Portal Pszczelarski

Czym i jak rozpalić podkurzacz?

Na zdjęciu: podkurzacz. Źródło zdjęcia: fr.wikipedia.org/wiki/Apiculture#/media/File:Bee_smoker.jpg fir0002 | flagstaffotos.com.au

podkurzacz paliwo do podkurzacza rozpalanie podkurzacza gaszenie podkurzacza

Czym i jak rozpalić podkurzacz?

Wiele prac pszczelarskich wymaga uspokojenia rozdrażnionych pszczół. W przeciwnym razie nie tylko niewiele w ulu zrobimy, ale też narazimy się na użądlenia. Dlatego każdy pszczelarz powinien posiadać sprawnie działający podkurzacz.

Dawni pszczelarze, a jeszcze wcześniej bartnicy uspokajali pszczoły za pomocą dymu z tlącego się spróchniałego drewna. Dziś wykorzystują ten sam sposób, przy użyciu podkurzacza z miechem. To wygodne i łatwe w użyciu narzędzie, które pomaga poskromić pszczoły w ulu podczas miodobrania lub innych prac ulowych. Warto przy tym korzystać ze starych i sprawdzonych podkurzaczy z miechem. Nowoczesne wynalazki typu podkurzacze nakręcane sprężyną lub na baterie nie są zbyt dobrym pomysłem, bo nie wytwarzają wystarczającej ilości dymu, a dodatkowo bardzo drażnią pszczoły. Można więc uzyskać efekt zupełnie inny niż zamierzony.

Próchno, ale nie każde
Jakie paliwo będzie najlepsze do podkurzacza? Wbrew pozorom – nie każde. Chodzi o to, by spalany materiał tworzył gęsty, ale łagodny dym, który nie będzie drażnił pszczół, a zadziała na nie raczej usypiająco. Doskonale w tym celu sprawdzi się suche próchno drzew. Może to być lipa, dąb, topola, olcha, wierzba czy buk. Próchno tych drzew spala się powoli, wytwarza dużo dymu o charakterystycznym aromacie. Nie sprawdzi się natomiast spróchniałe drewno drzewek owocowych. Nawet, jeśli wokół pasieki mamy ich pod dostatkiem, lepiej nie ryzykujmy. Dym bardzo często wywołuje u pszczół agresję.

Suche paliwo zawsze miej w zapasie
Zamiast próchna pszczelarze bardzo często używają też huby z buku i brzozy. Oczywiście, pod warunkiem, że jest dobrze wysuszona. Alternatywne dla drewna materiały do pokurzacza to także suche łodygi niektórych roślin, słoma, trzcina, kora niektórych drzew. Każde paliwo powinno być odpowiednio wysuszone i przechowywane – w tym celu warto zaopatrzyć się w średniej wielkości drewniane skrzyneczki. Zapasy przydadzą się, gdy prace ulowe będziemy prowadzić po ulewnym deszczu – wtedy trudno o znalezienie suchego próchna czy wysuszonych łodyg roślin.

Uważne rozpalanie
Rozpalanie podkurzacza to dla początkującego pszczelarza nie lada wyzwanie. Można w tym celu wykorzystać spirytus lub nawet podpałkę do grilla. Nie sprawdzi się natomiast nafta czy wosk. Odrobinę podpałki kładzie się na dnie pokurzacza, rozpala, a następnie wkłada rozdrobnione próchno czy kawałki huby. Aby uzyskać jak największa ilość dymu, trzeba regularnie dmuchać miechem na tlące się paliwo. Dopiero, gdy dymu będzie naprawdę sporo i będzie on bardzo gęsty, można podkurzacz zamknąć i zabrać się do prac pasiecznych. Podczas prac z podkurzaczem powinniśmy pamiętać, że powinien być on używany tylko w razie rzeczywistej potrzeby. Nadmierne lub zbyt często dymienie może bardzo niepokoić pszczoły.

Nie wysypuj żaru
Pamiętajmy również, by po zakończonej pracy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim – nie wysypujmy żaru z podkurzacza. Jego wylot trzeba po prostu zatkać np. pęczkiem trawy i odstawić w zacienione miejsce. Tlące się w środku paliwo powinno po pewnym czasie samoczynnie zgasnąć. Co więcej, kolejne rozpalenie podkurzacza będzie dużo łatwiejsze, jeśli na jego dnie pozostanie nadpalone paliwo.

Opracowano na podstawie:
Mieczysław Janiszewski, Ule, sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, 128-129

Zobacz również:

Podkurzacz – przyrząd do odymiania pszczół

Paliwo do podkurzacza

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 23293

Komentarze z forum pszczelarskiego

wieslawpaleta 2020-10-13 09:03:23

tylko dobrym Paliwem do podkurzacza

wieslawpaleta 2020-10-13 12:05:10

Zapomniałem oczywiście o podkurzaczu.
Pozdrawiam  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pszczelarz a faktura VAT RR

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys