Portal Pszczelarski

Agroturystyczny Szlak Winno-Miodowy GRODZIEC

szlak agroturystyczny agroturystyczny szlak winno-miodowy Grodziec Zamek Grodziec Związek Pszczelarzy Polskich Ziemi Legnickiej Święto Wina i Miodu Pitnego

Agroturystyczny Szlak Winno-Miodowy powstał 24. czerwca 2007 r. z inicjatywy Sekcji Winoroślarskiej Związku Sadowników Polskich i przy ścisłej współpracy Kasztelana Zamku „Grodziec”, Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolnicznego we Wrocławiu Oddział Chojnów oraz 48 gospodarstw i instytucji. Inauguracja działalności nastąpiła w czasie Dni Otwartych Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Chojnowie.

Tworzenie szlaków tematycznych jest znane i powszechnie stosowane w krajach południowej i zachodniej Europy. W Polsce ten trend dopiero raczkuje. Celem tworzenia tego rodzaju szlaków jest przede wszystkim uatrakcyjnienie oferty gospodarstw agroturystycznych oraz nawiązanie współpracy między podmiotami gospodarczymi i instytucjami. A zatem celem nie jest wzmożona konkurencja, jak mogłoby się zdawać, a wzajemne uzupełnianie oferty produktami i usługami, które mają zbliżone cechy użytkowania, np. miód, wina, owoce, warzywa.

Szlaki agroturystyczne stanowią nie lada atrakcję, gdyż poza możliwością odczuwania odpowiednich doznań smakowych, nakierowują turystów na istotne i często niedostrzegane atrakcje turystyczne, takie jak: kościoły, skanseny, pomniki przyrody, rezerwaty czy zabytki.

Agroturystyczny Szlak Winno-Miodowy Grodziec ma swój początek na Zamku Grodziec położonym w pobliżu wsi Grodziec, w gminie Zagrodno, powiecie złotoryjskim, w województwie dolnośląskim. Trasa szlaku Grodziec przebiega przez zróżnicowane geograficznie regiony, od terenów górzystych na terenach Parku Krajobrazowego „Chełmy” po tereny lesisto-bagienne Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Podczas wędrówki turyści mają możliwość m.in. poznania wielu ciekawych obiektów sakralnych i świeckich oraz zapoznania się ze świadectwami kultury związanej z wydobyciem kruszców i metali szlachetnych. Do niespotykanych zbyt często atrakcji należy zaliczyć m.in. zapomniany nieczynny szyb kopalni, kamień niezgody czy „Rancho pod Strusiem”, w którym właścicielka - pani Ewa Wolak, hoduje strusie i oferuje zakup ich jaj.

Obie trasy, północna i południowa, stanowią łącznie ok. 200 km.
Trasa Północna biegnie przez: Zagrodno, Chojnów, Chocianów, Przemków, Gromadkę oraz Wartę Bolesławiecką.
Trasa Południowa zaś przez: Uniejowice, Złotoryję, Jawor, Bolków, Świerzawę, Nowy Kościół, Proboszczów, Pielgrzymkę oraz Czaple.

Sezon agroturystycznych wędrówek kończy październikowe dwudniowe Święto Wina i Miodów Pitnych, o którym wspominaliśmy na łamach naszego portalu m.in. tutaj: VII Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego.

Dla osób zainteresowanych został przygotowany informator, który jest do pobrania z oficjalnej strony Zamku Grodziec. Istnieje również możliwość zapoznania się z nim on-line po kliknięciu w link: Informator - Agroturystyczny Szlak Winno-Miodowy GRODZIEC.

 

 

 

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3664

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych