Portal Pszczelarski

Przegląd gniazda – wskazówki

Na zdjęciu: Pszczoły na ramce. Źródło zdjęcia: goingsolar.com.au/files/images/brands/beekeeping-frame.jpg

gniazdo pszczele przegląd gniazda pszczelego przegląd ula termin przeglądu gniazda pszczelego podkurzacz ubranie pszczelarza rodzina pszczela nastrój rojowy

Przegląd gniazda – wskazówki

Przegląd gniazda powinniśmy wykonywać nie tylko na wiosnę, ale też regularnie kontrolować stan rodziny o innych porach roku. Systematyczne przeglądy pozwalają na wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości i szybkie reagowanie na nie.

Za każdym razem, gdy chcemy wykonać przegląd ula, musimy się do niego dobrze przygotować. Potrzebny będzie przede wszystkim sprawny podkurzacz, który pomoże uspokoić pszczoły w sytuacji, gdy będą bardzo niespokojne, czy nawet agresywne. Warto pamiętać, że takie przeglądy są dla pszczół stresujące i nawet wyjątkowo łagodne rasy czy odmiany mogą wtedy zareagować złością i przystąpić do ataku. Przegląd gniazda należy wykonywać przy odpowiedniej pogodzie. Powinno być ciepło (najlepiej powyżej 15 stopni Celsjusza), bezwietrznie i słonecznie. Wtedy rodzina zachowuje się naturalnie i nie jest dodatkowo rozdrażniona warunkami atmosferycznymi.

Załóż strój ochronny
Równie ważne jest pełne wyposażenie ubrania pszczelarza – konieczne są rękawice, kapelusz i kombinezon. Oczywiście, są pszczelarze, którzy takie przeglądy wykonują bez koniecznego rynsztunku. Jednak w przypadku pszczół, których zachowanie jest mocno nieobliczalne, warto jednak dmuchać na zimne i próbować uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem. Pamiętajmy, że ubranie pszczelarza powinno być czyste i wolne od obcych, szczególnie tych mocno drażniących pszczoły zapachów. Zbyt mocny zapach np. wody po goleniu lub potu może naprawdę rozwścieczyć zwykle spokojne mieszkanki ula.

Staraj się nie drażnić pszczół
Przegląd gniazda o każdej porze roku jest dla pszczelarzy sporą trudnością. Chodzi nie tylko o obserwację pszczół, ale też o sprawne działanie i funkcjonowanie wszystkich elementów ruchomych należących do ula. Zdarza się bowiem, że wyjęte ramki nie chcą wcisnąć się z powrotem na swoje miejsce i mogą napsuć sporo nerwów. Trzeba pamiętać, by wszystkie czynności wykonywać spokojnie i pewnymi ruchami – pszczoły nie mogą wyczuć stresu ani zdenerwowania. Opanowanie nerwów i wszystkich wykonywanych czynności może w pewnym stopniu wpłynąć na zachowanie pszczół – będą zachowywać się spokojniej.

Wykonaj przegląd starannie, ale w miarę szybko
Każdy przegląd gniazda jest tez zburzeniem równowagi rodziny pszczelej – gdy otwieramy ul, zakłócamy specyficzny mikroklimat, jaki znajduje się w jego wnętrzu. Dlatego też do każdego przeglądu trzeba się dobrze przygotować – pszczelarz musi wiedzieć, w jakim celu zagląda do gniazda i mieć pod ręką wszystkie niezbędne mu do tej pracy narzędzia. Chodzi o to, by nie przedłużać czasu, w którym ul jest otwarty i narażony na czynniki z zewnątrz – nie tylko niewłaściwą temperaturę i wilgotność, ale też na ataki drapieżników.

Sprawdź zapasy, gniazdo, matkę
Podczas regularnych przeglądów zawsze należy sprawdzać zapasy pokarmu, obecność matki, rozwój czerwia, stan i wielkość gniazda i siłę rodziny w stosunku do ilości znajdujących się w gnieździe plastrów. W okresie pożytkowym warto też kontrolować nastrój rojowy i w razie konieczności od razu odpowiednio reagować. Trzeba też ocenić pszczoły pod kątem ich zdrowotności. Rodziny, które zachowują się podejrzanie i nienaturalnie warto uważniej poobserwować, gdyż mogą być zaatakowane przez którąś z chorób pszczół.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 60

Zobacz również:

Skuteczny sposób na nastrój rojowy

Jak sprawdzić, czy pszczoły są zdrowe?

Przyczyny rabunków w pasiekach

Młody pszczelarz a koszt zakupu podstawowego wyposażenia gospodarstwa pasiecznego

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 37758

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie