Portal Pszczelarski

Ekonomika pszczelarstwa - mikro i makro podejście do pszczelarstwa

Na zdjęciu: produkty pszczele. Źródło zdjęcia: img1.tradeget.com/shivgramoudyog/IF6HIW7C1honey_honey_bee_products.jpg

ekonomika pszczelarstwa makroekonomia pszczelarstwa mikroekonomia pszczelarstwa jakość miodu

Ekonomika pszczelarstwa a wymiar interdyscyplinarny

Ekonomika pszczelarstwa to zagadnienie, które powinien zgłębić każdy pszczelarz, chcący produkować swoje miody i produkty z ula na sprzedaż. Pszczelarstwo może być bowiem dochodowym biznesem, ale dopiero wtedy, gdy pszczelarz będzie nie tylko hodowcą, ale też przedsiębiorcą.

Temat opłacalności produkcji pasiecznej w Polsce jest poruszany niemal zawsze, gdy mówi się o niskich dochodach większości gospodarstw pasiecznych. Jako dowód podaje się obniżenie ogólnej liczby pszczół oraz ogólnoświatowy kryzys pszczelarstwa. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele pasiek doskonale radzi sobie na rynku, wykazują się wysoką rentownością, a dla właściciela są znaczącym źródłem dochodów. Skąd te różnice? Wynikają zapewne z podejścia samych pszczelarzy. Ci, którzy skupiają się wyłącznie na hodowli pszczół osiągają niższe zyski niż ci, którzy do ekonomiki pszczelarstwa podchodzą w sposób interdyscyplinarny i łączą ją ze znajomością ekonomii, zasad rynku, sprawnym zarządzaniem i prowadzeniem biznesu w stale zmieniających się warunkach. [1]

Okazuje się więc, że zamiłowanie i hobby można zamienić w dobrze prosperujący biznes, jeśli spojrzymy na produkcję i sprzedaż miodu wieloaspektowo. Co więcej, widoczny jest tu proces wielu zależności – od promocji i reklamy, poprzez stałe poszerzanie rynku zbytu, sprawdzony transport, aż po doskonały produkt i zadowolonych klientów, którzy polecają dany miód kolejnym odbiorcom. Jeśli któreś z ogniw tego łańcucha szwankuje, dobrze prosperujący biznes może zacząć chwiać się w posadach. Sam produkt, nawet jeśli jest faktycznie najlepszy, nie obroni się w obliczu dość znaczącej konkurencji.

Ekonomia pszczelarstwa
Z punktu widzenia makroekonomii pszczelarstwo wydaje się mało opłacalne. Tendencja ta widoczna jest nie tylko w Polsce, ale praktycznie na całym świecie. Jeśli natomiast spojrzymy z punktu widzenia mikroekonomii, prowadzenie pasieki dla wielu osób może być dobrym pomysłem na biznes i utrzymywanie się tylko z niej. Warto jednak zgłębić nieco informacji z tego zakresu. Zauważmy, że na ogólny rynek miodu, podobnie jak w przypadku innych produktów żywnościowych (i nie tylko) duży wpływ ma stosunek popytu do podaży, konkurencyjność cen, szeroki wybór produktów, a co za tym idzie zróżnicowanie produkcji. Pszczelarz, który prowadzi pasiekę dla zysku niekoniecznie musi posuwać się do lewych chwytów, takich jak zafałszowanie miodu i obniżenie kosztów prowadzenia gospodarstwa pasiecznego. Zamiast ciąć koszty, warto inwestować w jakość. Ten trend – zarządzanie jakością – staje się coraz bardziej popularny w niemal wszystkich branżach z dziedziny produktów i usług.

Opracowano na podstawie:
1. Janusz Cichoń, Jerzy Wilde, Opłacalność produkcji pasiecznej w Polsce, „Biuletyn Naukowy” 2002, nr 18, 137-139
2. Lucyna Palicka, Innowacyjne gospodarstwo pasieczne, www.wodr.poznan.pl, 2.11.2014 r.

Zobacz również:

Ekonomika pszczelarstwa - zarządzanie gospodarstwem pasiecznym

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 4331

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.