Portal Pszczelarski

Poławiacz powałkowy – zalety i wady

Na zdjęciu: poławiacz pyłku powałkowy. Źródło zdjęcia: images43.fotosik.pl/257/b96edb1216d51e69med.jpg Autor zdjęcia: krzysglo

poławiacz powałkowy poławiacz pyłku obnóża pyłkowe zalety poławiacza powałkowego wady poławiacza powałkowego pozyskiwanie obnóży pyłkowych pyłek kwiatowy pierzga

Poławiacz powałkowy – zalety i wady

Pyłek jest naturalnym i najcenniejszym źródłem białkowego pokarmu dla pszczół. Bardzo często dokarmiane są one nim jesienią i wczesną wiosną oraz wtedy, gdy konieczne jest pobudzenie ich aktywności. Co więcej – jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce i lecznictwie. Sposób jego poławiania ma więc kluczowe znaczenie dla ilości uzyskanego pyłku.

Pszczoły podczas lotów na pożytki zbierają nie tylko nektar, ale też pyłek. Pewną jego część można odzyskać poprzez odbieranie części obnóża znoszonego przez pszczoły zbieraczki. Najlepsze efekty przynoszą używane w tym celu poławiacze pyłku. Choć ich budowa i sposób zamontowania są różne, zasada działania jest praktycznie taka sama – mają pomóc pszczołom w strącaniu obnóży pyłkowych po powrocie do ula, a jednocześnie nie przeszkadzać w codziennym użytkowaniu pszczelego mieszkania.

Poławiacz powałkowy ulubiony przez pszczelarzy
Do wyboru jest kilka ich rodzajów, jednak najbardziej efektywne i najchętniej wykorzystywane przez pszczelarzy są poławiacze powałkowe. Poławiacze tego typu są nakładane na górny korpus ula. Ich głównym elementem jest perforowana siatka, pod którą znajduje się szufladka. Zerwane obnóża spadają przez otwory w siatce do umiejscowionej poziomo na dnie poławiacza szufladki. Ponieważ szufladka znajduje się w górnej części ula, jest ona lekko podgrzewana przez ciepłe powietrze pochodzące z gniazda. To ciepło sprawia, że obnóża znajdujące się w szufladce są lekko podsuszane. Rozwiązanie to jest świetnym sposobem, aby zapobiec pleśnieniu i fermentowaniu pyłku, który zbyt długo leży w szufladce. Gdy woda z niego w części odparuje, mniejsze jest prawdopodobieństwo, że pyłek się zepsuje i będzie go można wykorzystać jako kolejny produkt z ula, na którym można zarobić dodatkowe pieniądze z pasieki.

Można pozyskać około 30 procent pyłku
Dużą zaletą poławiaczy powałkowych jest umożliwienie otwierania wylotu ula w krótkim czasie od rozpoczęcia poławiania. Można to uczynić już po około 4-5 dniach, przy czym nie trzeba obawiać się, że w ten sposób ilość pozyskiwanego pyłku znacząco się obniży. Ma to natomiast duży wpływ na utrzymanie prawidłowej wentylacji gniazda, pszczelarze powinni więc pamiętać, by nie trzymać zamkniętych wylotków dłużej. Poławiacze powałkowe pozwalają na zdobycie dużych ilości pyłku bez zbędnego utrudniania życia pszczołom. Dzięki poławiaczom udaje się uzyskać około 30 procent pyłku, który pszczoły znoszą do ula. Pozostała ilość jest normalnie wnoszona do gniazda i wykorzystywana przez pszczoły we własnych celach. Magazynują pyłek bezpośrednio w plastrach w formie pierzgi.

Kilka wad nie przysłania zalet
Poławiacze powałkowe byłyby sprzętem idealnym, gdyby nie miały kilku wad. Przede wszystkim – utrudniają w pewnym stopniu przeglądy pszczelego gniazda. Ciężko jest również podkarmiać pszczoły w czasie, gdy tego potrzebują. Inną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest zmiana zachowania pszczół przy stosowaniu tego typu poławiacza. Stają się one bardzo ruchliwe i agresywne. Jednak przy odpowiednim zachowaniu pszczelarza można stonować zachowanie pszczół. Pomimo tych kilku wad, nadal poławiacze pyłkowe są najchętniej stosowane, bo dopóki co nie wynaleziono jednak lepszej formy pozyskiwania pyłku.

Opracowano na podstawie:
Mieczysław Janiszewski, Ule sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 169-171

Zobacz również:

Pyłek kwiatowy - skład, właściwości, stosowanie i dawkowanie

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Metody poławiania pyłku pszczelego

Poławiacz pyłku

Przedwylotkowy poławiacz pyłku - sprzęt pszczelarski

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9675

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2015-04-02 13:58:31

Ten chyba ciężej dostać albo trzeba sobie samemu zrobić bo ja widziałem głównie poławiacze pyłku wylotkowe, nawet tutaj w ogłoszeniach portalowych.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.