poprzez zasianie ziaren w rozsadniku. Gdy wykiełkują, należy przenieść je na miejsce docelowe. Sadzenie powinno odbywać się w dość dużym rozstawie – około 40 cm – jest bowiem dość rozłożysta i w dużych skupiskach może mieć problemy z obfitym kwitnieniem i nektarowaniem.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 37

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9812

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.