Portal Pszczelarski

Karagana syberyjska, akacja syberyjska, akacja żółta, grochodrzew syberyjski - roślina miododajna

Na zdjęciu: karagana syberyjska, akacja syberyjska, akacja żółta, grochodrzew syberyjski (Caragana arborescens Lam.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Caragana-arborescens-habit.JPG i de.wikipedia.org/wiki/Gemeiner_Erbsenstrauch#/media/File:Siberian_Pea_shrub.jpg Autorzy zdjęć: Sten Porse i Blaine Hansel

karagana syberyjska akacja syberyjska akacja żółta grochodrzew syberyjski Caragana arborescens Lam. roślina miododajna roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa karagany syberyjskiej wydajność miodowa akacji syberyjskiej wydajność miodowa akacji żółtej wydajność miodowa grochodrzewu syberyjskiego cechy charakterystyczne karagany syberyjskiej cechy charakterystyczne akacji syberyjskiej cechy charakterystyczne akacji żółtej cechy charakterystyczne grochodrzewu syberyjskiego występowanie karagany syberyjskiej występowanie akacji syberyjskiej występowanie akacji żółtej występowanie grochodrzewu syberyjskiego uprawa karagany syberyjskiej uprawa akacji syberyjskiej uprawa akacji żółtej uprawa grochodrzewu syberyjskiego

Karagana syberyjska, akacja syberyjska, akacja żółta, grochodrzew syberyjski - roślina miododajna

Karagana syberyjska (Caragana arborescens Lam.) popularnie zwana jest także akacją żółtą. Dziko występuje na Syberii. Tamtejsze trudne warunki sprawiają, że świetnie poradzi sobie w każdym innym klimacie. W Polsce od dawna jest cenioną rośliną miododajną.

Karagana syberyjska to trwały i wytrzymały krzew, który osiąga wysokość do 4-5 metrów. Nie ma zbyt dużych warunków glebowych. Dobrze rośnie zarówno na glebach bogatych w składniki odżywcze, jak i ubogich. W Polsce raczej nie rośnie dziko, głównie jest uprawiana ze względu na swoje właściwości ozdobne oraz miododajne. Ma grube, rozłożyste gałęzie, które dość rzadko pokryte są drobnymi, mocno zielonymi listkami. Kwiaty karagany syberyjskiej są ciemnożółte, słodko i delikatnie pachnące. Na Syberii roślina jest głównym pożytkiem dla pszczół, natomiast w Polsce jest świetnym urozmaiceniem pożytku.

Karagana syberyjska kwitnie w maju, pokrywając się w całości żółtymi kwiatami, jej nektar jest więc wykorzystywany do wytwarzania miodu wiosennego. Przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne gatunki pszczołowate. Jej wydajność miodowa jest określana na poziomie 70 kg z hektara pożytku W przypadku naprawdę dobrych stanowisk poziom wydajności może znacznie się zwiększyć. Uprawa karagany syberyjskiej jest dość prosta. Nie ma ona bowiem zbyt dużych wymagań. Oprócz właściwości miododajnych karagana syberyjska świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Można ją wykorzystywać do tworzenia zielonych żywopłotów. Świetnie znosi przycinanie, które nie niszczy jej, a wręcz przeciwnie – doskonale ją rozkrzewia.

Karagana świetnie sprawdzi się jako roślina pionierska, którą można sadzić na różnego rodzaju nieużytkach. Można ją rozmnażać z nasion, dość szybko kiełkuje i zapewnia obfity pożytek na wiele lat. Jeśli zadbamy o to, by rosła w pobliżu pasieki, znacznie poprawi zarówno jakość, jak i ilość produkowanego miodu.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 83

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 15184

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-04-17 09:31:28

Bardzo dużo akacji było w Krakowie ale decyzją władz "troszkę" ich już wycięli...



  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bigos staropolski na winie z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.