Portal Pszczelarski

Gryka zwyczajna - roślina miododajna

Na zdjęciu: ule na polu gryki. Źródło zdjęcia: honeybeesuite.com/wp-content/themes/website/data/php/timthumb.php?src=wp-content/uploads/2014/09/Gillispies-bee-yard1.jpg&q=90&w=888

gryka zwyczajna Fagopyrum sagittatum pożytki roślina miododajna wydajność miodowa wydajność miodowa gryki zwyczajnej

Gryka zwyczajna – roślina miododajna

Gryka jest uważana za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Jest hodowana na terenie niemal całego kraju, dlatego też miód gryczany możemy spotkać w pasiekach w całej Polsce. Stawiając ule na polu gryki można być pewnym dobrego miodobrania.

Przy prawidłowych warunkach pogodowych gryka kwitnie w lipcu przez okres 3-4 tygodni. To wystarczająco dużo czasu, by pszczoły mogły zebrać duże ilości nektaru i pyłku. Najwięcej nektaru kwiaty gryki mają o poranku i wtedy są najchętniej oblatywane przez pszczoły. Lubią po prostu wilgoć, więc podczas bardzo upalnego lata najlepiej, by pszczoły latały na pożytki wtedy, gdy na kwiatach występuje jeszcze poranna rosa. Z jednego hektara gryki, w zależności od pogody oraz od rasy pszczół, można zebrać od 80 do nawet 500 kilogramów miodu. Średnie zbiory to około 200 kilogramów. Kwiaty gryki mają mocny i intensywny zapach, który potem jest bardzo dobrze wyczuwalny w wyprodukowanym miodzie. Zapach jest tak silny, że nektar gryki można wyczuć nawet w takim miodzie, gdzie jest on jedynie niewielką domieszką. Typowy miód gryczany jest ciemny, czasem nawet czerwonawy.

Gryka jest sprawdzona i pewną rośliną pożytkową. Jeśli więc pszczelarz poszukuje nowego źródła pożytku, a w pobliżu pasieki znajdują się pola gryczane, warto dogadać się z rolnikiem i postawić ule w bezpośrednim pobliżu pola. Tam, gdzie są bliskie pożytki gryki, pszczoły nie będą szukały innego nektaru i będą wykazywać silną wierność kwiatową. Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty gryki powodują zwiększoną agresję u pszczół, nawet u tych ras, które są wyjątkowo spokojne.

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Właściwości miodu nawłociowo-gryczanego

Właściwości miodu gryczano-lipowego

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 34191

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-11-10 08:03:18

No a gryka rośnie hektarami, w przeciwieństwie do lipy, więc faktycznie warto dogadać się za w czasu z rolnikiem :)

Lukasz_Baniak 2014-11-13 15:51:13

To racja, grykę od razu wyczuwa się w miodzie.

Bikej0909 2016-10-28 10:09:15

ja staram sie stawiac 2 ule na ha



  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom