Portal Pszczelarski

Chaber nadreński – roślina miododajna

Na zdjęciu: Chaber nadreński (Centaurea rhenana). Źródła zdjęć: freenatureimages.eu/Plants/Flora%20C/Centaurea%20rhenana/index.html#Centaurea%20rhenana%202%2C%20Saxifraga-Jasenka%20Topic.jpg i freenatureimages.eu/Plants/Flora%20C/Centaurea%20rhenana/index.html#Centaurea%20rhenana%203%2C%20Saxifraga-Jasenka%20Topic.JPG Autor zdjęć: Saxifrag

chaber nadreński centaurea rhenana roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa chabra nadreńskiego wydajność pyłkowa chabra nadreńskiego cechy charakterystyczne chabra nadreńskiego występowanie chabra nadreńskiego uprawa chabra nadreńskiego

Chaber nadreński – roślina miododajna

Chaber nadreński (Centaurea rhenana) z wyglądu znają wszyscy. Latem można go spotkać na wiejskich łąkach i w miejskich parkach. Produkuje sporo nektaru i urzekająco pachnie, dlatego zawsze kręcą się wokół niego pszczoły zbieraczki.

Chaber nadreński jest byliną lub rośliną dwuletnią, osiągającą wysokość od 30 do 80 cm. Można go spotkać na łąkach, pastwiskach, terenach przydrożnych czy w rowach. Nie ma dużych wymagań glebowych, dlatego może rosnąć praktycznie wszędzie. Najlepiej czuje się na terenach nizinnych, ale można go spotkać także w górach. Jest świetną rośliną miododajną na jałowych glebach, gdzie inne rośliny nie są w stanie przetrwać. Obficie nektaruje nawet w czasie długotrwałej suszy, zapewnia więc pszczołom pożytek w sytuacji, gdy pozostałe rośliny miododajne przestają wydzielać nektar. Chętnie go odwiedzają nie tylko pszczoły, ale też inne owady.

Łodyga rośliny jest długa, ale mocno rozgałęziona. Na szczycie każdej z odnóg znajduje się kwiatostan. Chaber nadreński ma pięknie pachnące, fioletowe lub różowe kwiaty, których budowa umożliwia pszczołom bezproblemowe zbieranie nektaru. Kwitnie głównie w sezonie letnim, w lipcu i w sierpniu. Jego wydajność miodowa z jednego hektara może sięgać nawet 500-600 kilogramów. Spora jest także wydajność pyłkowa, bo aż 260 kilogramów z hektara. Jeśli weźmiemy pod uwagę łatwość uprawy, niewielkie wymagania glebowe oraz doskonałej jakości nektar w dużych ilościach, chaber nadreński jest idealną rośliną do uprawy w ogródku pasiecznym.

Wysiewanie nasion chabru nadreńskiego należy przeprowadzić najpóźniej do końca maja. Na poletku pasiecznym należy utworzyć równoległe rzędy, oddalone od siebie o około 40 cm. Następnie w każdym rzędzie co 20 cm wysiewa się nasiona. Natomiast na nieużytkach proces wysiewania jest dużo prostszy, można to zrobić rzutowo. Chaber szybko kiełkuje i już w tym samym roku będzie dostarczał pszczołom nektaru.

Opracowano na podstawie:
Mieczysław Lipiński, Pożytki pszczele, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1976, s. 144

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12137

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kurczak teriyaki z miodem

Koktajl pietruszkowy z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Szkolenie Pszczelarskie w Domu Pszczelarza w Kamiannej 2017 - II turnus

Pszczelarstwo w Polsce w 2016 i 2017 roku - statystyki cząstkowe

Pszczoła miodna - super organizm w środowisku naturalnym - wykład 09.2017