Amorfa krzewiasta, amorfa drzewiasta, amorfa zwyczajna, indygowiec zwyczajny – roślina miododajna
Amorfa krzewiasta, amorfa drzewiasta, amorfa zwyczajna, indygowiec zwyczajny – roślina miododajna
Amorfa krzewiasta (Amorfa fruticosa L.) w różnych krajach ma inne znaczenie. Pochodzi z Ameryki Północnej i tam, podobnie jak w Europie jest uprawiana ze względu na swoje właściwości ozdobne. Ale, na przykład, w Rosji i w Korei jest rośliną leczniczą. Natomiast pod każdą szerokością geograficzną jest świetną rośliną miododajną.
Amorfa krzewiasta ma niewielkie wymagania glebowe. Bez problemu rośnie na glebach suchych, ubogich w składniki odżywcze. Przyjmuje się nawet na terenach piaszczystych i kamienistych. Dziko rośnie w pobliżu zbiorników wodnych, rzek, jezior czy stawów. Bardzo lubi światło, nie przeszkadza jej nadmierne nasłonecznienie czy duży wiatr, jest też odporna na mróz.
Roślina jest wysokim krzewem z prostymi, mało rozgałęzionymi łodygami. Może osiągać nawet 6 metrów wysokości, jednak zwykle ma około 2-3 metry. Ma pierzaste liście złożone z kilkunastu małych, pierzastych listków. Kwiaty amorfy krzewiastej są motylkowe, o barwie brunatnofioletowej lub intensywnie fioletowej. Co ciekawe, kwiaty mają mało przyjemny zapach, a liście produkują substancje owadobójczą. Pomimo to amorfa jest chętnie oblatywana przez pszczoły i to przez cały dzień, nawet po zachodzie słońca.
Amorfa krzewiasta kwitnie w czerwcu, a jej wydajność miodowa to około 80 kg z jednego hektara zwartego pożytku. Jest świetnym urozmaiceniem roślinnym w tych pasiekach, które stawiają na miody wielokwiatowe. Pszczelarze mogą kupić gotowe sadzonki amorfy krzewiastej, które następnie sadzi się we wcześniej przygotowanym miejscu. Rośline warto przycinać, wtedy lepiej rośnie i intensywniej kwitnie.
Amorfa jest wykorzystywana nie tylko jako roślina miododajna, ale też ozdobna. Co więcej, sprawdza się jako żywopłot, warto ją sadzić w celu zapobiegnięcia erozji gleby oraz do odstraszania szkodliwych owadów. Ciekawostką jest, że jej strąki w niektórych krajach są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i perfumeryjnym.
Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 20
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 41673
Komentarze z forum pszczelarskiego
wiktordaroch 2021-02-02 17:48:29