Portal Pszczelarski

Poprawne przechowywanie miodu

Na zdjęciu: słoik z miodem. Źródło zdjęcia: aalabels.com/blog/printables-templates/honey-jar-label-template-ode-honey-bee/

przechowywanie miodu właściwości miodu termin ważności miodu

Poprawne przechowywanie miodu

Miód, jako produkt naturalny, wymaga odpowiedniego przechowywania. Co prawda, ma naprawdę długi okres trwałości, jeśli jednak nie będzie miał sprzyjających warunków, bardzo szybko się zepsuje.

Niewłaściwie przechowywany miód może w krótkim czasie zestarzeć się. Nie chodzi o to, że staje się niezdolny do spożycia, ale że traci swoje właściwości biochemiczne. Wszystkie jego substancje czynne stopniowo tracą wtedy swoją moc, miód ma też dużo gorszy zapach i smak. Nie prezentuje się najlepiej i nie zachęca do spożycia.

O tym, jak długi termin ważności ma dobrze przechowywany miód, świadczą prace wykopaliskowe. Bardzo często archeolodzy znajdują doskonale zabezpieczone naczynia z miodem. Rekordem było odnalezienie w pobliżu Neapolu amfor z miodem, którego wiek szacowano na około dwa i pół tysiąca lat. Po otwarciu naczyń miód wyglądał naturalnie, nawet miał taką sama konsystencję. Nie wiadomo, czy ktoś pokusił się o jego sprawowanie, jednak to doskonały dowód na wyjątkową trwałość produktu wytwarzanego przez pszczoły.

Przechowywanie i magazynowanie miodu ma ogromne znaczenie na każdym etapie – zarówno w pasiece tuż po rozlaniu, jak i później, już u konsumenta w domu. Miód powinniśmy przechowywać w miejscu czystym, suchym, ale o względnej wilgotności powietrza około 70 procent. Co więcej, powietrze musi być dobrze wietrzone i pozbawione obcych zapachów – to bardzo ważne w pasiecie, gdzie miód jest przelewany. Obce zapachy szybko zostaną przez miód wchłonięte, przez co może on stracić swój unikalny smak i aromat. Bardzo ważny jest też dostęp świeżego powietrza.

Zobacz również:

Właściwości miodu

Skład chemiczny miodu – enzymy

Skład chemiczny miodu – cukry proste i złożone

Skład chemiczny miodu – woda

Skład chemiczny miodu – witaminy

Skład chemiczny miodu – kwasy

Badanie miodu w domowych warunkach

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 17766

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2015-03-28 13:53:04

w zakrenconym sloiku w osiemnastu stopniach

Antoni

2015-05-06 18:59:10

Należy pamiętać żeby łyżeczkę, którą wsadza się choć raz do miodu, drugi raz nie wsadzać, jeżeli ta była wcześniej wkładana do herbaty, kawy, wody czy innego napoju.

chorazak

2015-11-19 21:48:08

Co za brednie

michal1972

2015-11-20 19:23:18

Poniekąd prawda, poniekąd nie zgodzę się. Poprawne przechowywanie miodu wiąże się z jego szczelnym, sterylnym zamknięciem w czystym opakowaniu przeznaczonym do przechowywania produktów spożywczych. Co więcej, miód powinien być przechowywany w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.