Portal Pszczelarski

Zakładanie pasieki – od czego zacząć?

Na zdjęciu: książki pszczelarskie. Źródło zdjęcia: standrewsrarebooks.files.wordpress.com/2013/08/8-bev-beekeeping.jpg

zakładanie pasieki wiedza pszczelarska źródła wiedzy o pszczelarstwie

Zakładanie pasieki – od czego zacząć?

Aby założyć własną pasiekę, trzeba mieć przynajmniej podstawową wiedzę o pszczołach. Przyszli pszczelarze zdobywają je zwykle u kogoś z rodziny. Można też wybrać się do pobliskiej pasieki i zobaczyć, jak wygląda codzienna praca pszczelarza. Zanim zabierzemy się za praktyczne pszczelarstwo, musimy przejść bowiem przez teorię.

Pszczelarstwo kojarzy nam się zwykle z wyposażonym w specjalny ubiór panem, który wyciąga z ula plastry pełne miodu. Jednak moment wyjęcia plastrów jest ukoronowaniem wielu miesięcy ciężkiej i mozolnej pracy. W pasiece, poza sezonem zimowym, zawsze jest bowiem mnóstwo pracy.

Zanim kupimy lub wybudujemy pierwsze ule, musimy wiedzieć, jak postępować z pszczołami, którymi te ule zasiedlimy. Trzeba przyswoić sobie niezbędny zakres wiedzy o pszczołach i gospodarce pasiecznej oraz zdobyć przynajmniej podstawowy zakres umiejętności praktycznych koniecznych przy obsłudze rodzin pszczelich. Wiedzę taką najlepiej zdobywać u źródła, czyli w kołach i związkach pszczelarskich. Organizują one różnego rodzaju kursy dla osób, które przygotowują się do samodzielnego prowadzenia pasieki. Oprócz kontaktu warto też zaopatrzyć się w literaturę fachową. Mogą to być podręczniki, poradniki lub branżowe czasopisma, w których poszczególne kwestie hodowli pszczół są opisane przystępnym i łatwo przyswajalnym językiem. Nie bez znaczenia jest ogromna kopalnia wiedzy, jaką jest internet (i nasz Portal Pszczelarski). W zasobach sieci można znaleźć nie tylko fachowe porady specjalistów, ale też skorzystać z doświadczenia starszych kolegów po fachu. Na forach internetowych dla pszczelarzy można znaleźć pomoc za każdym razem, gdy w nowo powstałej pasiece pojawi się jakiś problem. Zawsze co dwie (mądre i doświadczone) pszczelarskie głowy, to nie jedna.

Zobacz również:

Jak zaplanować założenie pasieki?

Wyposażenie pasieczyska oraz wybór rasy i linii pszczół

Pszczelarz, a kto to taki?

Zakładanie pasieki a działalność nadzorowana przez inspekcję weterynaryjną

Zakładanie pasieki a działalność nadzorowana przez inspekcję weterynaryjną
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 39924

Komentarze z forum pszczelarskiego

magicb12 2016-07-27 08:41:18

W sklepie dla pszczelarzy znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia i obsługi pasieki, podkurzacze miodarki, ule, dozowniki itp. Ta marka prezentuje wysoką jakość, ja często robię tam zakupy.

Pszczolka01 2019-11-19 10:36:42

Ja swoją przygodę z pszczelarstwem zaczęłam dzięki stronie lyson.com.pl. Udało mi się zdobyć tam ogromną wiedzę, którą wykorzystuje teraz. Może warto zajrzeć. Ja nie lubię przeskakiwać z forum na forum. Wszystko w jednym miejscu.

HeniekWaldoch 2020-10-16 09:52:10

Coraz częściej ludzie zakładają pasiekę, pszczelarstwo jest coraz popularniejsze i to jest jeden z biznesów, który kwitnie. Bardzo dużo drobnego sprzętu pszczelarskiego kupicie w https://sklep.pasieka24.pl/ pojemniki na miód, nakrętki, słoiki, etykiety, dozowniki na miód




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski