Portal Pszczelarski

Szczeć pospolita – roślina miododajna

Na zdjęciu: Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.). Źródła zdjęć: en.wikipedia.org/wiki/Dipsacus_fullonum#/media/File:Dipsacus_fullonum1.jpg i en.wikipedia.org/wiki/Dipsacus_fullonum#/media/File:Teasel_Ottawa.jpg Autorzy zdjęć: MPF i D. Gordon E. Robertson

szczeć pospolita dipsacus fullonum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa szczeci pospolitej wydajność pyłkowa szczeci pospolitej cechy charakterystyczne szczeci pospolitej występowanie szczeci pospolitej uprawa szczeci pospolitej

Szczeć pospolita – roślina miododajna

Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.) ma, wbrew nazwie, całkiem niepospolity wygląd. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zielone jajo z kolcami. Choć nie zachwyca wyglądem, jest bardzo lubiana przez pszczoły, bo produkuje duże ilości nektaru i pyłku.

Szczeć pospolita jest dużą rośliną dwuletnią, odporną na mrozy i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Dziko rośnie w różnego typu lasach, w zaroślach, przy drogach czy na brzegach rzek i stawów. Jej wymagania glebowe nie są zbyt duże – lubi glebę o obojętnym pH, średnio żyzną, ale wyrośnie także na podłożu żwirowym czy kamienistym. Roślina może osiągać naprawdę imponujące rozmiary – przy dobrych warunkach glebowych i pogodowych dorasta do dwóch metrów. Łodyga jest gruba, kanciasta, pokryta kolcami. Lancetowate liście są ostro zakończone, nie mają ogonków, siedzą bezpośrednio na łodydze. W ten sposób tworzą naturalną miseczkę, w której zbierana jest woda deszczowa. Ciekawostką jest, że nazwa rodzajowa szczeci – dipsacus – oznacza w języku greckim: spragniony i pochodzi właśnie od tych miseczek wypełnionych wodą.

Szczeć pospolita kwitnie w lipcu i sierpniu, ale dopiero w drugim roku życia. W pierwszym roku kończy wegetacje na poziomie położonej na ziemi rozety z liści. Kwiatostany są duże, nawet 8-centymetrowe. Mają jajowaty kształt i w każdym z nich może znajdować się nawet dwa tysiące drobnych kwiatków w kolorze purpurowym lub różowym. Szczeć jest wysoce miododajna. Z jednego hektara pożytku można uzyskać nawet 300 kg miodu oraz 250 kg pyłku. Warto więc sadzić ją w pobliżu pasiek. Pięknie pachnące kwiaty wabią nie tylko pszczoły, ale też motyle.

Szczeć pospolitą można uprawiać w ogrodach, na działkach i na poletkach pasiecznych. Nie ma wielkich wymagań glebowych, podłoże powinno być jedynie pozbawione chwastów i lekko spulchnione. Można ją wykorzystać do układania ciekawych kompozycji kwiatowych.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 315

Zobacz również:

Szczeć sukiennicza - roślina miododajna

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Dipsacus fullonum L.
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 13195

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Matka pszczela sztucznie unasienniona a lot godowy

Powtórna ucieczka roju z ula – co robić?

Linia pszczół car: T