Portal Pszczelarski

Trędownik bulwiasty - roślina miododajna

Na zdjęciu: Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa L.). Źródła zdjęć: it.wikipedia.org/wiki/Scrophularia_nodosa#/media/File:Scrophularia_nodosa_9.JPG i de.wikipedia.org/wiki/Datei:Scrophularia_nodosa_W.jpg Autorzy zdjęć: Phacelias i Fornax

trędownik bulwiasty scrophularia nodosa L. roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina lecznicza pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa trędownika bulwiastego wydajność pyłkowa trędownika bulwiastego cechy charakterystyczne trędownika bulwiastego występowanie trędownika bulwiastego uprawa trędownika bulwiastego

Trędownik bulwiasty - roślina miododajna

Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa L.) jest byliną pospolicie występującą na różnego rodzaju terenach. Najłatwiej go spotkać w młodych lasach mieszanych. Wśród pszczelarzy uznawany jest za doskonałą roślinę miododajną.

Nazwa trędownik bulwiasty pochodzi od bardzo charakterystycznych bulw, które znajdują się na kłączach rośliny. Inna wersja pochodzenia nazwy może dotyczyć kwiatów, których kielichy również mają bulwiaste kształty. Naturalnie roślina występuje w lasach liściastych i mieszanych, w rowach i na terenach przydrożnych, nad brzegami stawów i potoków. Choć trędownik nie jest zbyt wymagający, najlepiej rozwija się na żyznych, bogatych w próchnicę glebach.

W zależności od warunków glebowych trędownik bulwiasty osiąga wysokość od 40 do 120 cm. Liście ma zaostrzone na końcach, jajowate lub jajowato lancetowate, wyrastają po dwa z każdej łodygi. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty ułożone są w kształcie wiechy, niezbyt przyjemnie pachną, mają kolor brudnobrunatny, a na szczycie zielony. Bardzo obficie wydzielają nektar, który pojawia się w postaci dwóch dużych kropli obok zalążni. Kwiaty trędownika są bardzo lubiane przez osy, jednak także pszczoły chętnie oblatują mocno nektarujące rośliny. Trędownik bulwiasty jest jedną z najlepszych roślin miododajnych w Polsce. Jego wydajność miodowa zwykle przekracza 600 kg z hektara, a wydajność pyłkowa sięga 240 kg z hektara. Warto więc roślinę wysiewać na pszczelarskich poletkach w celu podniesienia poziomu produkcji w pasiece.

Trędownik bulwiasty może być wyhodowany na dwa sposoby – z nasion lub z bulw. Najlepszą porą na wysiew jest wczesna wiosna. Gleba musi być wilgotna i lekko rozpulchniona. Wysianych nasion nie przykrywa się, a gdy roślina wykiełkuje, przesadza się ją na poletko, najlepiej w lekko zacienionym miejscu. Odległości między roślinami powinny wynosić około 30 cm.

Trędownik bulwiasty doceniają nie tylko pszczelarze. Roślina od wieków stosowana była w medycynie ludowej jako środek na przeróżne dolegliwości – urazy, trudno gojące się rany, choroby reumatyczne, problemy z układem krążenia i pokarmowym. Stosowany był wewnętrznie w postaci wyciągów i naparów oraz zewnętrznie, bezpośrednio na skórę.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 118-119
Tadeusz Henryk Puchniarski, Rośliny siedlisk leśnych w Polsce, Państwowe Wydawnictwo Roślinne i Leśne, Warszawa 2004, s. 175

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 31413

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół car: Wanda

Linia pszczół car: Nieska

Czy osy i szerszenie są zagrożeniem dla pszczół?

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.