Portal Pszczelarski

Pszczelnik mołdawski – roślina miododajna

Na zdjęciu: Pszczelnik mołdawski (Dracocephalum moldavica L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkischer_Drachenkopf#/media/File:Der_t%C3%BCrkische_Drachenkopf.JPG i az.wikipedia.org/wiki/Moldaviya_ilanba%C5%9F%C4%B1#/media/File:Dracocephalum_moldavica20090710_32.jpg Autorzy zdjęć: Gerhard Obermayr i Bff

pszczelnik mołdawski Dracocephalum moldavica L. roślina miododajna cytral olejek z pszczelnika mołdawskiego pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa pszczelnika mołdawskiego cechy charakterystyczne pszczelnika mołdawskiego występowanie pszczelnika mołdawskiego uprawa pszczelnika mołdawskiego

Pszczelnik mołdawski – roślina miododajna

Pszczelnik mołdawski (Dracocephalum moldavica L.) pochodzi z Azji, gdzie od wieków wykorzystywano go do produkcji olejków eterycznych. Pszczelarze doceniają go za dość dużą wydajność miodowa i łatwość uprawy, dzięki czemu szybko i bez większych trudności mogą zwiększyć produkcję miodu w swojej pasiece.

Pszczelnik mołdawski nie ma wymagań, jeśli chodzi o warunki glebowe. Zarówno dieta bogata w składniki mineralne, jak i częściowo wyjałowiona jest dla niego idealna. Ma natomiast wymagania, jeśli chodzi o wilgotność podłoża – wiosną i latem potrzebuje stałej porcji nawodnienia, w przeciwnym razie szybko zacznie usychać. Kto planuje uprawiać pszczelnik mołdawski, musi liczyć się z tym, że podczas suszy czeka go podlewanie.

Roślina żyje jeden rok, nie ma zbyt dużych rozmiarów – osiąga wysokość do pół metra. Ma długie, ząbkowane liście i białe lub fioletowe kwiaty. Kwitnie przez około pięć tygodni – od drugiej połowy lipca do końca sierpnia. Pszczelnik mołdawski ma kwiaty dość głębokie, ale za to z szeroką gardzielą, dzięki czemu pszczoły bez problemu wynoszą z nich nektar. Wydajność miodowa rośliny, w zależności od warunków, w jakich rośnie, to około 200-400 kg z jednego hektara pożytku. Liście i łodyga pszczelnika mołdawskiego zawierają sporo lubianych przez pszczoły olejków eterycznych. Można więc liśćmi wycierać rojnice, ule, a nawet ręce, co znacznie uspokoi pszczoły. Olejek z pszczelnika mołdawskiego, zwany cytralem, jest też powszechnie wykorzystywany w przemyśle mydlarskim i perfumeryjnym.

Najlepszym podłożem do uprawy pszczelnika mołdawskiego jest gleba wilgotna i bogata w wapń. Roślinę wysiewa się na wiosnę, w połowie maja. Nasiona należy sypać w rzędy oddalone od siebie o około 30-40 cm. Od zasiania do zakwitnięcia rośliny upływa około 90 dni. Im wcześniej pszczelnik mołdawski zostanie zasiany, tym szybciej zacznie kwitnąć i nektarować, stając się świetnym pożytkiem dla pszczół.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 67
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 18

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 32975

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym