Portal Pszczelarski

Dlaczego pszczoły tworzą olbrzymie skupisko przed wylotem?

Na zdjęciu: skupisko pszczół przed wylotkiem. Źródło zdjęcia: farm4.static.flickr.com/3407/4622404431_1035d4bca6.jpg

kłąb pszczeli skrzydełka pszczoły wentylacja ula gniazdo pszczele

Dlaczego pszczoły tworzą olbrzymie skupisko przed wylotem?

Każdy pszczelarz co najmniej kilka razy do roku spotyka się z dziwnym zjawiskiem w pasiece. Pszczoły wychodzą z uli i masowo obsiadają wyloty. Tworzą w ten sposób charakterystyczny kłąb, który może niepokoić niedoświadczonych pszczelarzy.

Skupisko pszczół na wylocie ula nie jest powodem do niepokoju – rodzina nie jest ani chora, ani niczym zatruta, ani głodna. Jest to normalne zjawisko zapisane w naturze pszczół. Wychodzą one na wylotek po to, by ochłodzić gniazdo. Wentylowanie odbywa się za pomocą poziomych ruchów skrzydełkami. Choć wydawałoby się, że jest to działanie pozbawione sensu, przecież machanie skrzydełkami nie ma takiej mocy. Ale z ula jednocześnie wychodzą tysiące pszczół i jednocześnie wentylują. Robią to dość skutecznie, gdyż udaje im się obniżyć temperaturę wewnątrz ula.

Po co pszczoły chłodzą gniazdo? Przede wszystkim dlatego, żeby nie przegrzać czerwiu – potrzebuje on bowiem ściśle określonej temperatury do rozwoju. Jeśli w ulu jest zbyt gorąco, pszczoły musza zejść z czerwiu, w przeciwnym razie może się on dosłownie ugotować. Inną przyczyną masowego wychodzenia na wylot jest wysoki upał. Jeśli na zewnątrz jest gorąco, to możemy tylko wyobrazić sobie, jakie warunki panują w ulu. Wieczorne wychodzenie na wylot i wentylacja pozwalają na obniżenie tej temperatury do prawidłowych, optymalnych dla pszczół warunków. Zdarza się też, że wyprodukowany przez pszczoły miód ma zbyt dużą zawartość wody. Robotnice wyczuwają to niemal natychmiast i od razu przystępują do jej odparowania – ta czynność również objawia się masowym wyjściem na wylot ula.

Zobacz również:

Co oznacza trzepotanie skrzydłami lub podnoszenie odwłoka u pszczół?

Budowa pszczoły miodnej - skrzydełka i odwłok 

Tworzenie kłębu przez pszczoły przy wylocie – działania pszczelarza

Czynniki zwiększające podatność pszczół na choroby

Jak rozróżnić czerw?

Przegląd gniazda – wskazówki

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 33780

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis

2015-03-24 10:17:56

Dokładnie. Nie ma co panikować. Tak ma być.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.