Portal Pszczelarski

Pszczelnik mołdawski – roślina miododajna

Na zdjęciu: Pszczelnik mołdawski (Dracocephalum moldavica L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkischer_Drachenkopf#/media/File:Der_t%C3%BCrkische_Drachenkopf.JPG i az.wikipedia.org/wiki/Moldaviya_ilanba%C5%9F%C4%B1#/media/File:Dracocephalum_moldavica20090710_32.jpg Autorzy zdjęć: Gerhard Obermayr i Bff

pszczelnik mołdawski Dracocephalum moldavica L. roślina miododajna cytral olejek z pszczelnika mołdawskiego pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa pszczelnika mołdawskiego cechy charakterystyczne pszczelnika mołdawskiego występowanie pszczelnika mołdawskiego uprawa pszczelnika mołdawskiego

Pszczelnik mołdawski – roślina miododajna

Pszczelnik mołdawski (Dracocephalum moldavica L.) pochodzi z Azji, gdzie od wieków wykorzystywano go do produkcji olejków eterycznych. Pszczelarze doceniają go za dość dużą wydajność miodowa i łatwość uprawy, dzięki czemu szybko i bez większych trudności mogą zwiększyć produkcję miodu w swojej pasiece.

Pszczelnik mołdawski nie ma wymagań, jeśli chodzi o warunki glebowe. Zarówno dieta bogata w składniki mineralne, jak i częściowo wyjałowiona jest dla niego idealna. Ma natomiast wymagania, jeśli chodzi o wilgotność podłoża – wiosną i latem potrzebuje stałej porcji nawodnienia, w przeciwnym razie szybko zacznie usychać. Kto planuje uprawiać pszczelnik mołdawski, musi liczyć się z tym, że podczas suszy czeka go podlewanie.

Roślina żyje jeden rok, nie ma zbyt dużych rozmiarów – osiąga wysokość do pół metra. Ma długie, ząbkowane liście i białe lub fioletowe kwiaty. Kwitnie przez około pięć tygodni – od drugiej połowy lipca do końca sierpnia. Pszczelnik mołdawski ma kwiaty dość głębokie, ale za to z szeroką gardzielą, dzięki czemu pszczoły bez problemu wynoszą z nich nektar. Wydajność miodowa rośliny, w zależności od warunków, w jakich rośnie, to około 200-400 kg z jednego hektara pożytku. Liście i łodyga pszczelnika mołdawskiego zawierają sporo lubianych przez pszczoły olejków eterycznych. Można więc liśćmi wycierać rojnice, ule, a nawet ręce, co znacznie uspokoi pszczoły. Olejek z pszczelnika mołdawskiego, zwany cytralem, jest też powszechnie wykorzystywany w przemyśle mydlarskim i perfumeryjnym.

Najlepszym podłożem do uprawy pszczelnika mołdawskiego jest gleba wilgotna i bogata w wapń. Roślinę wysiewa się na wiosnę, w połowie maja. Nasiona należy sypać w rzędy oddalone od siebie o około 30-40 cm. Od zasiania do zakwitnięcia rośliny upływa około 90 dni. Im wcześniej pszczelnik mołdawski zostanie zasiany, tym szybciej zacznie kwitnąć i nektarować, stając się świetnym pożytkiem dla pszczół.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 67
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 18

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 23660

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem