Portal Pszczelarski

Kłosowiec fenkułowy, mięta meksykańska – roślina miododajna

Na zdjęciu: Kłosowiec fenkułowy, mięta meksykańska (Agastache foeniculum). Źródła zdjęć: kruidenplanten.nl/contents/media/l_tuin-herfst-2009%20043.jpg en.wikipedia.org/wiki/File:Agastace_foeniculum_WPC.jpg Autor zdjęcia 2: Wayne Ray

kłosowiec fenkułowy mięta meksykańska Agastache foeniculum roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina lecznicza pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa kłosowca fenkułowego wydajność pyłkowa kłosowca fenkułowego cechy charakterystyczne kłosowca fenkułowego występowanie kłosowca fenkułowego uprawa kłosowca fenkułowego

Kłosowiec fenkułowy, mięta meksykańska – roślina miododajna

Kłosowiec fenkułowy (Agastache foeniculum) pochodzi z Ameryki Południowej i tam uważany jest za najlepszą roślinę miododajną. W Polsce jest bardzo popularny wśród pszczelarzy, którzy chętnie go uprawiają dla zwiększenia wydajności swoich pasiek.

Kłosowiec fenkułowy pod względem miododajności dorównuje najbardziej miododajnym roślinom występującym dziko w naszym kraju. Jednak osoby, które chcą go uprawiać, muszą zdawać sobie sprawę, że wymaga od odpowiednich warunków glebowych. Nie wszędzie bowiem będzie czuł się dobrze. Potrzebuje żyznych, średnio wilgotnych gleb i optymalnego nasłonecznienia. Co więcej, nawet w idealnych warunkach glebowych przetrwa w jednym miejscu zaledwie kilka lat.

Kłosowiec fenkułowy osiąga wielkość od 60 do 120 cm. Z jednej rośliny może wyrastać nawet kilka pędów, z których wyrastają kwiatostany w kształcie intensywnie fioletowych kłosów. Na całej długości łodygi wyrastają gęsto liście o intensywnie zielonej barwie. Roślina kwitnie od lipca do września, zapewniając pszczołom obfity i długotrwały pożytek. Wydajność miodowa z jednego hektara pożytku szacowana jest na 400-700 kg w zależności od odmiany kłosowca oraz warunków glebowych. Spora jest też wydajność pyłkowa, bo 160 kg z jednego hektara. Nie tylko kwiaty, ale też cała roślina wydziela bardzo mocny i aromatyczny zapach, przez co nazywana jest często miętą meksykańską.

Uprawa kłosowca fenkułowego, choć wymaga odpowiedniej gleby, nie jest skomplikowana. Wystarczy odpowiednie nasłonecznienie, nawilżenie i spulchnienie podłoża, a następnie wysianie nasion. Nie warto natomiast wysiewać kłosowca na słabych glebach – takie uprawy nie są zbyt dobrej jakości, a kwiaty podczas kwitnienia są odwiedzane głównie przez trzmiele. Roślina kiełkuje już w pierwszym roku od zasiania. Można ją wykorzystać nie tylko jako roślinę miododajną, ale też leczniczą. Kłosowiec ma szerokie właściwości prozdrowotne, a napar z jego liści i kwiatów ma działanie uspokajające, regenerujące i pozytywnie wpływające na pracę serca.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 254

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 18247

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Ananas w czekoladowym cieście

Budyniowa owsianka czekoladowa z miodem

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016