Portal Pszczelarski

Chaber nadreński – roślina miododajna

Na zdjęciu: Chaber nadreński (Centaurea rhenana). Źródła zdjęć: freenatureimages.eu/Plants/Flora%20C/Centaurea%20rhenana/index.html#Centaurea%20rhenana%202%2C%20Saxifraga-Jasenka%20Topic.jpg i freenatureimages.eu/Plants/Flora%20C/Centaurea%20rhenana/index.html#Centaurea%20rhenana%203%2C%20Saxifraga-Jasenka%20Topic.JPG Autor zdjęć: Saxifrag

chaber nadreński centaurea rhenana roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa chabra nadreńskiego wydajność pyłkowa chabra nadreńskiego cechy charakterystyczne chabra nadreńskiego występowanie chabra nadreńskiego uprawa chabra nadreńskiego

Chaber nadreński – roślina miododajna

Chaber nadreński (Centaurea rhenana) z wyglądu znają wszyscy. Latem można go spotkać na wiejskich łąkach i w miejskich parkach. Produkuje sporo nektaru i urzekająco pachnie, dlatego zawsze kręcą się wokół niego pszczoły zbieraczki.

Chaber nadreński jest byliną lub rośliną dwuletnią, osiągającą wysokość od 30 do 80 cm. Można go spotkać na łąkach, pastwiskach, terenach przydrożnych czy w rowach. Nie ma dużych wymagań glebowych, dlatego może rosnąć praktycznie wszędzie. Najlepiej czuje się na terenach nizinnych, ale można go spotkać także w górach. Jest świetną rośliną miododajną na jałowych glebach, gdzie inne rośliny nie są w stanie przetrwać. Obficie nektaruje nawet w czasie długotrwałej suszy, zapewnia więc pszczołom pożytek w sytuacji, gdy pozostałe rośliny miododajne przestają wydzielać nektar. Chętnie go odwiedzają nie tylko pszczoły, ale też inne owady.

Łodyga rośliny jest długa, ale mocno rozgałęziona. Na szczycie każdej z odnóg znajduje się kwiatostan. Chaber nadreński ma pięknie pachnące, fioletowe lub różowe kwiaty, których budowa umożliwia pszczołom bezproblemowe zbieranie nektaru. Kwitnie głównie w sezonie letnim, w lipcu i w sierpniu. Jego wydajność miodowa z jednego hektara może sięgać nawet 500-600 kilogramów. Spora jest także wydajność pyłkowa, bo aż 260 kilogramów z hektara. Jeśli weźmiemy pod uwagę łatwość uprawy, niewielkie wymagania glebowe oraz doskonałej jakości nektar w dużych ilościach, chaber nadreński jest idealną rośliną do uprawy w ogródku pasiecznym.

Wysiewanie nasion chabru nadreńskiego należy przeprowadzić najpóźniej do końca maja. Na poletku pasiecznym należy utworzyć równoległe rzędy, oddalone od siebie o około 40 cm. Następnie w każdym rzędzie co 20 cm wysiewa się nasiona. Natomiast na nieużytkach proces wysiewania jest dużo prostszy, można to zrobić rzutowo. Chaber szybko kiełkuje i już w tym samym roku będzie dostarczał pszczołom nektaru.

Opracowano na podstawie:
Mieczysław Lipiński, Pożytki pszczele, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1976, s. 144

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10030

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.