Portal Pszczelarski

Pszczelnik mołdawski – roślina miododajna

Na zdjęciu: Pszczelnik mołdawski (Dracocephalum moldavica L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkischer_Drachenkopf#/media/File:Der_t%C3%BCrkische_Drachenkopf.JPG i az.wikipedia.org/wiki/Moldaviya_ilanba%C5%9F%C4%B1#/media/File:Dracocephalum_moldavica20090710_32.jpg Autorzy zdjęć: Gerhard Obermayr i Bff

pszczelnik mołdawski Dracocephalum moldavica L. roślina miododajna cytral olejek z pszczelnika mołdawskiego pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa pszczelnika mołdawskiego cechy charakterystyczne pszczelnika mołdawskiego występowanie pszczelnika mołdawskiego uprawa pszczelnika mołdawskiego

Pszczelnik mołdawski – roślina miododajna

Pszczelnik mołdawski (Dracocephalum moldavica L.) pochodzi z Azji, gdzie od wieków wykorzystywano go do produkcji olejków eterycznych. Pszczelarze doceniają go za dość dużą wydajność miodowa i łatwość uprawy, dzięki czemu szybko i bez większych trudności mogą zwiększyć produkcję miodu w swojej pasiece.

Pszczelnik mołdawski nie ma wymagań, jeśli chodzi o warunki glebowe. Zarówno dieta bogata w składniki mineralne, jak i częściowo wyjałowiona jest dla niego idealna. Ma natomiast wymagania, jeśli chodzi o wilgotność podłoża – wiosną i latem potrzebuje stałej porcji nawodnienia, w przeciwnym razie szybko zacznie usychać. Kto planuje uprawiać pszczelnik mołdawski, musi liczyć się z tym, że podczas suszy czeka go podlewanie.

Roślina żyje jeden rok, nie ma zbyt dużych rozmiarów – osiąga wysokość do pół metra. Ma długie, ząbkowane liście i białe lub fioletowe kwiaty. Kwitnie przez około pięć tygodni – od drugiej połowy lipca do końca sierpnia. Pszczelnik mołdawski ma kwiaty dość głębokie, ale za to z szeroką gardzielą, dzięki czemu pszczoły bez problemu wynoszą z nich nektar. Wydajność miodowa rośliny, w zależności od warunków, w jakich rośnie, to około 200-400 kg z jednego hektara pożytku. Liście i łodyga pszczelnika mołdawskiego zawierają sporo lubianych przez pszczoły olejków eterycznych. Można więc liśćmi wycierać rojnice, ule, a nawet ręce, co znacznie uspokoi pszczoły. Olejek z pszczelnika mołdawskiego, zwany cytralem, jest też powszechnie wykorzystywany w przemyśle mydlarskim i perfumeryjnym.

Najlepszym podłożem do uprawy pszczelnika mołdawskiego jest gleba wilgotna i bogata w wapń. Roślinę wysiewa się na wiosnę, w połowie maja. Nasiona należy sypać w rzędy oddalone od siebie o około 30-40 cm. Od zasiania do zakwitnięcia rośliny upływa około 90 dni. Im wcześniej pszczelnik mołdawski zostanie zasiany, tym szybciej zacznie kwitnąć i nektarować, stając się świetnym pożytkiem dla pszczół.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 67
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 18

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 32704

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis