Portal Pszczelarski

Amorfa krzewiasta, amorfa drzewiasta, amorfa zwyczajna, indygowiec zwyczajny – roślina miododajna

Na zdjęciu: Amorfa krzewiasta, amorfa drzewiasta, amorfa zwyczajna, indygowiec zwyczajny (Amorfa fruticosa L.). Źródła zdjęć: cs.wikipedia.org/wiki/Netva%C5%99ec_k%C5%99ovit%C3%BD#/media/File:Amorfa_u_cvetu_tasmajdan.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Amorpha_fruticosa_in_Donetsk_3.jpg Autorzy zdjęć: Gmihail i Andrew Butko.

amorfa krzewiasta amorfa drzewiasta amorfa zwyczajna indygowiec zwyczajny amorfa fruticosa L. roślina miododajna roślina lecznicza roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa amorfy krzewiastej wydajność miodowa amorfy drzewiastej wydajność miodowa amorfy zwyczajnej wydajność miodowa indygowca zwyczajnego cechy charakterystyczne amorfy krzewiastej cechy charakterystyczne amorfy drzewiastej cechy charakterystyczne amorfy zwyczajnej cechy charakterystyczne indygowca zwyczajnego występowanie amorfy krzewiastej występowanie amorfy drzewiastej występowanie amorfy zwyczajnej występowanie indygowca zwyczajnego uprawa amorfy krzewiastej uprawa amorfy drzewiastej uprawa amorfy zwyczajnej uprawa indygowca zwyczajnego

Amorfa krzewiasta, amorfa drzewiasta, amorfa zwyczajna, indygowiec zwyczajny – roślina miododajna 

Amorfa krzewiasta (Amorfa fruticosa L.) w różnych krajach ma inne znaczenie. Pochodzi z Ameryki Północnej i tam, podobnie jak w Europie jest uprawiana ze względu na swoje właściwości ozdobne. Ale, na przykład, w Rosji i w Korei jest rośliną leczniczą. Natomiast pod każdą szerokością geograficzną jest świetną rośliną miododajną. 

Amorfa krzewiasta ma niewielkie wymagania glebowe. Bez problemu rośnie na glebach suchych, ubogich w składniki odżywcze. Przyjmuje się nawet na terenach piaszczystych i kamienistych. Dziko rośnie w pobliżu zbiorników wodnych, rzek, jezior czy stawów. Bardzo lubi światło, nie przeszkadza jej nadmierne nasłonecznienie czy duży wiatr, jest też odporna na mróz. 

Roślina jest wysokim krzewem z prostymi, mało rozgałęzionymi łodygami. Może osiągać nawet 6 metrów wysokości, jednak zwykle ma około 2-3 metry. Ma pierzaste liście złożone z kilkunastu małych, pierzastych listków. Kwiaty amorfy krzewiastej są motylkowe, o barwie brunatnofioletowej lub intensywnie fioletowej. Co ciekawe, kwiaty mają mało przyjemny zapach, a liście produkują substancje owadobójczą. Pomimo to amorfa jest chętnie oblatywana przez pszczoły i to przez cały dzień, nawet po zachodzie słońca. 

Amorfa krzewiasta kwitnie w czerwcu, a jej wydajność miodowa to około 80 kg z jednego hektara zwartego pożytku. Jest świetnym urozmaiceniem roślinnym w tych pasiekach, które stawiają na miody wielokwiatowe. Pszczelarze mogą kupić gotowe sadzonki amorfy krzewiastej, które następnie sadzi się we wcześniej przygotowanym miejscu. Rośline warto przycinać, wtedy lepiej rośnie i intensywniej kwitnie.  

Amorfa jest wykorzystywana nie tylko jako roślina miododajna, ale też ozdobna. Co więcej, sprawdza się jako żywopłot, warto ją sadzić w celu zapobiegnięcia erozji gleby oraz do odstraszania szkodliwych owadów. Ciekawostką jest, że jej strąki w niektórych krajach są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i perfumeryjnym. 

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 20

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 41673

Komentarze z forum pszczelarskiego

wiktordaroch 2021-02-02 17:48:29

widzialem amorfe kwitnacna-piekna, rozmnozyjem jesieniom z nasion ,na wiosne przesadzam. nasiona MUSIMY przemrozic .



  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pszczeli Konkurs w Ogrodzie Botanicznym UMCS 2016

Szkolenie pszczelarskie w Sosnowicach - luty 2016

Rzeczpospolita Pszczelarska - spotkanie promujące projekt Pszczelarstwo na Lubelszczyźnie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę