Portal Pszczelarski

Ogórecznik lekarski – roślina miododajna

Na zdjęciu: Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Borageo_with_bumblebee.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Og%C3%B3recznik_lekarski#/media/File:Blaue_Borretsch_Bl%C3%BCte,_Borago_officinalis.JPG Autorzy zdjęć: Rainer Bielefeld i Sonja Schlosser

ogórecznik lekarski Borago officinalis L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa ogórecznika lekarskiego cechy charakterystyczne ogórecznika lekarskiego występowanie ogórecznika lekarskiego uprawa ogórecznika lekarskiego

Ogórecznik lekarski – roślina miododajna

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) znany i wykorzystywany był już w starożytności. Jego liście dodawano do wina żołnierzom idącym na wojnę – miały dodawać siły i męstwa. Dziś ogórecznik jest wykorzystywany głównie jako roślina ozdobna i, oczywiście, miododajna.

Ogórecznik lekarski pochodzi z krajów śródziemnomorskich, doskonale czuje się w suchym i ciepłym klimacie. Uprawiany jest od dawna w całej Europie – kiedyś głównie dla ziela, a w ostatnich latach także dla nasion, które zawierają cenne substancje lecznicze. Lubi gleby lekkie, ale urodzajne.

Ogórecznik jest rośliną jednoroczną, osiąga wysokość od 50 do 80 cm, a jego łodyga jest silnie rozgałęziona i pokryta szorstkimi włoskami. Dolne liście są duże, jajowate i z ogonkami, natomiast górne są niewielkie i obejmują wpół łodygę. Kwiaty są zrosłopłatkowe – początkowo mają barwę różową, natomiast po zapyleniu stają się niebieskie. Wydzielają bardzo dużo nektaru i są chętnie oblatywane przez pszczoły nawet w niezbyt pogodne dni, gdy temperatura oscyluje w granicach 10 stopni Celsjusza. Zarówno kwiaty, jak i liście mają intensywny, ogórkowy zapach, który przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne owady.

Kwitnienie ogórecznika lekarskiego rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa około trzech tygodni. Choć to niewiele w porównaniu z innymi roślinami miododajnymi, krótki czas kwitnienia jest rekompensowany przez bardzo obfite nektarowanie. Wydajność miodowa ogórecznika lekarskiego to około 200 kg z jednego hektara pożytku. Jest to więc roślina idealna do uprawy w przypasiecznych ogródkach.

Ogórecznik lekarski rozmnaża się wyłącznie z nasion. Należy je wysiewać wczesną wiosną w rzędach oddalonych od siebie o około 40 cm. Niestety, nasiona ogórecznika są bardzo lubiane przez ptaki, dlatego trzeba zastosować środki zapobiegawcze, by nie wydziobały ich z gleby przed wykiełkowaniem. Kwitnienie rozpoczyna się po 40 dniach od zasiania ogórecznika. Jeśli pszczelarz będzie intensywnie podcinał rośliny, można czas kwitnienia wydłużyć nawet o kilka tygodni.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 59
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 17-18

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis 

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 23221

Komentarze z forum pszczelarskiego

kazia 2015-11-10 10:14:51

Ja sieję ogórecznika i jestem super zadowolona, ale najlepiej sprawdza się mi żmijowiec. Jest rewelacyjny, pszczoły go uwielbiają i długo kwitnie, aż do mrozów.

wallping 2016-08-15 12:37:27

Olejek z ogórecznika jest świetny nie tylko na trądzik, ale na kilka innych problemów ze skórą.



  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Kurczak w różowej marynacie

Sos malinowo-miodowy

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Chleb na owsiance z miodem

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Bigos z miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku