Szczeć pospolita – roślina miododajna
Szczeć pospolita – roślina miododajna
Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.) ma, wbrew nazwie, całkiem niepospolity wygląd. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zielone jajo z kolcami. Choć nie zachwyca wyglądem, jest bardzo lubiana przez pszczoły, bo produkuje duże ilości nektaru i pyłku.
Szczeć pospolita jest dużą rośliną dwuletnią, odporną na mrozy i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Dziko rośnie w różnego typu lasach, w zaroślach, przy drogach czy na brzegach rzek i stawów. Jej wymagania glebowe nie są zbyt duże – lubi glebę o obojętnym pH, średnio żyzną, ale wyrośnie także na podłożu żwirowym czy kamienistym. Roślina może osiągać naprawdę imponujące rozmiary – przy dobrych warunkach glebowych i pogodowych dorasta do dwóch metrów. Łodyga jest gruba, kanciasta, pokryta kolcami. Lancetowate liście są ostro zakończone, nie mają ogonków, siedzą bezpośrednio na łodydze. W ten sposób tworzą naturalną miseczkę, w której zbierana jest woda deszczowa. Ciekawostką jest, że nazwa rodzajowa szczeci – dipsacus – oznacza w języku greckim: spragniony i pochodzi właśnie od tych miseczek wypełnionych wodą.
Szczeć pospolita kwitnie w lipcu i sierpniu, ale dopiero w drugim roku życia. W pierwszym roku kończy wegetacje na poziomie położonej na ziemi rozety z liści. Kwiatostany są duże, nawet 8-centymetrowe. Mają jajowaty kształt i w każdym z nich może znajdować się nawet dwa tysiące drobnych kwiatków w kolorze purpurowym lub różowym. Szczeć jest wysoce miododajna. Z jednego hektara pożytku można uzyskać nawet 300 kg miodu oraz 250 kg pyłku. Warto więc sadzić ją w pobliżu pasiek. Pięknie pachnące kwiaty wabią nie tylko pszczoły, ale też motyle.
Szczeć pospolitą można uprawiać w ogrodach, na działkach i na poletkach pasiecznych. Nie ma wielkich wymagań glebowych, podłoże powinno być jedynie pozbawione chwastów i lekko spulchnione. Można ją wykorzystać do układania ciekawych kompozycji kwiatowych.
Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 315
Zobacz również:
Szczeć sukiennicza - roślina miododajna
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 13101
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!