Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa (Gleditsia triacanthos L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Tree-IMG_0631.JPG i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Gleditsia_triacanthos_seed_pod.jpg Autorzy: Dohduhdah i Solipsist~commonswiki

glediczja trójcierniowa iglicznia trójcierniowa Gleditsia triacanthos L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa glediczji trójcierniowej wydajność miodowa igliczni trójcierniowej cechy charakterystyczne glediczji trójcierniowej cechy charakterystyczne igliczni trójcierniowej występowanie glediczji trójcierniowej występowanie igliczni trójcierniowej uprawa glediczji trójcierniowej uprawa igliczni trójcierniowej

Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa – roślina miododajna

Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos L.), nazywana też iglicznią trójcierniową to duże, bardzo okazałe drzewo, często sadzone w parkach czy ogrodach ze względu na bardzo ozdobny wygląd. Lubiana jest jednak nie tylko przez ogrodników, ale też przez pszczelarzy.

Glediczja trójcierniowa osiąga wysokość nawet do 30 metrów. Ma prosty pień i cierniste pędy. Liście są 20- lub 30-listkowe, ułożone skrętolegle. Wiosną rozwijają się dość późno, bo dopiero w połowie maja – inne drzewa i krzewy mają już wtedy w pełni rozwinięte liście i są w pełni kwitnienia. Oś liścia ma około 25 cm długości i jest mocno owłosiona. Kwiaty glediczji są niewielkie, o zielonkawożółtej barwie. Produkują sporo nektaru i intensywnie, przyjemnie pachną, dzięki czemu przyciągają pszczoły i inne owady.

Glediczja trójcierniowa kwitnie w czerwcu, po pełnym rozwinięciu się wszystkich liści. Kwiaty zebrane są w niedługie, kilkucentymetrowe grona, które są dość łatwo dostępne dla pszczół. Wydajność glediczji trójcierniowej to około 25 kilogramów z jednego hektara ściśle rosnącego pożytku. To może niewiele w porównaniu do najbardziej miododajnych roślin, ale wystarczająco na terenach, gdzie gleby są ubogie, mało bogate w substancje odżywcze i inne rośliny miododajne występują dużo rzadziej niż na glebach żyznych i wilgotnych.

Jako roślina uprawna glediczja trójcierniowa nie jest wymagająca. Dobrze znosi niskie temperatury, nawet mrozy. Lubi suche, piaszczyste i wapienne podłoża. Najlepiej jest sadzić ją w miejscach nasłonecznionych, choć po kilku latach i tak przerośnie wszystko wokoło, z nasłonecznieniem nie powinno więc być żadnego problemu. Glediczja trójcierniowa pochodzi ze środkowej części Ameryki Północnej. Na swoich rodzimych terenach była wykorzystywana użytkowo – jej strąki służyły jako pasza dla zwierząt, a nasiona do dzisiaj bywają wykorzystywane jako surogat kawy.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 151

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa (Gleditsia triacanthos L.)
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 19948

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR