Portal Pszczelarski

Chaber nadreński – roślina miododajna

Na zdjęciu: Chaber nadreński (Centaurea rhenana). Źródła zdjęć: freenatureimages.eu/Plants/Flora%20C/Centaurea%20rhenana/index.html#Centaurea%20rhenana%202%2C%20Saxifraga-Jasenka%20Topic.jpg i freenatureimages.eu/Plants/Flora%20C/Centaurea%20rhenana/index.html#Centaurea%20rhenana%203%2C%20Saxifraga-Jasenka%20Topic.JPG Autor zdjęć: Saxifrag

chaber nadreński centaurea rhenana roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa chabra nadreńskiego wydajność pyłkowa chabra nadreńskiego cechy charakterystyczne chabra nadreńskiego występowanie chabra nadreńskiego uprawa chabra nadreńskiego

Chaber nadreński – roślina miododajna

Chaber nadreński (Centaurea rhenana) z wyglądu znają wszyscy. Latem można go spotkać na wiejskich łąkach i w miejskich parkach. Produkuje sporo nektaru i urzekająco pachnie, dlatego zawsze kręcą się wokół niego pszczoły zbieraczki.

Chaber nadreński jest byliną lub rośliną dwuletnią, osiągającą wysokość od 30 do 80 cm. Można go spotkać na łąkach, pastwiskach, terenach przydrożnych czy w rowach. Nie ma dużych wymagań glebowych, dlatego może rosnąć praktycznie wszędzie. Najlepiej czuje się na terenach nizinnych, ale można go spotkać także w górach. Jest świetną rośliną miododajną na jałowych glebach, gdzie inne rośliny nie są w stanie przetrwać. Obficie nektaruje nawet w czasie długotrwałej suszy, zapewnia więc pszczołom pożytek w sytuacji, gdy pozostałe rośliny miododajne przestają wydzielać nektar. Chętnie go odwiedzają nie tylko pszczoły, ale też inne owady.

Łodyga rośliny jest długa, ale mocno rozgałęziona. Na szczycie każdej z odnóg znajduje się kwiatostan. Chaber nadreński ma pięknie pachnące, fioletowe lub różowe kwiaty, których budowa umożliwia pszczołom bezproblemowe zbieranie nektaru. Kwitnie głównie w sezonie letnim, w lipcu i w sierpniu. Jego wydajność miodowa z jednego hektara może sięgać nawet 500-600 kilogramów. Spora jest także wydajność pyłkowa, bo aż 260 kilogramów z hektara. Jeśli weźmiemy pod uwagę łatwość uprawy, niewielkie wymagania glebowe oraz doskonałej jakości nektar w dużych ilościach, chaber nadreński jest idealną rośliną do uprawy w ogródku pasiecznym.

Wysiewanie nasion chabru nadreńskiego należy przeprowadzić najpóźniej do końca maja. Na poletku pasiecznym należy utworzyć równoległe rzędy, oddalone od siebie o około 40 cm. Następnie w każdym rzędzie co 20 cm wysiewa się nasiona. Natomiast na nieużytkach proces wysiewania jest dużo prostszy, można to zrobić rzutowo. Chaber szybko kiełkuje i już w tym samym roku będzie dostarczał pszczołom nektaru.

Opracowano na podstawie:
Mieczysław Lipiński, Pożytki pszczele, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1976, s. 144

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10644

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności