Portal Pszczelarski

Przenoszenie pszczół z jednego ula do drugiego

Na zdjęciu: kontrola ula. Źródło zdjęcia: yoginitiff.files.wordpress.com/2014/04/cimg7162.jpg

przenoszenie pszczół zasiedlanie ula lokalizacja pasieki

Przenoszenie pszczół z jednego ula do drugiego

Choć pszczoły bardzo przywiązują się do swojego mieszkania, czasem trzeba je wymienić na nowe. Dzieje się tak wtedy, gdy stary ul jest spróchniały i nie nadaje się już do użytku lub też, gdy pszczoły zaatakuje warroza i trzeba zrobić wszystko, by zgasić epidemię jak najszybciej.

Jeżeli przyczyną przenoszenia rodziny z jednego ula do drugiego jest kiepski stan tego pierwszego, zadanie jest dość proste. Polega w pewnym stopniu na oszukaniu pszczół i wykorzystaniu ich doskonałej orientacji w terenie. Pamiętajmy, że pszczoły przywiązują się nie tyle do miejsca, co do lokalizacji. Jeśli więc przestawimy stary ul nieco na bok, a w miejscu starego postawimy nowy, docelowy, to pszczoły wracające z pożytków automatycznie skierują się do nowego ula. Trzeba jednak przy tym pamiętać, by nowy ul stał pod identycznym kątem co stary – pszczoły doskonale zapamiętują parametry położenia wylotka. Jeśli ul będzie stał nieco inaczej, mogą szybko wykryć oszustwo i zacząć zachowywać się niespokojnie, a nawet agresywnie.

Najpierw matka, potem reszta
Po przestawieniu ula trzeba jak najszybciej zabrać się do przenoszenia jedną po drugiej ramek z plastrami. Dobrze jest też od razu odnaleźć matkę. Jeśli szybko umieścimy ją w nowym ulu, wlatujące do niego pszczoły będą zachowywały się naturalnie – bo przecież wewnątrz będzie znajdowała się królowa. Jeśli matka pszczela jest oznakowana, warto od razu ją namierzyć i przenieść – sadzamy ją wtedy na którejś z uliczek pomiędzy ramkami. Jeśli natomiast mamy nieoznakowaną matkę, jej szukanie wśród uwijających się robotnic może być nieco kłopotliwe. Wtedy trzeba przenosić całe plastry z czerwiem.

Musimy zrobić to bardzo uważnie i ostrożnie, żeby nie uszkodzić plastrów, a jednocześnie by nie spadały z niego pszczoły, a przede wszystkim matka. Jeśli ją zgubimy lub pozostawimy w starym ulu, pszczoły wlatujące do nowego ula nie będą zachowywały się naturalnie. A nie o to nam przecież chodzi. Aby mieć stuprocentową pewność, że matka na pewno nie pozostała w poprzednim ulu, warto po przeniesieniu wszystkich ramek dokładnie wymieść wnętrze tak, aby mieć pewność, że w środku nie została ani jedna pszczoła. Wtedy prawdopodobieństwo, że matka została w starym ulu będzie znikome.

Zablokuj dostęp do starego ula
Po przeniesieniu matki w nowe miejsce, zachowuje się ona tak, jak zwykle, czyli wydziela charakterystyczny feromon, który uspokaja pszczoły i scala rodzinę. Jeśli pszczoły będą bez problemu wlatywały do nowego ula i tam już pozostaną, to znak, że na pewno królowa pszczela znajduje się w środku. A co ze starym ulem? Nie można go tak po prostu zostawić pustego, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że pszczoły zaczną do niego wracać albo, że stanie się obiektem, który zwabi obce pszczoły do wnętrza (pachnie przecież miodem i stanowi doskonały wabik dla pszczół zwiadowczyń z innych rodzin).

Koniecznie trzeba więc ul odstawić co najmniej na kilka metrów od starego, zamknąć go, pozasłaniać wszystkie wylotki i przykryć jakimś wilgotnym materiałem, który zneutralizuje zapachy. Warto też zmienić ustawienie ula – przestawić tak, by wylotek znajdował się w zupełnie innym miejscu lub nawet położyć. Zminimalizujemy wtedy praktycznie do zera ryzyko, że pszczoły powrócą do starego ula. W nowym ulu rodzina bardzo szybko się zaaklimatyzuje – praktycznie po jednym dniu pszczoły powinny już zachowywać się całkowicie normalnie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 78

Zobacz również:

Kiedy i jak przenieść ul w inne miejsce?

Znakowanie matki pszczelej

Prawidłowa lokalizacja pasieki – jak ją wybrać?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 29986

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2016-09-09 20:58:59

zbudowałem kilka nowych uli i teżprzenosiłem pszczółki ze starego ula nie miałem żadnych problemów pszczólki szybko pokochaly nowy domek za co odpłaciły smacznym miodkiem

oro54 2016-09-09 22:43:12

Wczoraj likwidowałem uliki odkładowe z młodymi matkami i rodzinki przenosiłem do uli w których będą zimować. Po dwie rodzinki(2x5ramek) w jednym korpusie z osobnymi wylotkami. Są one przeznaczone na wczesne, późno majowe odkłady. Ponieważ ule docelowe oddalone są od lokalizacji ulików o kilkadziesiąt metrów, żeby nie mieć problemów z powrotem lotnej much na stare miejsce, od lat stosuję zabieg z mocnym zapychaniem wylotków mokrymi, drobnymi trocinami, w których tkwi kawałek pręta o średnicy około 3mm. Po przełożeniu dwóch rodzinek, podaniu im syropu i zamknięciu powałek, pręty te delikatnie z trocin usuwam. Dzisiaj, rano sprawdzałem jak się zachowują rodzinki w nowym miejscu. Intensywnie wynosiły trociny, powiększając wylotki. Na poprzednim miejscu kręciło się niewiele pszczółek. Jak zawsze przeprowadzka się udała.



  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Ogórki z miodem

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich