Nawłoć późna, nawłoć olbrzymia – roślina miododajna
Nawłoć późna, nawłoć olbrzymia – roślina miododajna
Nawłoć późna (Solidago gigantea Aiton) to jedna z najbardziej wydajnych roślin pod względem produkcji nektaru. Jest idealna pod uprawę w celu wzbogacenia pożytków pszczelich.
Efektowna roślina ma swoje korzenie w Ameryce Północnej, stamtąd została sprowadzona do Europy. Była traktowana przede wszystkim jako gatunek ozdobny, sadzono ją w parkach i ogrodach botanicznych. Dziś coraz częściej jest uprawiana ze względu na miododajność.
Nawłoć późna świetnie aklimatyzuje się do każdych warunków glebowych i dość szybko zaczyna wypierać rodzime gatunki danego obszaru. Jest więc traktowana jako gatunek inwazyjny. Na terenie, na którym rośnie, tworzy rozłogi, w wyniku czego rozrasta się bardzo szybko. Dorasta nawet do 2,5 metra wysokości, ma sztywną, pokrytą woskiem łodygę, która w dolnej części jest naga, natomiast im bliżej kwiatostanu, tym bardziej pokryta jest drobnymi włoskami. Liście są podłużne i lancetowate, w środkowej części łodygi są największe, natomiast im wyżej, tym robią się mniejsze i drobniejsze.
Nazwa nawłoci późnej nawiązuje do terminu kwitnienia, które odbywa się dość późno, bo w lipcu i w sierpniu. To czas, gdy pojawia się luka w kwitnieniu i pszczoły nie mają co zbierać – nawłoć świetnie wypełnia te lukę i zapewnia ciągłość zbierania nektaru. Kwiaty są dość drobne, o intensywnie żółtej barwie. Zebrane są natomiast w dość duże kwiatostany. Co ciekawe, pojedynczy kwiat nie wydziela zbyt wiele nektaru, jednak nawłoć późna pokrywa tak rozległe tereny pól, pastwisk, terenów przy zbiornikach wodnych, że zbiór nektaru jest ogromny. Pszczoły chętnie wykorzystują nawłoć jako źródło pożytku. Wydajność miodowa z jednego hektara to około 700-800 kg. Z nawłoci pszczoły pozyskują także pyłek – około 50 kg z jednego hektara.
Nawłoć późna to gatunek, który może rosnąc praktycznie wszędzie. Dlatego też pszczelarze nie musza zastanawiać się nad jej wymaganiami glebowymi, tylko od razu mogą przystąpić do zasiewu. Nawłoć rozmnaża się z nasion – wystarczy porozrzucać ścięte kwiatostany w miejscach, gdzie chcemy, by wyrosła w przyszłym roku. Wykiełkuje na pewno i zapewni wsparcie innym roślinom miododajnym występującym w pobliżu pasieki.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 32
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 35003
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2017-08-31 08:34:11
blondynekkrk 2018-08-16 09:12:36