Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Werbena krzaczasta, werbena hastata, witułka – roślina miododajna

Na zdjęciu: Werbena krzaczasta, werbena hastata, witułka (Verbena hastata L.). Źródło zdjęcia: commons.wikimedia.org/wiki/File:Verbena_hastata_09835.jpg Autor zdjęcia: R. A. Nonenmacher

werbena krzaczasta werbena hastata witułka Verbena hastata L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa werbeny krzaczastej wydajność miodowa werbeny hastata wydajność miodowa witułki cechy charakterystyczne werbeny krzaczastej cechy charakterystyczne werbeny hastata cechy charakterystyczne witułki występowanie werbeny krzaczastej występowanie werbeny hastata występowanie witułki uprawa werbeny krzaczastej uprawa werbeny hastata uprawa witułki

Werbena krzaczasta, witułka – roślina miododajna

Werbena krzaczasta (Verbena hastata L.), nazywana również witułką, to bardzo wydajna roślina miododajna. Pochodzi z terenów preriowych Ameryki Północnej, jednak bez problemu rośnie także w naszym środowisku.

Werbena krzaczasta jest bylina osiągająca wysokość do 120 cm. Lubi stanowiska położone w pełnym słońcu oraz delikatnie zacienione. Nie ma dużych wymagań glebowych, świetnie rozwija się zarówno na glebach umiarkowanie ubogich, jak i na umiarkowanie żyznych. Werbena na pierwszy rzut oka przypomina krzew, nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale też na rozłożystość. Podczas wegetacji bardzo się rozkrzewia, staje się bujna i może zajmować sporo miejsca. Łodyga jest wysoka, jednak im wyższa, tym bardziej się rozkrzewia.

Liście werbeny krzaczastej są jasnozielone, podłużne i lekko postrzępione. Drobne kwiaty o barwie fioletowo-niebieskiej są zebrane w niewielkie kłosy. Bardzo ładnie pachną i produkują spore ilości nektaru. Kwiatostany pojawiają się na czubku wszystkich gałązek, nie tylko tych grubych i mocnych, ale też tych najdelikatniejszych. Werbena krzaczasta kwitnie od lipca aż do września, przez cały ten czas zapewniając pszczołom obfity pożytek. Przy dobrych warunkach pogodowych kwitnienie może potrwać jeszcze dłużej, nawet do pierwszych nocnych przymrozków. Wydajność miodowa z jednego hektara to aż 280 kg.

Werbena krzaczasta jest idealną rośliną pod uprawy dla pszczelarzy. Jest łatwa w pielęgnacji, szybko kiełkuje i zaczyna kwitnąć. Roślina jest bardzo odporna na czynniki atmosferyczne, duże nasłonecznienie, a także na szkodniki, które powszechnie atakują inne rośliny uprawne. Werbenę wysiewa się z nasion – wysiewa się je na wiosnę, a kiełkują i zakwitają tego samego lata. Wysiewając werbenę krzaczastą na poletku pasiecznym pszczelarze mogą szybko i praktycznie bezproblemowo zwiększyć różnorodność pożytków i ilość produkowanego w pasiece miodu.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 398

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 21544

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Herbatka z miodem na przeziębienie