Portal Pszczelarski

Szczeć pospolita – roślina miododajna

Na zdjęciu: Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.). Źródła zdjęć: en.wikipedia.org/wiki/Dipsacus_fullonum#/media/File:Dipsacus_fullonum1.jpg i en.wikipedia.org/wiki/Dipsacus_fullonum#/media/File:Teasel_Ottawa.jpg Autorzy zdjęć: MPF i D. Gordon E. Robertson

szczeć pospolita dipsacus fullonum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa szczeci pospolitej wydajność pyłkowa szczeci pospolitej cechy charakterystyczne szczeci pospolitej występowanie szczeci pospolitej uprawa szczeci pospolitej

Szczeć pospolita – roślina miododajna

Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.) ma, wbrew nazwie, całkiem niepospolity wygląd. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zielone jajo z kolcami. Choć nie zachwyca wyglądem, jest bardzo lubiana przez pszczoły, bo produkuje duże ilości nektaru i pyłku.

Szczeć pospolita jest dużą rośliną dwuletnią, odporną na mrozy i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Dziko rośnie w różnego typu lasach, w zaroślach, przy drogach czy na brzegach rzek i stawów. Jej wymagania glebowe nie są zbyt duże – lubi glebę o obojętnym pH, średnio żyzną, ale wyrośnie także na podłożu żwirowym czy kamienistym. Roślina może osiągać naprawdę imponujące rozmiary – przy dobrych warunkach glebowych i pogodowych dorasta do dwóch metrów. Łodyga jest gruba, kanciasta, pokryta kolcami. Lancetowate liście są ostro zakończone, nie mają ogonków, siedzą bezpośrednio na łodydze. W ten sposób tworzą naturalną miseczkę, w której zbierana jest woda deszczowa. Ciekawostką jest, że nazwa rodzajowa szczeci – dipsacus – oznacza w języku greckim: spragniony i pochodzi właśnie od tych miseczek wypełnionych wodą.

Szczeć pospolita kwitnie w lipcu i sierpniu, ale dopiero w drugim roku życia. W pierwszym roku kończy wegetacje na poziomie położonej na ziemi rozety z liści. Kwiatostany są duże, nawet 8-centymetrowe. Mają jajowaty kształt i w każdym z nich może znajdować się nawet dwa tysiące drobnych kwiatków w kolorze purpurowym lub różowym. Szczeć jest wysoce miododajna. Z jednego hektara pożytku można uzyskać nawet 300 kg miodu oraz 250 kg pyłku. Warto więc sadzić ją w pobliżu pasiek. Pięknie pachnące kwiaty wabią nie tylko pszczoły, ale też motyle.

Szczeć pospolitą można uprawiać w ogrodach, na działkach i na poletkach pasiecznych. Nie ma wielkich wymagań glebowych, podłoże powinno być jedynie pozbawione chwastów i lekko spulchnione. Można ją wykorzystać do układania ciekawych kompozycji kwiatowych.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 315

Zobacz również:

Szczeć sukiennicza - roślina miododajna

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Dipsacus fullonum L.
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10011

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.