Portal Pszczelarski

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Na zdjęciu: napis I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka Między Łodzią a Warszawą. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez autora.

wydarzenie pszczelarskie konferencja pszczelarska luty 2014 2014 Sierzchowy I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą Grażyna Jarzyńska Paweł Królak Adam Jakubowski Paweł Szafran Michał Piątek Emil Maciąg Paweł Stachlewski

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Wszystko zaczęło się pewnego zimowego wieczora pod koniec 2013 roku. Rozważając możliwość partycypacji w konferencji w Pszczelej Woli, aktualnie najważniejszego zjazdu w pszczelarskim kalendarzu, wpadłem na pomysł zorganizowania spotkania branżowego w mojej wiosce, w Sierzchowach. Wobec mnożących się trudności z dojazdem do odległej lokalizacji, a także kilkudniowym charakterem lubelskiego spotkania, taki pomysł wydał się dobry. Jeśli dodać do tego, że w centralnej Polsce nie odbywa się zbyt wiele imprez branżowych, to wszystko wskazywało na to, że plan się powiedzie.

Potrzebne było jednak wysondowanie faktycznego zapotrzebowania na tego typu imprezę między Łodzią a Warszawą. Napłynęło sporo pozytywnych odpowiedzi ze środowiska, głównie z Internetu. To sprawiło, że decyzja o organizacji konferencji musiała być pozytywna.

Zarezerwowanie lokalu, zorganizowanie obiadu i przerwy kawowej to działania które nie przysporzyły większych trudności. Dzięki życzliwości dyrektor szkoły im. Jana Pawła II w Sierzchowach, Grażyny Jarzyńskiej pozyskano lokal zapewniający dobre warunki uczestnikom i organizatorowi. Życzliwość Wójta Gminy Cielądz Pawła Królaka dodatkowo ułatwiła działania zwłaszcza na polu informacyjnym. Nieco bardziej skomplikowane okazało się przyciągnięcie wystawców na tak małe wydarzenie jakim była konferencja. Ostatecznie jednak do Sierzchów przyjechał pan Chmurski, dystrybutor firmy Łysoń wraz z kilkoma pracownikami. Demonstracji działania prasy do wyrobu węzy pszczelej własnego pomysłu dokonał jej producent, Adam Jakubowski. Nieco sprzętu do wychowu matek i szeroko pojętej hodowli pszczół zabrał na spotkanie jeden z prelegentów, Paweł Szafran.

Cześć merytoryczna została podzielona na 3 bloki. Po części oficjalnej dyskutowano o hodowli pszczół. Głos zabrał właśnie Paweł Szafran i wygłosił dwie prelekcje. Pierwsza dotyczyła wychowu matek pszczelich na własny użytek i zasad ich poddawania. Druga zaś traktowała o wykonywaniu późnoletnich odkładów. Po tych wystąpieniach uczestnicy udali się na obiad. Drugą część otworzył Michał Piątek prezentacją zasad ubiegania się o zezwolenie na sprzedaż miodu i innych produktów z własnej pasieki. Po nim zabrał głos Emil Maciąg i wygłosił wykład pt.: "Określenie zasadności wpływu obecnego stanu środowiska miejskiego na życie i funkcjonowanie pszczelej kolonii". Drugi blok dyskusyjny zamknął pszczelarz i sadownik Paweł Stachlewski wystąpieniem o ochronie zapylaczy przed opryskami. Po przerwie kawowej odbyły się dwa kolejne wystąpienia. O zasadach współpracy sadowników i pszczelarzy mówił Paweł Stachlewski, a część merytoryczną konferencji zakończył Michał Piątek opowiadając szansach i zagrożeniach związanych z prowadzeniem pasiecznej gospodarki wędrownej.

Wydarzenie pod nazwą I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego między Łodzią a Warszawą odbyło się 23 lutego 2014 roku. Wzięło w nim udział niespełna 50 pszczelarzy. Bezpośrednim jego efektem było nawiązanie wielu znajomości i zawiązanie się Klubu Dyskusyjnego Pszczółka. Zrzeszeni w nim pasiecznicy postanowili wspólnie zorganizować kolejną konferencję w listopadzie 2014 roku.

Zobacz również:

I Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego MŁAW (galeria zdjęć)

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

III Konferencja Klubu Dyskusyjnego Pszczółka

IV Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3125

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXII Krakowskie Miodobranie

Targi Pszczelarskie "Wiosna w Pasiece" 2015

Łyżeczka miodu a łyżeczka cukru