Portal Pszczelarski

Wierzbówka kiprzyca – roślina miododajna

Na zdjęciu: Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium). Źródła zdjęć: nl.wikipedia.org/wiki/Wilgenroosje#/media/File:EpilobiumAngustifolium-plant-kl.jpg nl.wikipedia.org/wiki/Wilgenroosje#/media/File:Epilobium-alpestris_2_F.JPG Autorzy zdjęć: TeunSpaans i Philipendula

wierzbówka kiprzyca Chamaenerion angustifolium roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa wierzbówki kiprzycy cechy charakterystyczne wierzbówki kiprzycy występowanie wierzbówki kiprzycy uprawa wierzbówki kiprzycy

Wierzbówka kiprzyca – roślina miododajna

Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium) jest pospolitą rośliną z rodziny wiesiołkowatych. W naszym klimacie można ją spotkać praktycznie na każdym terenie – od nizin aż po wysokie góry.

Roślina żyje w dość dużych skupiskach na polach, polanach leśnych, w rowach i na terenach przy drogach. Lubi żyzne i gliniaste stanowiska oraz gleby bogate w azot, od dawna jest wykorzystywana jako wskaźnik gleb próchniczych. Wierzbówka kiprzyca osiąga dość spore rozmiary. Z płożącego kłącza wyrastają łodygi, które przy dobrych warunkach pogodowych i glebowych mogą osiągać nawet dwa metry wysokości. Liście rośliny są długie, lancetowate w kształcie i ostre na końcach. Najbardziej okazałą częścią wierzbówki jest jej kwiatostan – fioletowo-purpurowe kwiaty są ułożone w dość długich gronach.

Wierzbówka  kiprzyca kwitnie w miesiącach letnich – lipcu i sierpniu. Ponieważ rośnie w dużych skupiskach i ma duże, kolorowe kwiaty, pszczoły oblatują ją bardzo chętnie. A co za tym idzie – jej wydajność miodowa jest całkiem spora. Szacuje się, że z jednego hektara można uzyskać 600 kilogramów miodu.

Pszczelarze, którzy chcą zwiększyć ilość miodu produkowanego w pasiece, mogą wierzbówkę kiprzycę wyhodować samodzielnie. Roślinę najczęściej rozmnaża się z kłączy. Samosiejki zdarzają się dużo rzadziej, gdyż wymagają bardzo dobrych warunków glebowych. Kłącza można zasadzić zarówno jesienią, po zakończonym pożytku, jak i wiosną, gdy pszczoły dopiero budzą się do intensywnej pracy. Odległość pomiędzy kolejnymi kłączami powinna wynosić około pół metra. Wierzbówka kiprzyca jest dość łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności, wystarczy raz na jakiś czas zagrabić obsadzony teren i usunąć chwasty.

Właściwości wierzbówki kiprzycy doceniają nie tylko pszczoły, ale też miłośnicy zdrowego odżywiania. Roślina ma bowiem sporo części jadalnych. Jej wyjątkowe kwiaty można zjadać na surowo lub dekorować nimi ciasta czy sałatki. Jadalne są także liście, łodyga i korzenie. Korzenie mają słodko-ostry smak, a części naziemne są w smaku zbliżone do sałaty.

Opracowano na podstawie:
Steffen Guido Fleischhauer, Jadalne rośliny dziko rosnące, Vital Gwarancja Zdrowia, Białystok 2014, s. 119

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 18554

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Słodka sałatka z kurczakiem