Portal Pszczelarski

Szczeć pospolita – roślina miododajna

Na zdjęciu: Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.). Źródła zdjęć: en.wikipedia.org/wiki/Dipsacus_fullonum#/media/File:Dipsacus_fullonum1.jpg i en.wikipedia.org/wiki/Dipsacus_fullonum#/media/File:Teasel_Ottawa.jpg Autorzy zdjęć: MPF i D. Gordon E. Robertson

szczeć pospolita dipsacus fullonum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa szczeci pospolitej wydajność pyłkowa szczeci pospolitej cechy charakterystyczne szczeci pospolitej występowanie szczeci pospolitej uprawa szczeci pospolitej

Szczeć pospolita – roślina miododajna

Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.) ma, wbrew nazwie, całkiem niepospolity wygląd. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zielone jajo z kolcami. Choć nie zachwyca wyglądem, jest bardzo lubiana przez pszczoły, bo produkuje duże ilości nektaru i pyłku.

Szczeć pospolita jest dużą rośliną dwuletnią, odporną na mrozy i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Dziko rośnie w różnego typu lasach, w zaroślach, przy drogach czy na brzegach rzek i stawów. Jej wymagania glebowe nie są zbyt duże – lubi glebę o obojętnym pH, średnio żyzną, ale wyrośnie także na podłożu żwirowym czy kamienistym. Roślina może osiągać naprawdę imponujące rozmiary – przy dobrych warunkach glebowych i pogodowych dorasta do dwóch metrów. Łodyga jest gruba, kanciasta, pokryta kolcami. Lancetowate liście są ostro zakończone, nie mają ogonków, siedzą bezpośrednio na łodydze. W ten sposób tworzą naturalną miseczkę, w której zbierana jest woda deszczowa. Ciekawostką jest, że nazwa rodzajowa szczeci – dipsacus – oznacza w języku greckim: spragniony i pochodzi właśnie od tych miseczek wypełnionych wodą.

Szczeć pospolita kwitnie w lipcu i sierpniu, ale dopiero w drugim roku życia. W pierwszym roku kończy wegetacje na poziomie położonej na ziemi rozety z liści. Kwiatostany są duże, nawet 8-centymetrowe. Mają jajowaty kształt i w każdym z nich może znajdować się nawet dwa tysiące drobnych kwiatków w kolorze purpurowym lub różowym. Szczeć jest wysoce miododajna. Z jednego hektara pożytku można uzyskać nawet 300 kg miodu oraz 250 kg pyłku. Warto więc sadzić ją w pobliżu pasiek. Pięknie pachnące kwiaty wabią nie tylko pszczoły, ale też motyle.

Szczeć pospolitą można uprawiać w ogrodach, na działkach i na poletkach pasiecznych. Nie ma wielkich wymagań glebowych, podłoże powinno być jedynie pozbawione chwastów i lekko spulchnione. Można ją wykorzystać do układania ciekawych kompozycji kwiatowych.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 315

Zobacz również:

Szczeć sukiennicza - roślina miododajna

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Dipsacus fullonum L.
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 13101

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasto z mąką z czarnego ryżu