Portal Pszczelarski

Oliwnik wąskolistny, oliwnik zwyczajny – roślina miododajna

Na zdjęciu: Oliwnik wąskolistny, oliwnik zwyczajny (Elaeagnus angustifolia L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/Schmalbl%C3%A4ttrige_%C3%96lweide#/media/File:Elaeagnus_angustifolia_(habitus).jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Elaeagnus_angustifolia_20050608_852.jpg Autorzy zdjęć: Le.Loup.Gris i Georg Slickers. Kwitnienie maj-czerwiec

oliwnik wąskolistny oliwnik zwyczajny Elaeagnus angustifolia L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa oliwnika wąskolistnego wydajność miodowa oliwnika zwyczajnego wydajność pyłkowa oliwnika wąskolistnego wydajność pyłkowa oliwnika zwyczajnego cechy charakterystyczne oliwnika wąskolistnego cechy charakterystyczne oliwnika zwyczajnego występowanie oliwnika wąskolistnego występowanie oliwnika zwyczajnego uprawa oliwnika wąskolistnego uprawa oliwnika zwyczajnego

Oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia L.) pochodzi z krajów śródziemnomorskich, jednak równie dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna oraz jako wzbogacenie pożytku dla pszczół. 

Oliwnik wąskolistny jest niewielkim drzewem, które dobrze rośnie niemal na każdym podłożu. Osiąga wysokość nawet 6 metrów. Nie ma dużych wymagań glebowych. Na pierwszy rzut oka roślina do złudzenia przypomina wierzbę. Ma podłużne, lancetowate liście o krótkich ogonkach. Młode pędy i liście pokryte są srebrzystobiałymi włoskami. Kwiaty są dość drobne, jednak zachwycają mocnym, wręcz odurzającym słodkim zapachem, który przyciąga pszczoły oraz inne owady zbierające pyłek i nektar. Kwiaty mają kształt dzwonkowaty, są wewnątrz żółtawe, a na zewnątrz srebrzyste. 

Oliwnik wąskolistny kwitnie od końca maja do końca czerwca. Jego wydajność miodowa to około 20 kg z jednego hektara pożytków. Większa jest wydajność pyłkowa – sięga 35 kg z jednego hektara pożytków. Pszczelarze coraz częściej sadzą go, aby urozmaicić gatunkowo pożytek znajdujący się w pobliżu pasieki. Ze względu na intensywny, słodki zapach, pszczoły oblatują oliwniki nawet podczas gorszej pogody. 

Uprawa oliwnika nie jest trudna i bez problemu poradzi sobie z nią nawet początkujący pszczelarz. Drzewko lubi tereny nasłonecznione, jednak nie przeszkadza mu sucha gleba czy nieużytki. Co więcej, oliwnik jest odporny na dym i spaliny, można więc sadzić go w tych miejscach, gdzie inne rośliny nie przetrwają. Rozmnażanie oliwnika należy rozpocząć jesienią poprzez wysianie nasion do specjalnie przygotowanego rozsadnika. Siewki w temperaturze pokojowej wschodzą już po kilku tygodniach. Gdy są już mocne i odpowiednio duże, przesadza się je wiosną na poletko pszczelarskie. 

Oprócz korzyści dla pszczelarzy, oliwnik wąskolistny może przynieść sporo korzyści dla środowiska. Nie ma dużych potrzeb, jest odporny na zanieczyszczenia, wiąże azot z gleby – dzięki temu można go z powodzeniem wykorzystywać jako roślinę ozdobną w miejskich parkach czy na skwerach, a także w celu rekultywacji terenów poprzemysłowych. 

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 76
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 45

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 14200

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom