Hyzop lekarski – roślina miododajna

Na zdjęciu: Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis L.). Źródła zdjęć: az.wikipedia.org/wiki/D%C9%99rman_%C3%A7%C3%B6d%C3%BCkotu#/media/File:Hyssopus-officinalis-habit.jpg i be.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D1%81%D0%BE%D0%BF_%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D1%8B#/media/File:Hyssopus_officinalis_004.JPG Autorzy: Sten i H. Zell
Hyzop lekarski – roślina miododajna
Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis L.) to roślina, która znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości leczniczych. Jednak także dla pszczelarzy jest bardzo wartościowa ze względu na całkiem sporą wydajność miodową.
Hyzop pochodzi z krajów śródziemnomorskim. W stanie dzikim można go spotkać w naszych warunkach geograficznych na wysypiskach, rumowiskach i innych nieużytkach.
Hyzop lekarski jest półkrzewem, który osiąga wysokość do 60 cm. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo gęste ulistnienie. Ma długie, lancetowate liście, które z obu stron są gruczołowato nakropkowane. W liściach znajdują się olejki eteryczne, które pod względem zapachu i właściwości przypominają kamforę. Olejki te są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym oraz do produkcji aromatycznych likierów. Kwiaty hyzopu lekarskiego są zebrane w tak zwanych kłosach pozornych, są lekko fioletowe i bardzo bogate w nektar. W większości krajów są uprawiane właśnie ze względu na swoją miododajność.
Hyzop lekarski kwitnie w środku lata, od połowy lipca do końca sierpnia. Jego pachnące, aromatyczne kwiaty przyciągają nie tylko pszczoły, ale też inne owady, które żywią się pyłkiem i nektarem. Wydajność miodowa hyzopu kształtuje się na poziomie 200-400 kg z jednego hektara użytku. Ze względu na tę wysoka miododajność hyzop lekarski zasługuje na uprawę w każdym ogrodzie czy na poletku pasiecznym. A ta wcale nie jest skomplikowana. Hyzop można rozmnażać wegetatywnie przez podział roślin, jednak dla pszczelarzy i ogrodników, którzy potrzebują rośliny na własny użytek, dużo wygodniej jest otrzymać rozsadę z nasion. Należy je wiosną wysiać na rozsadniku, w rzędach oddalonych od siebie o około 40 cm. Gdy pojawią się sadzonki, należy umieścić je na stałym poletku w zbliżonych odległościach. Gdy hyzop zacznie wiosną wypuszczać pierwsze listki, warto regularnie i dość intensywnie go przycinać – będzie wtedy rósł bardziej bujnie i kwitnął dużo intensywnie.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 38
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 12403
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Miododajne zioła na balkon
Zioła do posadzenia na balkonie Joanna Baran

Efektywny lot pszczoły a pożytki pszczele
Jednostkowa wydajność miodowa, mapa pożytków i efektywny lot pszczół Portal Pszczelarski

Zalecenia pszczelarskie na maj
Obowiązki pszczelarza w maju Portal Pszczelarski

Wyposażenie pasieczyska oraz wybór rasy i linii pszczół
Portal Pszczelarski

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.)
Roślina miododajna i roślina pyłkodajna Joanna Baran

Komonica zwyczajna, komonica pospolita, komonica rożkowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa komonicy zwyczajnej Anna Celińska

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa naparstnicy purpurowej Anna Celińska
