Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Oliwnik wąskolistny, oliwnik zwyczajny – roślina miododajna

Na zdjęciu: Oliwnik wąskolistny, oliwnik zwyczajny (Elaeagnus angustifolia L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/Schmalbl%C3%A4ttrige_%C3%96lweide#/media/File:Elaeagnus_angustifolia_(habitus).jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Elaeagnus_angustifolia_20050608_852.jpg Autorzy zdjęć: Le.Loup.Gris i Georg Slickers. Kwitnienie maj-czerwiec

oliwnik wąskolistny oliwnik zwyczajny Elaeagnus angustifolia L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa oliwnika wąskolistnego wydajność miodowa oliwnika zwyczajnego wydajność pyłkowa oliwnika wąskolistnego wydajność pyłkowa oliwnika zwyczajnego cechy charakterystyczne oliwnika wąskolistnego cechy charakterystyczne oliwnika zwyczajnego występowanie oliwnika wąskolistnego występowanie oliwnika zwyczajnego uprawa oliwnika wąskolistnego uprawa oliwnika zwyczajnego

Oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia L.) pochodzi z krajów śródziemnomorskich, jednak równie dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna oraz jako wzbogacenie pożytku dla pszczół. 

Oliwnik wąskolistny jest niewielkim drzewem, które dobrze rośnie niemal na każdym podłożu. Osiąga wysokość nawet 6 metrów. Nie ma dużych wymagań glebowych. Na pierwszy rzut oka roślina do złudzenia przypomina wierzbę. Ma podłużne, lancetowate liście o krótkich ogonkach. Młode pędy i liście pokryte są srebrzystobiałymi włoskami. Kwiaty są dość drobne, jednak zachwycają mocnym, wręcz odurzającym słodkim zapachem, który przyciąga pszczoły oraz inne owady zbierające pyłek i nektar. Kwiaty mają kształt dzwonkowaty, są wewnątrz żółtawe, a na zewnątrz srebrzyste. 

Oliwnik wąskolistny kwitnie od końca maja do końca czerwca. Jego wydajność miodowa to około 20 kg z jednego hektara pożytków. Większa jest wydajność pyłkowa – sięga 35 kg z jednego hektara pożytków. Pszczelarze coraz częściej sadzą go, aby urozmaicić gatunkowo pożytek znajdujący się w pobliżu pasieki. Ze względu na intensywny, słodki zapach, pszczoły oblatują oliwniki nawet podczas gorszej pogody. 

Uprawa oliwnika nie jest trudna i bez problemu poradzi sobie z nią nawet początkujący pszczelarz. Drzewko lubi tereny nasłonecznione, jednak nie przeszkadza mu sucha gleba czy nieużytki. Co więcej, oliwnik jest odporny na dym i spaliny, można więc sadzić go w tych miejscach, gdzie inne rośliny nie przetrwają. Rozmnażanie oliwnika należy rozpocząć jesienią poprzez wysianie nasion do specjalnie przygotowanego rozsadnika. Siewki w temperaturze pokojowej wschodzą już po kilku tygodniach. Gdy są już mocne i odpowiednio duże, przesadza się je wiosną na poletko pszczelarskie. 

Oprócz korzyści dla pszczelarzy, oliwnik wąskolistny może przynieść sporo korzyści dla środowiska. Nie ma dużych potrzeb, jest odporny na zanieczyszczenia, wiąże azot z gleby – dzięki temu można go z powodzeniem wykorzystywać jako roślinę ozdobną w miejskich parkach czy na skwerach, a także w celu rekultywacji terenów poprzemysłowych. 

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 76
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 45

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12674

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Pasta miodowo-miętowa

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Krem bananowo-owsiany z miodem

Marchewkowe naleśniki z miodem

Naleśniki w karmelizowanym sosie pomarańczowym z miodem

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll