Żmijowiec grecki – roślina miododajna

Na zdjęciu: Żmijowiec grecki (Echium creticum L.). Źródło zdjęć: wikipedia.org

żmijowiec grecki Echium creticum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina dekoracyjna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa żmijowca greckiego wydajność pyłkowa żmijowca greckiego cechy charakterystyczne żmijowca greckiego występowanie żmijowca greckiego uprawa żmijowca greckiego

Żmijowiec grecki – roślina miododajna

Żmijowiec grecki (Echium creticum L.) swoją ciekawa nazwę zawdzięcza pręcikom, które wystają z kwiatów niczym język żmii. Co więcej, w starożytności był wykorzystywany przeciwko ukąszeniom żmii. Obecnie jest jedną z najbardziej wydajnych roślin miododajnych.

Żmijowiec grecki pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Lubi ciepły i suchy klimat, jednak doskonale radzi sobie na różnego rodzaju glebach. Może być uprawiany także jako roślina dekoracyjna, zdobiąca ogrody czy działki. Jest rośliną roczną, dlatego nie osiąga zbyt dużych rozmiarów – maksymalnie do 70 cm. Ma długie, sztywne łodygi, pokryte niewielkimi liśćmi. Kwiaty ładnie, delikatnie pachną, mogą być różnokolorowe, białe, niebieskie lub różowe. Ich barwa nie ma żadnego wpływu na jakość kwitnienia i nektarowania.

Żmijowiec grecki zakwita w lipcu i kwitnie nawet do końca września. Pokrywa znaczne obszary łąk, dzięki czemu zapewnia stały, obfity i dobrej jakości pożytek dla pszczół oraz innych owadów żywiących się pyłkiem i nektarem. Wydajność miodowa żmijowca jest uzależniona od rodzaju stanowiska i poziomu nasłonecznienia – może kształtować się na poziomie od 200 do nawet 700 kg z jednego hektara pożytku. Pasieka w pobliżu stanowisk, na których rośnie żmijowiec grecki jest więc wymarzoną lokalizacją dla każdego pszczelarza, któremu zależy na jakości i ilości produkowanego miodu.

Uprawa żmijowca greckiego nie jest skomplikowana. Wysiewa się go z nasion sypanych bezpośrednio do gruntu w rzędach oddalonych od siebie o około 30-40 cm. Odstępy pomiędzy roślinami w jednym rzędzie powinny wynosić 10-20 cm, a nawet więcej. Warto bowiem pamiętać, że żmijowiec grecki bardzo się rozrasta i mniejsze odległości mogą spowodować zbytnie zagęszczenie roślin. A wtedy nie rozrosną się zbytnio i nie będą w pełni kwitły. Żmijowiec można wysiewać zarówno wiosną, jak i jesienią – będzie kiełkować tak samo dobrze.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 19

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11756

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Kanał na Twitter

Newsletter

Nota informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jacek Balana EL-TER, z siedzibą przy ul. Granicznej 505, 32-095 Narama. W przypadku wyrażenia powyższej zgody, dane będą wykorzystywane do przesyłania treści marketingowych. Dane osobowe będą przechowywane do momentu ustania ich przydatności/cofnięcia zgody. Informujemy, iż ma Pani/Pana możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na swoją szczególną sytuację, wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli przetwarzanie Pani/Pana danych będzie naruszało przepisy o ochronie danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenia Administratora. W niektórych przypadkach Pani/Pana dane mogą być przekazywane do państw trzecich np. jeżeli będzie to niezbędne dla świadczenia usługi na Pana/Pani rzecz lub będzie to uwarunkowane inną podstawą prawną. Pani/Pana dane mogą podlegać profilowaniu, w celu wykorzystania danych osobowych do analizy lub prognoz dotyczących osobistych preferencji i zainteresowań. Administrator nie podejmuje decyzji która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu i istotnie wpływa na osobę, której dane dotyczą. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celów.

Portal Pszczelarski 2013 - ∞ © Wszelkie prawa zastrzeżone

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Portal Pszczelarski

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.