Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa – roślina miododajna
Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa – roślina miododajna
Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos L.), nazywana też iglicznią trójcierniową to duże, bardzo okazałe drzewo, często sadzone w parkach czy ogrodach ze względu na bardzo ozdobny wygląd. Lubiana jest jednak nie tylko przez ogrodników, ale też przez pszczelarzy.
Glediczja trójcierniowa osiąga wysokość nawet do 30 metrów. Ma prosty pień i cierniste pędy. Liście są 20- lub 30-listkowe, ułożone skrętolegle. Wiosną rozwijają się dość późno, bo dopiero w połowie maja – inne drzewa i krzewy mają już wtedy w pełni rozwinięte liście i są w pełni kwitnienia. Oś liścia ma około 25 cm długości i jest mocno owłosiona. Kwiaty glediczji są niewielkie, o zielonkawożółtej barwie. Produkują sporo nektaru i intensywnie, przyjemnie pachną, dzięki czemu przyciągają pszczoły i inne owady.
Glediczja trójcierniowa kwitnie w czerwcu, po pełnym rozwinięciu się wszystkich liści. Kwiaty zebrane są w niedługie, kilkucentymetrowe grona, które są dość łatwo dostępne dla pszczół. Wydajność glediczji trójcierniowej to około 25 kilogramów z jednego hektara ściśle rosnącego pożytku. To może niewiele w porównaniu do najbardziej miododajnych roślin, ale wystarczająco na terenach, gdzie gleby są ubogie, mało bogate w substancje odżywcze i inne rośliny miododajne występują dużo rzadziej niż na glebach żyznych i wilgotnych.
Jako roślina uprawna glediczja trójcierniowa nie jest wymagająca. Dobrze znosi niskie temperatury, nawet mrozy. Lubi suche, piaszczyste i wapienne podłoża. Najlepiej jest sadzić ją w miejscach nasłonecznionych, choć po kilku latach i tak przerośnie wszystko wokoło, z nasłonecznieniem nie powinno więc być żadnego problemu. Glediczja trójcierniowa pochodzi ze środkowej części Ameryki Północnej. Na swoich rodzimych terenach była wykorzystywana użytkowo – jej strąki służyły jako pasza dla zwierząt, a nasiona do dzisiaj bywają wykorzystywane jako surogat kawy.
Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 151
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 21558
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!