Kłosowiec fenkułowy, mięta meksykańska – roślina miododajna

Na zdjęciu: Kłosowiec fenkułowy, mięta meksykańska (Agastache foeniculum). Źródła zdjęć: kruidenplanten.nl/contents/media/l_tuin-herfst-2009%20043.jpg en.wikipedia.org/wiki/File:Agastace_foeniculum_WPC.jpg Autor zdjęcia 2: Wayne Ray
Kłosowiec fenkułowy, mięta meksykańska – roślina miododajna
Kłosowiec fenkułowy (Agastache foeniculum) pochodzi z Ameryki Południowej i tam uważany jest za najlepszą roślinę miododajną. W Polsce jest bardzo popularny wśród pszczelarzy, którzy chętnie go uprawiają dla zwiększenia wydajności swoich pasiek.
Kłosowiec fenkułowy pod względem miododajności dorównuje najbardziej miododajnym roślinom występującym dziko w naszym kraju. Jednak osoby, które chcą go uprawiać, muszą zdawać sobie sprawę, że wymaga od odpowiednich warunków glebowych. Nie wszędzie bowiem będzie czuł się dobrze. Potrzebuje żyznych, średnio wilgotnych gleb i optymalnego nasłonecznienia. Co więcej, nawet w idealnych warunkach glebowych przetrwa w jednym miejscu zaledwie kilka lat.
Kłosowiec fenkułowy osiąga wielkość od 60 do 120 cm. Z jednej rośliny może wyrastać nawet kilka pędów, z których wyrastają kwiatostany w kształcie intensywnie fioletowych kłosów. Na całej długości łodygi wyrastają gęsto liście o intensywnie zielonej barwie. Roślina kwitnie od lipca do września, zapewniając pszczołom obfity i długotrwały pożytek. Wydajność miodowa z jednego hektara pożytku szacowana jest na 400-700 kg w zależności od odmiany kłosowca oraz warunków glebowych. Spora jest też wydajność pyłkowa, bo 160 kg z jednego hektara. Nie tylko kwiaty, ale też cała roślina wydziela bardzo mocny i aromatyczny zapach, przez co nazywana jest często miętą meksykańską.
Uprawa kłosowca fenkułowego, choć wymaga odpowiedniej gleby, nie jest skomplikowana. Wystarczy odpowiednie nasłonecznienie, nawilżenie i spulchnienie podłoża, a następnie wysianie nasion. Nie warto natomiast wysiewać kłosowca na słabych glebach – takie uprawy nie są zbyt dobrej jakości, a kwiaty podczas kwitnienia są odwiedzane głównie przez trzmiele. Roślina kiełkuje już w pierwszym roku od zasiania. Można ją wykorzystać nie tylko jako roślinę miododajną, ale też leczniczą. Kłosowiec ma szerokie właściwości prozdrowotne, a napar z jego liści i kwiatów ma działanie uspokajające, regenerujące i pozytywnie wpływające na pracę serca.
Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 254
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 18247
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Nawłoć kanadyjska – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa nawłoci kanadyjskiej Anna Celińska

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa naparstnicy purpurowej Anna Celińska

Czy tzw. rośliny przyjazne pszczołom mogą im szkodzić?
Pewne rośliny mogą być niebezpieczne dla pszczół Edyta Glebocki

Mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają więcej pszczół
Różnorodność jest OK Jakub Wojas

Przegorzan kulisty – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa przegorzanu kulistego Anna Celińska

Za rosnącą liczbą rodzin pszczelich nie idzie przyrost bazy pożytkowej 2022
Mała baza pożytkowa to zły znak dla rozwoju pszczelarstwa Jakub Wojas

Szczeć sukiennicza – roślina miododajna
Wydajność miodowa szczeci sukienniczej Anna Celińska
