Pszczelnik mołdawski – roślina miododajna
Pszczelnik mołdawski – roślina miododajna
Pszczelnik mołdawski (Dracocephalum moldavica L.) pochodzi z Azji, gdzie od wieków wykorzystywano go do produkcji olejków eterycznych. Pszczelarze doceniają go za dość dużą wydajność miodowa i łatwość uprawy, dzięki czemu szybko i bez większych trudności mogą zwiększyć produkcję miodu w swojej pasiece.
Pszczelnik mołdawski nie ma wymagań, jeśli chodzi o warunki glebowe. Zarówno dieta bogata w składniki mineralne, jak i częściowo wyjałowiona jest dla niego idealna. Ma natomiast wymagania, jeśli chodzi o wilgotność podłoża – wiosną i latem potrzebuje stałej porcji nawodnienia, w przeciwnym razie szybko zacznie usychać. Kto planuje uprawiać pszczelnik mołdawski, musi liczyć się z tym, że podczas suszy czeka go podlewanie.
Roślina żyje jeden rok, nie ma zbyt dużych rozmiarów – osiąga wysokość do pół metra. Ma długie, ząbkowane liście i białe lub fioletowe kwiaty. Kwitnie przez około pięć tygodni – od drugiej połowy lipca do końca sierpnia. Pszczelnik mołdawski ma kwiaty dość głębokie, ale za to z szeroką gardzielą, dzięki czemu pszczoły bez problemu wynoszą z nich nektar. Wydajność miodowa rośliny, w zależności od warunków, w jakich rośnie, to około 200-400 kg z jednego hektara pożytku. Liście i łodyga pszczelnika mołdawskiego zawierają sporo lubianych przez pszczoły olejków eterycznych. Można więc liśćmi wycierać rojnice, ule, a nawet ręce, co znacznie uspokoi pszczoły. Olejek z pszczelnika mołdawskiego, zwany cytralem, jest też powszechnie wykorzystywany w przemyśle mydlarskim i perfumeryjnym.
Najlepszym podłożem do uprawy pszczelnika mołdawskiego jest gleba wilgotna i bogata w wapń. Roślinę wysiewa się na wiosnę, w połowie maja. Nasiona należy sypać w rzędy oddalone od siebie o około 30-40 cm. Od zasiania do zakwitnięcia rośliny upływa około 90 dni. Im wcześniej pszczelnik mołdawski zostanie zasiany, tym szybciej zacznie kwitnąć i nektarować, stając się świetnym pożytkiem dla pszczół.
Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 67
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 18
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 32704
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!