Portal Pszczelarski

Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa (Gleditsia triacanthos L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Tree-IMG_0631.JPG i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Gleditsia_triacanthos_seed_pod.jpg Autorzy: Dohduhdah i Solipsist~commonswiki

glediczja trójcierniowa iglicznia trójcierniowa Gleditsia triacanthos L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa glediczji trójcierniowej wydajność miodowa igliczni trójcierniowej cechy charakterystyczne glediczji trójcierniowej cechy charakterystyczne igliczni trójcierniowej występowanie glediczji trójcierniowej występowanie igliczni trójcierniowej uprawa glediczji trójcierniowej uprawa igliczni trójcierniowej

Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa – roślina miododajna

Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos L.), nazywana też iglicznią trójcierniową to duże, bardzo okazałe drzewo, często sadzone w parkach czy ogrodach ze względu na bardzo ozdobny wygląd. Lubiana jest jednak nie tylko przez ogrodników, ale też przez pszczelarzy.

Glediczja trójcierniowa osiąga wysokość nawet do 30 metrów. Ma prosty pień i cierniste pędy. Liście są 20- lub 30-listkowe, ułożone skrętolegle. Wiosną rozwijają się dość późno, bo dopiero w połowie maja – inne drzewa i krzewy mają już wtedy w pełni rozwinięte liście i są w pełni kwitnienia. Oś liścia ma około 25 cm długości i jest mocno owłosiona. Kwiaty glediczji są niewielkie, o zielonkawożółtej barwie. Produkują sporo nektaru i intensywnie, przyjemnie pachną, dzięki czemu przyciągają pszczoły i inne owady.

Glediczja trójcierniowa kwitnie w czerwcu, po pełnym rozwinięciu się wszystkich liści. Kwiaty zebrane są w niedługie, kilkucentymetrowe grona, które są dość łatwo dostępne dla pszczół. Wydajność glediczji trójcierniowej to około 25 kilogramów z jednego hektara ściśle rosnącego pożytku. To może niewiele w porównaniu do najbardziej miododajnych roślin, ale wystarczająco na terenach, gdzie gleby są ubogie, mało bogate w substancje odżywcze i inne rośliny miododajne występują dużo rzadziej niż na glebach żyznych i wilgotnych.

Jako roślina uprawna glediczja trójcierniowa nie jest wymagająca. Dobrze znosi niskie temperatury, nawet mrozy. Lubi suche, piaszczyste i wapienne podłoża. Najlepiej jest sadzić ją w miejscach nasłonecznionych, choć po kilku latach i tak przerośnie wszystko wokoło, z nasłonecznieniem nie powinno więc być żadnego problemu. Glediczja trójcierniowa pochodzi ze środkowej części Ameryki Północnej. Na swoich rodzimych terenach była wykorzystywana użytkowo – jej strąki służyły jako pasza dla zwierząt, a nasiona do dzisiaj bywają wykorzystywane jako surogat kawy.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 151

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa (Gleditsia triacanthos L.)
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 18568

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie