Portal Pszczelarski

Lebiodka pospolita – roślina miododajna

Na zdjęciu: Lebiodka pospolita (Origanum vulgare). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:ChristianBauer_flowering_oregano.jpg i gl.wikipedia.org/wiki/Ficheiro:Origanum_vulgare_-_harilik_pune.jpg Autorzy zdjęć: Christian Bauer i Ivar Leidus

lebiodka pospolita origanum vulgare oregano dziki majeranek roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa lebiodki pospolitej wydajność pyłkowa lebiodki pospolitej cechy charakterystyczne lebiodki pospolitej występowanie lebiodki pospolitej uprawa lebiodki pospolitej

Lebiodka pospolita – roślina miododajna

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare) to powszechnie znane oregano, nazywane też dzikim majerankiem. Często wykorzystujemy je w kuchni w postaci wysuszonej, jednak gdy kwitnie, jest jedną z ulubionych roślin pszczelich.

Lebiodka pospolita jest byliną o płożącym się kłączu, której łodygi osiągają do 80 cm wysokości. Naturalnie występuje na glebach lekkich, ale zasobnych w próchnicę. W dużych ilościach znajdziemy ją w jasnych lasach liściastych, na słonecznych polanach czy przydrożnych łąkach. Ma długie łodygi i jajowate, lekko owłosione liście o całych brzegach.

Lebiodka pospolita kwitnie w lipcu i sierpniu. Lubi dużo słońca i wysokie temperatury. Jej kwiaty mogą mieć różne ubarwienie – od mocno różowego, przez liliowy aż do prawie białego. Pachną dość mocno i wyraziście, a ich aromat działa wabiąco na pszczoły. Kwiaty znajdują się w szczytowych podbaldachach, a ich kielichy mają kształt dzwonków. Wydajność miodowa i pyłkowa rośliny jest spora – z jednego hektara oblatywanego przez pszczoły można uzyskać około 700 kilogramów miodu oraz około 100 kilogramów pyłku.

Wymagania glebowe i pielęgnacyjne lebiodki pospolitej nie są zbyt duże, dzięki czemu każdy może mieć własne oregano prosto z ogródka czy nawet z balkonowej doniczki. Oczywiście, im lepsza i bogatsza w składniki odżywcze gleba, tym roślina wyrośnie wyższa i bujniejsza. Można też wysiewać oregano specjalnie dla pszczół na terenach w pobliżu pasieki. Wysiew powinien odbywać się w kwietniu. W jednym miejscu wysiewamy po 3-5 nasion i tak co około 30 cm. Roślina kiełkuje po około dwóch-trzech tygodniach. Dzięki temu, że lebiodka pospolita bardzo szybko się rozrasta, pożytki pszczele z jednego wysiewu są dość duże. Na jednym terenie roślinę można uprawiać przez maksymalnie 5 lat. Trzeba pamiętać o regularnym odchwaszczaniu i nawożeniu pola. W okresach przedłużającej się suszy przyda się także podlewanie.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 241

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14379

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2015-04-29 18:51:35

Dobrze wiedzieć, że oregano to lebiodka pospolita :D

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.