Portal Pszczelarski

Werbena krzaczasta, werbena hastata, witułka – roślina miododajna

Na zdjęciu: Werbena krzaczasta, werbena hastata, witułka (Verbena hastata L.). Źródło zdjęcia: commons.wikimedia.org/wiki/File:Verbena_hastata_09835.jpg Autor zdjęcia: R. A. Nonenmacher

werbena krzaczasta werbena hastata witułka Verbena hastata L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa werbeny krzaczastej wydajność miodowa werbeny hastata wydajność miodowa witułki cechy charakterystyczne werbeny krzaczastej cechy charakterystyczne werbeny hastata cechy charakterystyczne witułki występowanie werbeny krzaczastej występowanie werbeny hastata występowanie witułki uprawa werbeny krzaczastej uprawa werbeny hastata uprawa witułki

Werbena krzaczasta, witułka – roślina miododajna

Werbena krzaczasta (Verbena hastata L.), nazywana również witułką, to bardzo wydajna roślina miododajna. Pochodzi z terenów preriowych Ameryki Północnej, jednak bez problemu rośnie także w naszym środowisku.

Werbena krzaczasta jest bylina osiągająca wysokość do 120 cm. Lubi stanowiska położone w pełnym słońcu oraz delikatnie zacienione. Nie ma dużych wymagań glebowych, świetnie rozwija się zarówno na glebach umiarkowanie ubogich, jak i na umiarkowanie żyznych. Werbena na pierwszy rzut oka przypomina krzew, nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale też na rozłożystość. Podczas wegetacji bardzo się rozkrzewia, staje się bujna i może zajmować sporo miejsca. Łodyga jest wysoka, jednak im wyższa, tym bardziej się rozkrzewia.

Liście werbeny krzaczastej są jasnozielone, podłużne i lekko postrzępione. Drobne kwiaty o barwie fioletowo-niebieskiej są zebrane w niewielkie kłosy. Bardzo ładnie pachną i produkują spore ilości nektaru. Kwiatostany pojawiają się na czubku wszystkich gałązek, nie tylko tych grubych i mocnych, ale też tych najdelikatniejszych. Werbena krzaczasta kwitnie od lipca aż do września, przez cały ten czas zapewniając pszczołom obfity pożytek. Przy dobrych warunkach pogodowych kwitnienie może potrwać jeszcze dłużej, nawet do pierwszych nocnych przymrozków. Wydajność miodowa z jednego hektara to aż 280 kg.

Werbena krzaczasta jest idealną rośliną pod uprawy dla pszczelarzy. Jest łatwa w pielęgnacji, szybko kiełkuje i zaczyna kwitnąć. Roślina jest bardzo odporna na czynniki atmosferyczne, duże nasłonecznienie, a także na szkodniki, które powszechnie atakują inne rośliny uprawne. Werbenę wysiewa się z nasion – wysiewa się je na wiosnę, a kiełkują i zakwitają tego samego lata. Wysiewając werbenę krzaczastą na poletku pasiecznym pszczelarze mogą szybko i praktycznie bezproblemowo zwiększyć różnorodność pożytków i ilość produkowanego w pasiece miodu.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 398

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13864

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.