Gryka zwyczajna - roślina miododajna
Gryka zwyczajna – roślina miododajna
Gryka jest uważana za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Jest hodowana na terenie niemal całego kraju, dlatego też miód gryczany możemy spotkać w pasiekach w całej Polsce. Stawiając ule na polu gryki można być pewnym dobrego miodobrania.
Przy prawidłowych warunkach pogodowych gryka kwitnie w lipcu przez okres 3-4 tygodni. To wystarczająco dużo czasu, by pszczoły mogły zebrać duże ilości nektaru i pyłku. Najwięcej nektaru kwiaty gryki mają o poranku i wtedy są najchętniej oblatywane przez pszczoły. Lubią po prostu wilgoć, więc podczas bardzo upalnego lata najlepiej, by pszczoły latały na pożytki wtedy, gdy na kwiatach występuje jeszcze poranna rosa. Z jednego hektara gryki, w zależności od pogody oraz od rasy pszczół, można zebrać od 80 do nawet 500 kilogramów miodu. Średnie zbiory to około 200 kilogramów. Kwiaty gryki mają mocny i intensywny zapach, który potem jest bardzo dobrze wyczuwalny w wyprodukowanym miodzie. Zapach jest tak silny, że nektar gryki można wyczuć nawet w takim miodzie, gdzie jest on jedynie niewielką domieszką. Typowy miód gryczany jest ciemny, czasem nawet czerwonawy.
Gryka jest sprawdzona i pewną rośliną pożytkową. Jeśli więc pszczelarz poszukuje nowego źródła pożytku, a w pobliżu pasieki znajdują się pola gryczane, warto dogadać się z rolnikiem i postawić ule w bezpośrednim pobliżu pola. Tam, gdzie są bliskie pożytki gryki, pszczoły nie będą szukały innego nektaru i będą wykazywać silną wierność kwiatową. Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty gryki powodują zwiększoną agresję u pszczół, nawet u tych ras, które są wyjątkowo spokojne.
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 34191
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2014-11-10 08:03:18
Lukasz_Baniak 2014-11-13 15:51:13
Bikej0909 2016-10-28 10:09:15