Portal Pszczelarski

Farbownik lekarski – roślina miododajna

Na zdjęciu: Farbownik lekarski (Anchusa officinalis L.). Źródła zdjęć: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Anchusa_officinalis_16-06-2006_20.07.14.JPG i en.wikipedia.org/wiki/Anchusa_officinalis#/media/File:Anchusa_officinalis1.jpg Autorzy zdjęć: TeunSpaans i Überraschungsbilder

farbownik lekarski anchusa officinalis L. wołowe ziele roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina lecznicza pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa farbownika lekarskiego wydajność pyłkowa farbownika lekarskiego cechy charakterystyczne farbownika lekarskiego występowanie farbownika lekarskiego uprawa farbownika lekarskiego

Farbownik lekarski – roślina miododajna

Farbownik lekarski (Anchusa officinalis L.) występuje w naszym kraju dość pospolicie. W potocznym nazewnictwie funkcjonuje jako wołowe ziele. Jest cenioną rośliną miododajną, jednak można też jeść go na surowo.

Rosnący dziko farbownik lekarski można spotkać niemal na każdych glebach – lubi słoneczne stoki i polany, rumowiska, tereny przydrożne. Jest archeofitem, czyli nie występuje na naszych terenach od zarania dziejów, tylko pojawił się w czasach wczesnohistorycznych i przystosował do naszych warunków klimatycznych.

Farbownik lekarski jest byliną dwuletnią lub wieloletnią, która w zależności od warunków glebowych i klimatycznych osiąga wysokość od 30 do 80 cm. Jego długa łodyga rozgałęzia się dopiero na wysokości kwiatostanu. Jest owłosiona, kanciasta i czasami przybiera fioletowy odcień. Z łodygi w równych odstępach wyrastają liście o lancetowatym kształcie. Podczas kwitnienia zamierają, wysychają i odpadają. Kwiaty są pięciokrotne, na początku kwitnienia mają barwę czerwono-fioletową, a później przybierają kolor niebiesko-fioletowy.

Farbownik lekarski ma dość długi okres kwitnienia – od maja do września, a czasem nawet do października. Rośnie w dużych skupiskach, jest więc świetną rośliną pożytkową dla pszczół. Jego wydajność miodowa to około 170 kg z jednego hektara pożytku, a wydajność pyłkowa – 40 kg z hektara. Pszczelarze, którzy chcą zwiększyć jakość i ilość pożytków, mogą w pobliżu pasieki wysiać nasiona farbownika lekarskiego. Jego wymagania glebowe są naprawdę niewielkie, można więc być pewnym, że świetnie wykiełkuje na niezbyt żyznych terenach. Przed wysianiem warto zadbać o to, by teren był odchwaszczony i lekko spulchniony. Uprawa farbownika powinna być umiejscowiona w rządkach oddalonych od siebie o około 40 cm, a między jedną a drugą rośliną powinien być odstęp co najmniej 10 cm. Jeśli te odległości będą mniejsze, wysiejemy więcej, ale nie oznacza to większych plonów.

Choć dla pszczelarzy ważna jest wyłącznie jego wydajność miodowa, farbownik lekarski ma szereg innych zastosowań, przede wszystkim w kuchni. Jego liście mają smak podobny do szpinaku, można więc dodawać go do sałatek czy innych potraw. W dawnej medycynie ludowej powszechnie wykorzystywano także napar z korzenia farbownika – miał działanie przeciwkaszlowe i wykrztuśne.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 111

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 16891

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Marchewka z jabłkiem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXXI Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Bełchatowie

Uroczysko - warsztat pszczelarski obok Dworca Warszawa Wschodnia

Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie w Szepietowie 2015