Portal Pszczelarski

Poprawne przechowywanie miodu

Na zdjęciu: słoik z miodem. Źródło zdjęcia: aalabels.com/blog/printables-templates/honey-jar-label-template-ode-honey-bee/

przechowywanie miodu właściwości miodu termin ważności miodu

Poprawne przechowywanie miodu

Miód, jako produkt naturalny, wymaga odpowiedniego przechowywania. Co prawda, ma naprawdę długi okres trwałości, jeśli jednak nie będzie miał sprzyjających warunków, bardzo szybko się zepsuje.

Niewłaściwie przechowywany miód może w krótkim czasie zestarzeć się. Nie chodzi o to, że staje się niezdolny do spożycia, ale że traci swoje właściwości biochemiczne. Wszystkie jego substancje czynne stopniowo tracą wtedy swoją moc, miód ma też dużo gorszy zapach i smak. Nie prezentuje się najlepiej i nie zachęca do spożycia.

O tym, jak długi termin ważności ma dobrze przechowywany miód, świadczą prace wykopaliskowe. Bardzo często archeolodzy znajdują doskonale zabezpieczone naczynia z miodem. Rekordem było odnalezienie w pobliżu Neapolu amfor z miodem, którego wiek szacowano na około dwa i pół tysiąca lat. Po otwarciu naczyń miód wyglądał naturalnie, nawet miał taką sama konsystencję. Nie wiadomo, czy ktoś pokusił się o jego sprawowanie, jednak to doskonały dowód na wyjątkową trwałość produktu wytwarzanego przez pszczoły.

Przechowywanie i magazynowanie miodu ma ogromne znaczenie na każdym etapie – zarówno w pasiece tuż po rozlaniu, jak i później, już u konsumenta w domu. Miód powinniśmy przechowywać w miejscu czystym, suchym, ale o względnej wilgotności powietrza około 70 procent. Co więcej, powietrze musi być dobrze wietrzone i pozbawione obcych zapachów – to bardzo ważne w pasiecie, gdzie miód jest przelewany. Obce zapachy szybko zostaną przez miód wchłonięte, przez co może on stracić swój unikalny smak i aromat. Bardzo ważny jest też dostęp świeżego powietrza.

Zobacz również:

Właściwości miodu

Skład chemiczny miodu – enzymy

Skład chemiczny miodu – cukry proste i złożone

Skład chemiczny miodu – woda

Skład chemiczny miodu – witaminy

Skład chemiczny miodu – kwasy

Badanie miodu w domowych warunkach

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 21531

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2015-03-28 13:53:04

w zakrenconym sloiku w osiemnastu stopniach

Antoni 2015-05-06 18:59:10

Należy pamiętać żeby łyżeczkę, którą wsadza się choć raz do miodu, drugi raz nie wsadzać, jeżeli ta była wcześniej wkładana do herbaty, kawy, wody czy innego napoju.

chorazak 2015-11-19 21:48:08

Co za brednie

michal1972 2015-11-20 19:23:18

Poniekąd prawda, poniekąd nie zgodzę się. Poprawne przechowywanie miodu wiąże się z jego szczelnym, sterylnym zamknięciem w czystym opakowaniu przeznaczonym do przechowywania produktów spożywczych. Co więcej, miód powinien być przechowywany w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll