Portal Pszczelarski

Tulia kalifornijska – roślina miododajna

Na zdjęciu: Tulia kalifornijska (Pycnanthemum californicum Torr. ex T. Durand). Źródła zdjęć: stylowi.pl/30902962. Kwitnienie lipiec

tulia kalifornijska Pycnanthemum californicum Torr. ex T. Durand roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina ozdobna roślina olejkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa tulii kalifornijskiej wydajność pyłkowa tulii kalifornijskiej cechy charakterystyczne tulii kalifornijskiej występowanie tulii kalifornijskiej uprawa tulii kalifornijskiej

Tulia kalifornijska – roślina miododajna

Tulia kalifornijska (Pycnanthemum californicum Torr. ex T. Durand) to olejkodajna roślina, która ma swoje korzenie w Ameryce Północnej. Pszczelarze cenią ją jednak nie ze względu na aromatyczne olejki, a na wysoka wydajność miodową.

Tulia kalifornijska jest byliną, która dorasta do 60 cm wysokości. Charakterystyczną cechą rośliny jest jej miękkie, krótkie owłosienie, które pokrywa zarówno łodygi, jak i liście. Łodyga w swoim przekroju ma kształt kwadratu, im wyżej, tym bardziej rozgałęzia się. Liście tulii są jasnozielone, długie i lancetowate. Kwiaty znajdują się na szczytach rozgałęzień, są białe i nakrapiane niebieskimi, małymi plamkami. Nektarnik znajduje się tuż obok zalążni, jest bardzo łatwo dostępny, z czego korzystają nie tylko pszczoły, ale też inne owady, które przyciąga słodki, aromatyczny pyłek.

Tulia kalifornijska zaczyna kwitnąć dość późno w porównaniu do innych roślin miododajnych – początek kwitnienia to dopiero druga połowa lipca. Natomiast roślina kwitnie dość długo – przy dobrych warunkach pogodowych nawet do końca września. Pszczoły bardzo chętnie zbierają z niej nektar nawet wtedy, gdy pogoda nie sprzyja wylatywaniu na inne pożytki. Wydajność miodowa tulii kalifornijskiej to aż 700 kg nektaru z jednego hektara pożytku. To naprawdę sporo, dlatego warto zainteresować się uprawa tulii kalifornijskie w pobliżu pasieki.

Dzięki temu, że tulia kalifornijska kwitnie stosunkowo późno, świetnie sprawdza się jako uzupełnienie pożytków pszczelich w czasie, gdy inne rośliny miododajne powoli kończą kwitnienie i nektarowanie. Może być sadzona nie tylko przez pszczelarzy, ale też ogrodników i działkowców – sprawdza się doskonale jako roślina ozdobna. Roślinę można rozmnażać wiosną poprzez zasianie ziaren w rozsadniku. Gdy wykiełkują, należy przenieść je na miejsce docelowe. Sadzenie powinno odbywać się w dość dużym rozstawie – około 40 cm – jest bowiem dość rozłożysta i w dużych skupiskach może mieć problemy z obfitym kwitnieniem i nektarowaniem.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 37

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11813

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele