Portal Pszczelarski

Amorfa krzewiasta, amorfa drzewiasta, amorfa zwyczajna, indygowiec zwyczajny – roślina miododajna

Na zdjęciu: Amorfa krzewiasta, amorfa drzewiasta, amorfa zwyczajna, indygowiec zwyczajny (Amorfa fruticosa L.). Źródła zdjęć: cs.wikipedia.org/wiki/Netva%C5%99ec_k%C5%99ovit%C3%BD#/media/File:Amorfa_u_cvetu_tasmajdan.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Amorpha_fruticosa_in_Donetsk_3.jpg Autorzy zdjęć: Gmihail i Andrew Butko.

amorfa krzewiasta amorfa drzewiasta amorfa zwyczajna indygowiec zwyczajny amorfa fruticosa L. roślina miododajna roślina lecznicza roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa amorfy krzewiastej wydajność miodowa amorfy drzewiastej wydajność miodowa amorfy zwyczajnej wydajność miodowa indygowca zwyczajnego cechy charakterystyczne amorfy krzewiastej cechy charakterystyczne amorfy drzewiastej cechy charakterystyczne amorfy zwyczajnej cechy charakterystyczne indygowca zwyczajnego występowanie amorfy krzewiastej występowanie amorfy drzewiastej występowanie amorfy zwyczajnej występowanie indygowca zwyczajnego uprawa amorfy krzewiastej uprawa amorfy drzewiastej uprawa amorfy zwyczajnej uprawa indygowca zwyczajnego

Amorfa krzewiasta, amorfa drzewiasta, amorfa zwyczajna, indygowiec zwyczajny – roślina miododajna 

Amorfa krzewiasta (Amorfa fruticosa L.) w różnych krajach ma inne znaczenie. Pochodzi z Ameryki Północnej i tam, podobnie jak w Europie jest uprawiana ze względu na swoje właściwości ozdobne. Ale, na przykład, w Rosji i w Korei jest rośliną leczniczą. Natomiast pod każdą szerokością geograficzną jest świetną rośliną miododajną. 

Amorfa krzewiasta ma niewielkie wymagania glebowe. Bez problemu rośnie na glebach suchych, ubogich w składniki odżywcze. Przyjmuje się nawet na terenach piaszczystych i kamienistych. Dziko rośnie w pobliżu zbiorników wodnych, rzek, jezior czy stawów. Bardzo lubi światło, nie przeszkadza jej nadmierne nasłonecznienie czy duży wiatr, jest też odporna na mróz. 

Roślina jest wysokim krzewem z prostymi, mało rozgałęzionymi łodygami. Może osiągać nawet 6 metrów wysokości, jednak zwykle ma około 2-3 metry. Ma pierzaste liście złożone z kilkunastu małych, pierzastych listków. Kwiaty amorfy krzewiastej są motylkowe, o barwie brunatnofioletowej lub intensywnie fioletowej. Co ciekawe, kwiaty mają mało przyjemny zapach, a liście produkują substancje owadobójczą. Pomimo to amorfa jest chętnie oblatywana przez pszczoły i to przez cały dzień, nawet po zachodzie słońca. 

Amorfa krzewiasta kwitnie w czerwcu, a jej wydajność miodowa to około 80 kg z jednego hektara zwartego pożytku. Jest świetnym urozmaiceniem roślinnym w tych pasiekach, które stawiają na miody wielokwiatowe. Pszczelarze mogą kupić gotowe sadzonki amorfy krzewiastej, które następnie sadzi się we wcześniej przygotowanym miejscu. Rośline warto przycinać, wtedy lepiej rośnie i intensywniej kwitnie.  

Amorfa jest wykorzystywana nie tylko jako roślina miododajna, ale też ozdobna. Co więcej, sprawdza się jako żywopłot, warto ją sadzić w celu zapobiegnięcia erozji gleby oraz do odstraszania szkodliwych owadów. Ciekawostką jest, że jej strąki w niektórych krajach są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i perfumeryjnym. 

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 20

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 32574

Komentarze z forum pszczelarskiego

wiktordaroch

2021-02-02 17:48:29

widzialem amorfe kwitnacna-piekna, rozmnozyjem jesieniom z nasion ,na wiosne przesadzam. nasiona MUSIMY przemrozic .

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.