Głóg pięcioszyjkowy – roślina miododajna
Głóg pięcioszyjkowy – roślina miododajna
Głóg pięcioszyjkowy (Crataegus pentagyna) jest bardzo cenioną rośliną miododajną, sadzoną przez pszczelarzy dla zwiększenia produkcji miodu w pasiece. Oprócz jego praktycznych właściwości, jest też wyjątkowo ozdobny, dzięki czemu świetnie sprawdzi się także w ogrodzie.
Gdzie można spotkać głóg pięcioszyjkowy? Przede wszystkim w lasach i na polanach, w zaroślach i nad brzegami zbiorników wodnych. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych, jednak najlepiej rośnie na podłożu bogatym w wapń.
Głóg pięcioszyjkowy jest obficie rozgałęziającym się krzewem, który przy dobrych warunkach glebowych oraz odpowiednim nasłonecznieniu może osiągać wysokość do 5 metrów. Gdy jego gałązki są młode, są mocno owłosione z nielicznymi cierniami. Liście są owalne, mają 6 cm długości. Występują na nich okrągłe plamki. Na wierzchu liście mają kolor ciemnej zieleni, pod spodem są jasne. Kwiaty głogu są białe, intensywnie pachnące, mają około 1,5 cm średnicy i są zebrane w podbaldachy złożone z wielu kwiatów. Nektarują i pyłkują obficie, dlatego są tłumnie oblatywane zarówno przez pszczoły, jak i inne owady żywiące się pyłkiem.
Okres kwitnienia głogu pięcioszyjkowego przypada na maj i czerwiec, z jego nektaru powstaje więc jasny i słodki miód wiosenny. Wydajność miodowa jest dość spora, bo 180 kg z jednego hektara pożytków. To daje tej odmianie głodu palme pierwszeństwa, jeśli chodzi o miododajność. Dla porównania – głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy pozwalają na uzyskanie około 15 kg nektaru z jednego hektara.
Głóg pięcioszyjkowy rozmnaża się z nasion, które należy wysiewać tuż po wydobyciu z owoców albo wczesna wiosną. Dobrym rozwiązaniem jest też zmiażdżenie owoców po zebraniu, zasypanie ich piaskiem, włożenie do doniczki i zakopanie w glebie na głębokości około 10 cm. Wiosną nasiona wydobywa się i sieje w rozsadniku, a gdy roślina wykiełkuje, przesadza się ją bezpośrednio na poletko obok pasieki.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 42
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 21747
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!