Portal Pszczelarski

Żmijowiec grecki – roślina miododajna

Na zdjęciu: Żmijowiec grecki (Echium creticum L.). Źródło zdjęć: wikipedia.org

żmijowiec grecki Echium creticum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina dekoracyjna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa żmijowca greckiego wydajność pyłkowa żmijowca greckiego cechy charakterystyczne żmijowca greckiego występowanie żmijowca greckiego uprawa żmijowca greckiego

Żmijowiec grecki – roślina miododajna

Żmijowiec grecki (Echium creticum L.) swoją ciekawa nazwę zawdzięcza pręcikom, które wystają z kwiatów niczym język żmii. Co więcej, w starożytności był wykorzystywany przeciwko ukąszeniom żmii. Obecnie jest jedną z najbardziej wydajnych roślin miododajnych.

Żmijowiec grecki pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Lubi ciepły i suchy klimat, jednak doskonale radzi sobie na różnego rodzaju glebach. Może być uprawiany także jako roślina dekoracyjna, zdobiąca ogrody czy działki. Jest rośliną roczną, dlatego nie osiąga zbyt dużych rozmiarów – maksymalnie do 70 cm. Ma długie, sztywne łodygi, pokryte niewielkimi liśćmi. Kwiaty ładnie, delikatnie pachną, mogą być różnokolorowe, białe, niebieskie lub różowe. Ich barwa nie ma żadnego wpływu na jakość kwitnienia i nektarowania.

Żmijowiec grecki zakwita w lipcu i kwitnie nawet do końca września. Pokrywa znaczne obszary łąk, dzięki czemu zapewnia stały, obfity i dobrej jakości pożytek dla pszczół oraz innych owadów żywiących się pyłkiem i nektarem. Wydajność miodowa żmijowca jest uzależniona od rodzaju stanowiska i poziomu nasłonecznienia – może kształtować się na poziomie od 200 do nawet 700 kg z jednego hektara pożytku. Pasieka w pobliżu stanowisk, na których rośnie żmijowiec grecki jest więc wymarzoną lokalizacją dla każdego pszczelarza, któremu zależy na jakości i ilości produkowanego miodu.

Uprawa żmijowca greckiego nie jest skomplikowana. Wysiewa się go z nasion sypanych bezpośrednio do gruntu w rzędach oddalonych od siebie o około 30-40 cm. Odstępy pomiędzy roślinami w jednym rzędzie powinny wynosić 10-20 cm, a nawet więcej. Warto bowiem pamiętać, że żmijowiec grecki bardzo się rozrasta i mniejsze odległości mogą spowodować zbytnie zagęszczenie roślin. A wtedy nie rozrosną się zbytnio i nie będą w pełni kwitły. Żmijowiec można wysiewać zarówno wiosną, jak i jesienią – będzie kiełkować tak samo dobrze.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 19

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 34358

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll