Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Komonica zwyczajna, komonica pospolita, komonica rożkowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: komonica zwyczajna, komonica pospolita, komonica rożkowa (Lotus corniculatus L.). Źródła zdjęć: es.wikipedia.org/wiki/Lotus_corniculatus#/media/File:Karringtand.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lotus_corniculatus_T69.jpg Autorzy zdjęć: Jopernikus i Jerzy Opioła

komonica zwyczajna komonica pospolita komonica rożkowa lotus corniculatus L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa komonicy zwyczajnej cechy charakterystyczne komonicy zwyczajnej występowanie komonicy zwyczajnej uprawa komonicy zwyczajnej

Komonica zwyczajna, komonica pospolita, komonica rożkowa – roślina miododajna

Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus L.) jest byliną, której rodzime tereny to Azja i Afryka Północna. W Polsce jest gatunkiem, który występuje wręcz masowo na terenie całego kraju. Ze względu na dużą wydajność miodową jest ceniona przez pszczelarzy i uwielbiana przez pszczoły.

Komonica zwyczajna jest niewymagająca, jeśli chodzi o warunki glebowe czy klimatyczne. Można ja spotkać na łąkach, pastwiskach, przy zbiornikach wodnych czy na nieużytkach i suchych, mało wilgotnych wzgórzach. Często jest komponentem wieloskładnikowych mieszanek traw, dzięki czemu poprawia jakość pastwiska. Jej wydajność miodowa jest porównywalna z możliwościami koniczyny białej, dlatego chętnie oblatują ją pszczoły i inne owady pszczołowate.

Jeśli chodzi o wielkość, komonica zwyczajna nie osiąga zbyt dużych rozmiarów. Przy dobrych warunkach dorasta do 40 cm. Ma dość drobne, pięciolistkowe liście oraz żółte, niezbyt intensywnie pachnące kwiaty. Kwitnie dość długo – od maja aż do września, dzięki czemu zapewnia pszczołom stały i dobrej jakości pożytek. Jej wydajność miodowa to około 90 kg z jednego hektara oblatywanego pożytku.

Niestety, nie zawsze pasieka zlokalizowana jest w pobliżu rozległych łąk usianych kwiatami komonicy zwyczajnej. Wtedy warto uprawiać ją w pobliżu pasieki, w ogródku pszczelarskim. Komonica zwyczajna nie jest wymagająca, nie potrzebuje też skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki temu każdy bez problemu powinien poradzić sobie z jej uprawą. Bez obaw można ją sadzić nawet na kiepskiej jakości glebach. Nasiona należy wysiewać bezpośrednio do gruntu w rzędach rozstawionych co 30-40 cm. Odstępy między roślinami w rzędzie powinny mieć co najmniej 5 cm – im więcej, tym lepiej.

Uprawa komonicy zwyczajnej przydaje się nie tylko właścicielom pasiek. Roślinę bardzo często sadzi się na zboczach gór czy na pagórkach, dzięki czemu zapobiega się ich erozji.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 28

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12012

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2015-05-11 12:12:49

90kg ale dodałbym zwartego występowania. Nie spotkałem się żeby roślinę tę spotkać w wielkopowierzchniowych nasadach, choć nie wykluczam, że tak może gdzieś na świecie jest.  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę