Portal Pszczelarski

Komonica zwyczajna, komonica pospolita, komonica rożkowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: komonica zwyczajna, komonica pospolita, komonica rożkowa (Lotus corniculatus L.). Źródła zdjęć: es.wikipedia.org/wiki/Lotus_corniculatus#/media/File:Karringtand.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lotus_corniculatus_T69.jpg Autorzy zdjęć: Jopernikus i Jerzy Opioła

komonica zwyczajna komonica pospolita komonica rożkowa lotus corniculatus L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa komonicy zwyczajnej cechy charakterystyczne komonicy zwyczajnej występowanie komonicy zwyczajnej uprawa komonicy zwyczajnej

Komonica zwyczajna, komonica pospolita, komonica rożkowa – roślina miododajna

Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus L.) jest byliną, której rodzime tereny to Azja i Afryka Północna. W Polsce jest gatunkiem, który występuje wręcz masowo na terenie całego kraju. Ze względu na dużą wydajność miodową jest ceniona przez pszczelarzy i uwielbiana przez pszczoły.

Komonica zwyczajna jest niewymagająca, jeśli chodzi o warunki glebowe czy klimatyczne. Można ja spotkać na łąkach, pastwiskach, przy zbiornikach wodnych czy na nieużytkach i suchych, mało wilgotnych wzgórzach. Często jest komponentem wieloskładnikowych mieszanek traw, dzięki czemu poprawia jakość pastwiska. Jej wydajność miodowa jest porównywalna z możliwościami koniczyny białej, dlatego chętnie oblatują ją pszczoły i inne owady pszczołowate.

Jeśli chodzi o wielkość, komonica zwyczajna nie osiąga zbyt dużych rozmiarów. Przy dobrych warunkach dorasta do 40 cm. Ma dość drobne, pięciolistkowe liście oraz żółte, niezbyt intensywnie pachnące kwiaty. Kwitnie dość długo – od maja aż do września, dzięki czemu zapewnia pszczołom stały i dobrej jakości pożytek. Jej wydajność miodowa to około 90 kg z jednego hektara oblatywanego pożytku.

Niestety, nie zawsze pasieka zlokalizowana jest w pobliżu rozległych łąk usianych kwiatami komonicy zwyczajnej. Wtedy warto uprawiać ją w pobliżu pasieki, w ogródku pszczelarskim. Komonica zwyczajna nie jest wymagająca, nie potrzebuje też skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki temu każdy bez problemu powinien poradzić sobie z jej uprawą. Bez obaw można ją sadzić nawet na kiepskiej jakości glebach. Nasiona należy wysiewać bezpośrednio do gruntu w rzędach rozstawionych co 30-40 cm. Odstępy między roślinami w rzędzie powinny mieć co najmniej 5 cm – im więcej, tym lepiej.

Uprawa komonicy zwyczajnej przydaje się nie tylko właścicielom pasiek. Roślinę bardzo często sadzi się na zboczach gór czy na pagórkach, dzięki czemu zapobiega się ich erozji.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 28

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11068

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2015-05-11 12:12:49

90kg ale dodałbym zwartego występowania. Nie spotkałem się żeby roślinę tę spotkać w wielkopowierzchniowych nasadach, choć nie wykluczam, że tak może gdzieś na świecie jest.  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

BeePower! w Polsce i za granicą

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności