Portal Pszczelarski

Dlaczego pszczoły tworzą olbrzymie skupisko przed wylotem?

Na zdjęciu: skupisko pszczół przed wylotkiem. Źródło zdjęcia: farm4.static.flickr.com/3407/4622404431_1035d4bca6.jpg

kłąb pszczeli skrzydełka pszczoły wentylacja ula gniazdo pszczele

Dlaczego pszczoły tworzą olbrzymie skupisko przed wylotem?

Każdy pszczelarz co najmniej kilka razy do roku spotyka się z dziwnym zjawiskiem w pasiece. Pszczoły wychodzą z uli i masowo obsiadają wyloty. Tworzą w ten sposób charakterystyczny kłąb, który może niepokoić niedoświadczonych pszczelarzy.

Skupisko pszczół na wylocie ula nie jest powodem do niepokoju – rodzina nie jest ani chora, ani niczym zatruta, ani głodna. Jest to normalne zjawisko zapisane w naturze pszczół. Wychodzą one na wylotek po to, by ochłodzić gniazdo. Wentylowanie odbywa się za pomocą poziomych ruchów skrzydełkami. Choć wydawałoby się, że jest to działanie pozbawione sensu, przecież machanie skrzydełkami nie ma takiej mocy. Ale z ula jednocześnie wychodzą tysiące pszczół i jednocześnie wentylują. Robią to dość skutecznie, gdyż udaje im się obniżyć temperaturę wewnątrz ula.

Po co pszczoły chłodzą gniazdo? Przede wszystkim dlatego, żeby nie przegrzać czerwiu – potrzebuje on bowiem ściśle określonej temperatury do rozwoju. Jeśli w ulu jest zbyt gorąco, pszczoły musza zejść z czerwiu, w przeciwnym razie może się on dosłownie ugotować. Inną przyczyną masowego wychodzenia na wylot jest wysoki upał. Jeśli na zewnątrz jest gorąco, to możemy tylko wyobrazić sobie, jakie warunki panują w ulu. Wieczorne wychodzenie na wylot i wentylacja pozwalają na obniżenie tej temperatury do prawidłowych, optymalnych dla pszczół warunków. Zdarza się też, że wyprodukowany przez pszczoły miód ma zbyt dużą zawartość wody. Robotnice wyczuwają to niemal natychmiast i od razu przystępują do jej odparowania – ta czynność również objawia się masowym wyjściem na wylot ula.

Zobacz również:

Co oznacza trzepotanie skrzydłami lub podnoszenie odwłoka u pszczół?

Budowa pszczoły miodnej - skrzydełka i odwłok 

Tworzenie kłębu przez pszczoły przy wylocie – działania pszczelarza

Czynniki zwiększające podatność pszczół na choroby

Jak rozróżnić czerw?

Przegląd gniazda – wskazówki

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 44558

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis 2015-03-24 10:17:56

Dokładnie. Nie ma co panikować. Tak ma być.  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Marchewka z jabłkiem i miodem

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Tosty na słodko

Budyniowa owsianka czekoladowa z miodem

Kiwi w cieście z miodem rzepakowym

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Pierniczki na miodzie

Kurczak z sosem sojowym i miodem