Portal Pszczelarski

Kłosowiec fenkułowy, mięta meksykańska – roślina miododajna

Na zdjęciu: Kłosowiec fenkułowy, mięta meksykańska (Agastache foeniculum). Źródła zdjęć: kruidenplanten.nl/contents/media/l_tuin-herfst-2009%20043.jpg en.wikipedia.org/wiki/File:Agastace_foeniculum_WPC.jpg Autor zdjęcia 2: Wayne Ray

kłosowiec fenkułowy mięta meksykańska Agastache foeniculum roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina lecznicza pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa kłosowca fenkułowego wydajność pyłkowa kłosowca fenkułowego cechy charakterystyczne kłosowca fenkułowego występowanie kłosowca fenkułowego uprawa kłosowca fenkułowego

Kłosowiec fenkułowy, mięta meksykańska – roślina miododajna

Kłosowiec fenkułowy (Agastache foeniculum) pochodzi z Ameryki Południowej i tam uważany jest za najlepszą roślinę miododajną. W Polsce jest bardzo popularny wśród pszczelarzy, którzy chętnie go uprawiają dla zwiększenia wydajności swoich pasiek.

Kłosowiec fenkułowy pod względem miododajności dorównuje najbardziej miododajnym roślinom występującym dziko w naszym kraju. Jednak osoby, które chcą go uprawiać, muszą zdawać sobie sprawę, że wymaga od odpowiednich warunków glebowych. Nie wszędzie bowiem będzie czuł się dobrze. Potrzebuje żyznych, średnio wilgotnych gleb i optymalnego nasłonecznienia. Co więcej, nawet w idealnych warunkach glebowych przetrwa w jednym miejscu zaledwie kilka lat.

Kłosowiec fenkułowy osiąga wielkość od 60 do 120 cm. Z jednej rośliny może wyrastać nawet kilka pędów, z których wyrastają kwiatostany w kształcie intensywnie fioletowych kłosów. Na całej długości łodygi wyrastają gęsto liście o intensywnie zielonej barwie. Roślina kwitnie od lipca do września, zapewniając pszczołom obfity i długotrwały pożytek. Wydajność miodowa z jednego hektara pożytku szacowana jest na 400-700 kg w zależności od odmiany kłosowca oraz warunków glebowych. Spora jest też wydajność pyłkowa, bo 160 kg z jednego hektara. Nie tylko kwiaty, ale też cała roślina wydziela bardzo mocny i aromatyczny zapach, przez co nazywana jest często miętą meksykańską.

Uprawa kłosowca fenkułowego, choć wymaga odpowiedniej gleby, nie jest skomplikowana. Wystarczy odpowiednie nasłonecznienie, nawilżenie i spulchnienie podłoża, a następnie wysianie nasion. Nie warto natomiast wysiewać kłosowca na słabych glebach – takie uprawy nie są zbyt dobrej jakości, a kwiaty podczas kwitnienia są odwiedzane głównie przez trzmiele. Roślina kiełkuje już w pierwszym roku od zasiania. Można ją wykorzystać nie tylko jako roślinę miododajną, ale też leczniczą. Kłosowiec ma szerokie właściwości prozdrowotne, a napar z jego liści i kwiatów ma działanie uspokajające, regenerujące i pozytywnie wpływające na pracę serca.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 254

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 15109

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.