Portal Pszczelarski

Trojeść amerykańska – roślina miododajna

Na zdjęciu: Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca L.). Źródło zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Seidenpflanze.jpg i de.wikipedia.org/wiki/Datei:Asclepias_syriaca_sl_2.jpg Autorzy zdjęć: __IKAl i Stefan.lefnaer

trojeść amerykańska Asclepias syriaca L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa pyłkowiny wydajność miodowa trojeści amerykańskiej cechy charakterystyczne trojeści amerykańskiej występowanie trojeści amerykańskiej uprawa trojeści amerykańskiej

Trojeść amerykańska – roślina miododajna

Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca L.) charakteryzuje się bardzo wysoka wydajnością miodową, dzięki czemu uznawana jest za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Kiedyś była hodowana jako roślina ozdobna i przemysłowa, dziś ma przede wszystkim znaczenie dla właścicieli pasiek.

Trojeść amerykańska pochodzi z Ameryki Północnej, jednak odpowiadają jej także warunki glebowe w naszym kraju i to na każdej szerokości geograficznej. W postaci dzikiej występuje dość rzadko, najczęściej jest uprawiana przez pszczelarzy. Jest rośliną dość okazałą, może osiągać nawet do dwóch metrów wysokości. Ma proste, wzniesione łodygi, pokryte dość gęsto liśćmi. Liście są duże, eliptyczne z krótkimi ogonkami. Zawierają sok mleczny, w którego składzie w niewielkiej ilości znajduje się kauczuk. Z tego względu trojeść amerykańską próbowano kiedyś hodować w Europie jako dostarczyciela kauczuku. Jego ilości były jednak tak niewielkie, że szybko zaniechano tego procederu.

Trojeść amerykańska zakwita pod koniec czerwca i kwitnie przez około trzy tygodnie. Choć to niewiele w porównaniu z innymi roślinami miododajnymi, krótkie kwitnienie jest rekompensowane przez bardzo duże nektarowanie. Wydajność miodowa z jednego hektara to od 400 do nawet 900 kilogramów w zależności od pogody i warunków glebowych. Kwiaty trojeści nie są okazałe pod względem wyglądu – mają barwę różowobrązową i są dość niewielkie. Jednak bardzo intensywnie pachną, co przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne owady. Kwiaty produkują też spore ilości pyłku, jednak jest on niepraktyczny, bo posklejany w tak zwane pyłkowiny – z tego względu pszczoły nie interesują się nim.

Trojeść amerykańska jest bardzo trwała i doskonale radzi sobie nawet w trudnych warunkach glebowych. Ma to związek z długimi i grubymi podziemnymi rozłogami, które potrafią czerpać substancje odżywcze z głębokich partii gleby. Można ją rozmnażać z nasion – wysiewa się je wiosną w rzędach oddalonych od siebie o około pół metra. Na kwitnienie zasianych roślin trzeba jednak poczekać – zakwitają trzy lata po zasianiu.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 65-66
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 36-37

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 20244

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Bastani – perskie lody szafranowe

Nan-e qandi

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.