Portal Pszczelarski

Suchodrzew pospolity, wiciokrzew pospolity, wiciokrzew suchodrzew – roślina miododajna

Na zdjęciu: Suchodrzew pospolity, wiciokrzew pospolity, wiciokrzew suchodrzew (Lonicera xylosteum L.). Źródła zdjęć: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiciokrzew_pospolity#/media/File:Lonicera_xylosteum_flowers.jpg

suchodrzew pospolity wiciokrzew pospolity wiciokrzew suchodrzew lonicera xylosteum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa suchodrzewu pospolitego wydajność pyłkowa suchodrzewu pospolitego cechy charakterystyczne suchodrzewu pospolitego występowanie suchodrzewu pospolitego uprawa suchodrzewu pospolitego

Suchodrzew pospolity, wiciokrzew pospolity, wiciokrzew suchodrzew – roślina miododajna

Suchodrzew pospolity (Lonicera xylosteum L.) jest dość dużym, rozłożystym krzewem ze słodko pachnącymi kwiatami. Produkuje duże ilości nektaru i pyłku, dzięki czemu jest cenioną rośliną miododajną i warto ją mieć w pobliżu pasieki.

Suchodrzew pospolity to krzew, który rośnie dziko w lasach oraz innych skupiskach drzew. Jest również sadzony w parkach, na skwerach czy w ogrodach. Nie ma dużych wymagań glebowych, doskonale radzi sobie nawet wtedy, gdy jest posadzony pod rozłożystymi drzewami. Jednak jeśli chcemy, by obficie kwitnął i nektarował, lepiej jest go sadzić z dala od drzew tak, aby znajdował się w pełnym oświetleniu.

Suchodrzew pospolity osiąga wysokość do dwóch metrów. Gdy gałązki są młode, gęsto pokrywają je drobne włoski, które z biegiem czasu wypadają. Stare gałęzie są nagie i w środku puste. Liście suchodrzewu są szerokoeliptyczne, dość duże, osiągają rozmiary do 8 cm. W porównaniu do liści, kwiaty są dość drobne, o średnicy około 1 cm. Na początku są białe, a później stają się lekko żółtawe. Mają słodki, delikatny i przyciągający pszczoły zapach. Kwitnienie zwykle rozpoczyna się na początku maja i trwa tylko dwa tygodnie – to niewiele w porównaniu do czasu kwitnienia innych roślin miododajnych. Jednak krótkie kwitnienie jest rekompensowane dużą ilością nektaru. Wydajność miodowa suchodrzewu pospolitego to około 120 kg z jednego hektara. Owoce suchodrzewu, wyglądem przypominające czerwone porzeczki, dojrzewają w lipcu.

Aby mieć suchodrzew pospolity w pobliżu swojej pasieki czy w ogrodzie, należy zaopatrzyć się w jego sadzonki. Mają one zwykle około pół metra wysokości, dlatego należy je sadzić w dość dużej odległości od siebie, najlepiej w pełnym słońcu – wtedy będzie najlepiej nektarował. Najlepszą porą na sadzenie suchodrzewu jest wczesna wiosna, gdy gleba już rozmarznie. Już kilka krzewów suchodrzewu pospolitego pozwolą zwiększyć produkcję miodu w znajdującej się obok nich pasiece.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 47

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10600

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.