Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Na zdjęciu: napis I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka Między Łodzią a Warszawą. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez autora.

wydarzenie pszczelarskie konferencja pszczelarska luty 2014 2014 Sierzchowy I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą Grażyna Jarzyńska Paweł Królak Adam Jakubowski Paweł Szafran Michał Piątek Emil Maciąg Paweł Stachlewski

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Wszystko zaczęło się pewnego zimowego wieczora pod koniec 2013 roku. Rozważając możliwość partycypacji w konferencji w Pszczelej Woli, aktualnie najważniejszego zjazdu w pszczelarskim kalendarzu, wpadłem na pomysł zorganizowania spotkania branżowego w mojej wiosce, w Sierzchowach. Wobec mnożących się trudności z dojazdem do odległej lokalizacji, a także kilkudniowym charakterem lubelskiego spotkania, taki pomysł wydał się dobry. Jeśli dodać do tego, że w centralnej Polsce nie odbywa się zbyt wiele imprez branżowych, to wszystko wskazywało na to, że plan się powiedzie.

Potrzebne było jednak wysondowanie faktycznego zapotrzebowania na tego typu imprezę między Łodzią a Warszawą. Napłynęło sporo pozytywnych odpowiedzi ze środowiska, głównie z Internetu. To sprawiło, że decyzja o organizacji konferencji musiała być pozytywna.

Zarezerwowanie lokalu, zorganizowanie obiadu i przerwy kawowej to działania które nie przysporzyły większych trudności. Dzięki życzliwości dyrektor szkoły im. Jana Pawła II w Sierzchowach, Grażyny Jarzyńskiej pozyskano lokal zapewniający dobre warunki uczestnikom i organizatorowi. Życzliwość Wójta Gminy Cielądz Pawła Królaka dodatkowo ułatwiła działania zwłaszcza na polu informacyjnym. Nieco bardziej skomplikowane okazało się przyciągnięcie wystawców na tak małe wydarzenie jakim była konferencja. Ostatecznie jednak do Sierzchów przyjechał pan Chmurski, dystrybutor firmy Łysoń wraz z kilkoma pracownikami. Demonstracji działania prasy do wyrobu węzy pszczelej własnego pomysłu dokonał jej producent, Adam Jakubowski. Nieco sprzętu do wychowu matek i szeroko pojętej hodowli pszczół zabrał na spotkanie jeden z prelegentów, Paweł Szafran.

Cześć merytoryczna została podzielona na 3 bloki. Po części oficjalnej dyskutowano o hodowli pszczół. Głos zabrał właśnie Paweł Szafran i wygłosił dwie prelekcje. Pierwsza dotyczyła wychowu matek pszczelich na własny użytek i zasad ich poddawania. Druga zaś traktowała o wykonywaniu późnoletnich odkładów. Po tych wystąpieniach uczestnicy udali się na obiad. Drugą część otworzył Michał Piątek prezentacją zasad ubiegania się o zezwolenie na sprzedaż miodu i innych produktów z własnej pasieki. Po nim zabrał głos Emil Maciąg i wygłosił wykład pt.: "Określenie zasadności wpływu obecnego stanu środowiska miejskiego na życie i funkcjonowanie pszczelej kolonii". Drugi blok dyskusyjny zamknął pszczelarz i sadownik Paweł Stachlewski wystąpieniem o ochronie zapylaczy przed opryskami. Po przerwie kawowej odbyły się dwa kolejne wystąpienia. O zasadach współpracy sadowników i pszczelarzy mówił Paweł Stachlewski, a część merytoryczną konferencji zakończył Michał Piątek opowiadając szansach i zagrożeniach związanych z prowadzeniem pasiecznej gospodarki wędrownej.

Wydarzenie pod nazwą I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego między Łodzią a Warszawą odbyło się 23 lutego 2014 roku. Wzięło w nim udział niespełna 50 pszczelarzy. Bezpośrednim jego efektem było nawiązanie wielu znajomości i zawiązanie się Klubu Dyskusyjnego Pszczółka. Zrzeszeni w nim pasiecznicy postanowili wspólnie zorganizować kolejną konferencję w listopadzie 2014 roku.

Zobacz również:

I Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego MŁAW (galeria zdjęć)

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

III Konferencja Klubu Dyskusyjnego Pszczółka

IV Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3579

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Obowiązki pszczelarza na koniec roku podatkowego

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Bigos z miodem

Kukurydziane bułeczki z miodem