Portal Pszczelarski

Szałwia omszona – roślina miododajna

Na zdjęciu: Szałwia omszona (Salvia nemorosa L.). Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Salvia_nemorosa_OB10.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Salvia_nemorosa_flora.jpg Autorzy zdjęć: Jerzy Opioła i Denis Barthel. Kwitnienie czerwiec

szałwia omszona Salvia nemorosa L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa szałwii omszonej wydajność pyłkowa szałwii omszonej cechy charakterystyczne szałwii omszonej występowanie szałwii omszonej uprawa szałwii omszonej

Szałwia omszona (Salvia nemorosa L.) jest byliną o dość dobrej wydajności miodowej, dzięki czemu jest bardzo popularna wśród pszczelarzy prowadzących własne pasieki, zarówno hobbystycznie, jak i zawodowo. 

Szałwia omszona naturalnie rośnie w Azji oraz w Europie. W naszym kraju występuje dość popularnie, gdyż jest nie tylko częścią upraw, ale też pojawia się często w postaci zdziczałej. Roślina osiąga wysokość do 80 cm. Poziom wzrostu jest uzależniony od warunków glebowych i klimatycznych. Najlepiej szałwia czuje się na terenach mocno nasłonecznionych, pozbawionych cienia. Najczęściej można spotkać ją na suchych łąkach i pastwiskach, zarówno na terenach nizinnych, jak i na zboczach pagórków i gór. Nie jest więc dobrym pomysłem uprawianie jej w cieniu koron gęstych, wysokich drzew. Kłopoty ze wzrostem mogą pojawić się także na glebach bardzo gliniastych, mało przepuszczalnych i po prostu ciężkich. Im lżejsze podłoże, tym dla szałwii lepiej. 

Szałwia omszona rośnie w postaci kęp nierozgałęzionych i wyprostowanych pędów, na których szczycie znajdują się długie i wąskie kwiatostany. Kwiaty szałwii są fioletowo-niebieskie i ładnie pachną, dzięki czemu przyciągają na pożytek zarówno pszczoły, jak i inne owady, dla których pożywieniem jest pyłek i nektar kwiatowy. Zakwita najczęściej w czerwcu i mocno kwitnie oraz nektaruje do połowy lipca. Ma dość dużą wydajność miodową – z jednego hektara można otrzymać około 200-300 kg nektaru. Pszczoły zbierają z niej także pyłek, którego wydajność jest średnia w porównaniu do innych rośli miododajnych. 

Szałwia jest dość prosta w rozmnażaniu, dlatego warto to czynić wszędzie tam, gdzie występuje dziko. Wysiewa się ją z nasion. Szybko kiełkuje i zaczyna kwitnąć. Dla pszczelarzy jest rośliną idealną dla wzbogacenia i zwiększenia nektaru uzyskiwanego z pożytku wokół pasieki.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 298

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8453

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.