Portal Pszczelarski

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Na zdjęciu: Kłosowiec pomarszczony (Agastache rugosa Kuntze) i Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.). Źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez autora.

zadrzechnia fioletowa xylocopa violacea L. kłosowiec pomarszczony agastache rugosa kuntze Stowarzyszenie Natura i Człowiek występowanie zadrzechni fioletowej

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Od dwóch lat obserwujemy we Wrocławiu bardzo rzadką pszczołę - Zadrzechnie fioletową (Xylocopa violacea). Pojawiła się we wrocławskich ogrodach, a nawet odwiedziła balkon na osiedlu Kozanów. Jest to największa Polska pszczoła, która od ponad wieku uważana była za wymarłą. Dlatego chcemy zbadać czy pojawia się na większym obszarze Wrocławia, a do tego potrzebni jesteście Wy!

Zadanie polega na wysianiu otrzymanych od nas nasion Kłosowca pomarszczonego (Agastache rugosa), ponieważ to właśnie z jego pożytku korzystała zadrzechnia podczas naszych obserwacji. Nasiona można wysiać w ogródku, w doniczce, na balkonie lub wszędzie tam, gdzie macie możliwość obserwacji tej bardzo charakterystycznej pszczoły. Sam kłosowiec, jest także leczniczym ziołem, z którego można zrobić herbatę o bardzo ciekawym smaku.

Przyłącz się do badań!

Zainteresowanych prosimy o kontakt przez Facebooka bądź mail: naturaiczlowiek@gmail.com

Odwiedź także stronę Stowarzyszenia Natura i Człowiek.

Zobacz również:

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

II edycja badań nad zadrzechnią fioletową

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7330

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972

2015-04-09 18:49:37

Czy wyniki badań będą gdzieś opublikowane?

factis

2015-04-15 14:55:36

Świetny pomysł! Ostatnie informacje o tej pszczole w Polsce można było spotkać z początkiem XX wieku. Widać klimat się ociepla ponieważ z powrotem zadrzechnia fioletowa zagościła u nas!

marcin

2015-04-15 19:31:31

@michal1972, z danych jakie posiadam od Stowarzyszenia NiC, dotychczasowe obserwacje zostaną po zrecenzowaniu opublikowane w Polskim Piśmie Entomologicznym.

marcin

2015-04-17 16:43:38

Dzisiaj do mnie dotarły nasionka kłosowca pomarszczonego od stowarzyszenia Natura i Człowiek.

Gdyby komuś wcięło opakowanie po nasionkach i nie wiedział jak siać to zamieszczam poniżej dane zawarte na naklejce z opakowania:

Kłosowiec pomarszczony (Agastache rugosa Kuntze)
Wydajność miodowa: 500kg/ha
Opis: Bylina wieloletnia
Wysiew: kwiecień - maj; Siać w międzyrzędach co 70cm, na głębokość 1 cm.
Kwitnienie: lipiec - wrzesień
Lubi stanowiska słoneczne i pół-cieniste
Roślina lecznicza

Więcej na www.naturaiczlowiek.org

Zapraszam wszystkich, którzy pragną wziąć udział z badaniu do zgłaszania się do stowarzyszenia NiC!

mati

2015-04-18 09:59:35

ta ale klosowiec to i do 1,5 metra wysoki rosnie

Lukasz_Baniak

2015-04-18 15:09:12

Generalnie to dobrze, że takie inicjatywy są podejmowane w Polsce. @mati, co to za problem, że do 1,5 m? Generalnie jest od metra do 1,5. Jak masz działkę albo mały balkon na którym nie masz co dać, to warto postawić długą donicę i tam zasiać kłosowca.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.