Portal Pszczelarski

Suchodrzew pospolity, wiciokrzew pospolity, wiciokrzew suchodrzew – roślina miododajna

Na zdjęciu: Suchodrzew pospolity, wiciokrzew pospolity, wiciokrzew suchodrzew (Lonicera xylosteum L.). Źródła zdjęć: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiciokrzew_pospolity#/media/File:Lonicera_xylosteum_flowers.jpg

suchodrzew pospolity wiciokrzew pospolity wiciokrzew suchodrzew lonicera xylosteum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa suchodrzewu pospolitego wydajność pyłkowa suchodrzewu pospolitego cechy charakterystyczne suchodrzewu pospolitego występowanie suchodrzewu pospolitego uprawa suchodrzewu pospolitego

Suchodrzew pospolity, wiciokrzew pospolity, wiciokrzew suchodrzew – roślina miododajna

Suchodrzew pospolity (Lonicera xylosteum L.) jest dość dużym, rozłożystym krzewem ze słodko pachnącymi kwiatami. Produkuje duże ilości nektaru i pyłku, dzięki czemu jest cenioną rośliną miododajną i warto ją mieć w pobliżu pasieki.

Suchodrzew pospolity to krzew, który rośnie dziko w lasach oraz innych skupiskach drzew. Jest również sadzony w parkach, na skwerach czy w ogrodach. Nie ma dużych wymagań glebowych, doskonale radzi sobie nawet wtedy, gdy jest posadzony pod rozłożystymi drzewami. Jednak jeśli chcemy, by obficie kwitnął i nektarował, lepiej jest go sadzić z dala od drzew tak, aby znajdował się w pełnym oświetleniu.

Suchodrzew pospolity osiąga wysokość do dwóch metrów. Gdy gałązki są młode, gęsto pokrywają je drobne włoski, które z biegiem czasu wypadają. Stare gałęzie są nagie i w środku puste. Liście suchodrzewu są szerokoeliptyczne, dość duże, osiągają rozmiary do 8 cm. W porównaniu do liści, kwiaty są dość drobne, o średnicy około 1 cm. Na początku są białe, a później stają się lekko żółtawe. Mają słodki, delikatny i przyciągający pszczoły zapach. Kwitnienie zwykle rozpoczyna się na początku maja i trwa tylko dwa tygodnie – to niewiele w porównaniu do czasu kwitnienia innych roślin miododajnych. Jednak krótkie kwitnienie jest rekompensowane dużą ilością nektaru. Wydajność miodowa suchodrzewu pospolitego to około 120 kg z jednego hektara. Owoce suchodrzewu, wyglądem przypominające czerwone porzeczki, dojrzewają w lipcu.

Aby mieć suchodrzew pospolity w pobliżu swojej pasieki czy w ogrodzie, należy zaopatrzyć się w jego sadzonki. Mają one zwykle około pół metra wysokości, dlatego należy je sadzić w dość dużej odległości od siebie, najlepiej w pełnym słońcu – wtedy będzie najlepiej nektarował. Najlepszą porą na sadzenie suchodrzewu jest wczesna wiosna, gdy gleba już rozmarznie. Już kilka krzewów suchodrzewu pospolitego pozwolą zwiększyć produkcję miodu w znajdującej się obok nich pasiece.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 47

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12570

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Czym i jak rozpalić podkurzacz?

Rójka na drzewie, czyli przeniesienie pszczół z drzewa do ula

Zakładanie pasieki – od czego zacząć?

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Bigos staropolski na winie z miodem

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem