Portal Pszczelarski

Czym i jak rozpalić podkurzacz?

Na zdjęciu: podkurzacz. Źródło zdjęcia: fr.wikipedia.org/wiki/Apiculture#/media/File:Bee_smoker.jpg fir0002 | flagstaffotos.com.au

podkurzacz paliwo do podkurzacza rozpalanie podkurzacza gaszenie podkurzacza

Czym i jak rozpalić podkurzacz?

Wiele prac pszczelarskich wymaga uspokojenia rozdrażnionych pszczół. W przeciwnym razie nie tylko niewiele w ulu zrobimy, ale też narazimy się na użądlenia. Dlatego każdy pszczelarz powinien posiadać sprawnie działający podkurzacz.

Dawni pszczelarze, a jeszcze wcześniej bartnicy uspokajali pszczoły za pomocą dymu z tlącego się spróchniałego drewna. Dziś wykorzystują ten sam sposób, przy użyciu podkurzacza z miechem. To wygodne i łatwe w użyciu narzędzie, które pomaga poskromić pszczoły w ulu podczas miodobrania lub innych prac ulowych. Warto przy tym korzystać ze starych i sprawdzonych podkurzaczy z miechem. Nowoczesne wynalazki typu podkurzacze nakręcane sprężyną lub na baterie nie są zbyt dobrym pomysłem, bo nie wytwarzają wystarczającej ilości dymu, a dodatkowo bardzo drażnią pszczoły. Można więc uzyskać efekt zupełnie inny niż zamierzony.

Próchno, ale nie każde
Jakie paliwo będzie najlepsze do podkurzacza? Wbrew pozorom – nie każde. Chodzi o to, by spalany materiał tworzył gęsty, ale łagodny dym, który nie będzie drażnił pszczół, a zadziała na nie raczej usypiająco. Doskonale w tym celu sprawdzi się suche próchno drzew. Może to być lipa, dąb, topola, olcha, wierzba czy buk. Próchno tych drzew spala się powoli, wytwarza dużo dymu o charakterystycznym aromacie. Nie sprawdzi się natomiast spróchniałe drewno drzewek owocowych. Nawet, jeśli wokół pasieki mamy ich pod dostatkiem, lepiej nie ryzykujmy. Dym bardzo często wywołuje u pszczół agresję.

Suche paliwo zawsze miej w zapasie
Zamiast próchna pszczelarze bardzo często używają też huby z buku i brzozy. Oczywiście, pod warunkiem, że jest dobrze wysuszona. Alternatywne dla drewna materiały do pokurzacza to także suche łodygi niektórych roślin, słoma, trzcina, kora niektórych drzew. Każde paliwo powinno być odpowiednio wysuszone i przechowywane – w tym celu warto zaopatrzyć się w średniej wielkości drewniane skrzyneczki. Zapasy przydadzą się, gdy prace ulowe będziemy prowadzić po ulewnym deszczu – wtedy trudno o znalezienie suchego próchna czy wysuszonych łodyg roślin.

Uważne rozpalanie
Rozpalanie podkurzacza to dla początkującego pszczelarza nie lada wyzwanie. Można w tym celu wykorzystać spirytus lub nawet podpałkę do grilla. Nie sprawdzi się natomiast nafta czy wosk. Odrobinę podpałki kładzie się na dnie pokurzacza, rozpala, a następnie wkłada rozdrobnione próchno czy kawałki huby. Aby uzyskać jak największa ilość dymu, trzeba regularnie dmuchać miechem na tlące się paliwo. Dopiero, gdy dymu będzie naprawdę sporo i będzie on bardzo gęsty, można podkurzacz zamknąć i zabrać się do prac pasiecznych. Podczas prac z podkurzaczem powinniśmy pamiętać, że powinien być on używany tylko w razie rzeczywistej potrzeby. Nadmierne lub zbyt często dymienie może bardzo niepokoić pszczoły.

Nie wysypuj żaru
Pamiętajmy również, by po zakończonej pracy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim – nie wysypujmy żaru z podkurzacza. Jego wylot trzeba po prostu zatkać np. pęczkiem trawy i odstawić w zacienione miejsce. Tlące się w środku paliwo powinno po pewnym czasie samoczynnie zgasnąć. Co więcej, kolejne rozpalenie podkurzacza będzie dużo łatwiejsze, jeśli na jego dnie pozostanie nadpalone paliwo.

Opracowano na podstawie:
Mieczysław Janiszewski, Ule, sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, 128-129

Zobacz również:

Podkurzacz – przyrząd do odymiania pszczół

Paliwo do podkurzacza

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 15570

Komentarze z forum pszczelarskiego

wieslawpaleta

2020-10-13 09:03:23

tylko dobrym Paliwem do podkurzacza

wieslawpaleta

2020-10-13 12:05:10

Zapomniałem oczywiście o podkurzaczu.
Pozdrawiam

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.