Portal Pszczelarski

Trędownik bulwiasty - roślina miododajna

Na zdjęciu: Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa L.). Źródła zdjęć: it.wikipedia.org/wiki/Scrophularia_nodosa#/media/File:Scrophularia_nodosa_9.JPG i de.wikipedia.org/wiki/Datei:Scrophularia_nodosa_W.jpg Autorzy zdjęć: Phacelias i Fornax

trędownik bulwiasty scrophularia nodosa L. roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina lecznicza pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa trędownika bulwiastego wydajność pyłkowa trędownika bulwiastego cechy charakterystyczne trędownika bulwiastego występowanie trędownika bulwiastego uprawa trędownika bulwiastego

Trędownik bulwiasty - roślina miododajna

Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa L.) jest byliną pospolicie występującą na różnego rodzaju terenach. Najłatwiej go spotkać w młodych lasach mieszanych. Wśród pszczelarzy uznawany jest za doskonałą roślinę miododajną.

Nazwa trędownik bulwiasty pochodzi od bardzo charakterystycznych bulw, które znajdują się na kłączach rośliny. Inna wersja pochodzenia nazwy może dotyczyć kwiatów, których kielichy również mają bulwiaste kształty. Naturalnie roślina występuje w lasach liściastych i mieszanych, w rowach i na terenach przydrożnych, nad brzegami stawów i potoków. Choć trędownik nie jest zbyt wymagający, najlepiej rozwija się na żyznych, bogatych w próchnicę glebach.

W zależności od warunków glebowych trędownik bulwiasty osiąga wysokość od 40 do 120 cm. Liście ma zaostrzone na końcach, jajowate lub jajowato lancetowate, wyrastają po dwa z każdej łodygi. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty ułożone są w kształcie wiechy, niezbyt przyjemnie pachną, mają kolor brudnobrunatny, a na szczycie zielony. Bardzo obficie wydzielają nektar, który pojawia się w postaci dwóch dużych kropli obok zalążni. Kwiaty trędownika są bardzo lubiane przez osy, jednak także pszczoły chętnie oblatują mocno nektarujące rośliny. Trędownik bulwiasty jest jedną z najlepszych roślin miododajnych w Polsce. Jego wydajność miodowa zwykle przekracza 600 kg z hektara, a wydajność pyłkowa sięga 240 kg z hektara. Warto więc roślinę wysiewać na pszczelarskich poletkach w celu podniesienia poziomu produkcji w pasiece.

Trędownik bulwiasty może być wyhodowany na dwa sposoby – z nasion lub z bulw. Najlepszą porą na wysiew jest wczesna wiosna. Gleba musi być wilgotna i lekko rozpulchniona. Wysianych nasion nie przykrywa się, a gdy roślina wykiełkuje, przesadza się ją na poletko, najlepiej w lekko zacienionym miejscu. Odległości między roślinami powinny wynosić około 30 cm.

Trędownik bulwiasty doceniają nie tylko pszczelarze. Roślina od wieków stosowana była w medycynie ludowej jako środek na przeróżne dolegliwości – urazy, trudno gojące się rany, choroby reumatyczne, problemy z układem krążenia i pokarmowym. Stosowany był wewnętrznie w postaci wyciągów i naparów oraz zewnętrznie, bezpośrednio na skórę.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 118-119
Tadeusz Henryk Puchniarski, Rośliny siedlisk leśnych w Polsce, Państwowe Wydawnictwo Roślinne i Leśne, Warszawa 2004, s. 175

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 22042

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.