Portal Pszczelarski

Skuteczny sposób na nastrój rojowy

Na zdjęciu: rójka na drzewie. Źródło zdjęcia: queenanneview.com/wp-content/uploads/2013/04/Bee-Swarm.jpg

nastrój rojowy rójka zapobieganie nastrojowi rojowemu wentylacja ula wydajność matki pszczelej

Skuteczny sposób na nastrój rojowy

Nastrój rojowy pojawia się w rodzinie pszczelej z co najmniej kilku powodów. Jego przyczyną może być słaba wydajność matki, zbyt mało miejsca w gnieździe, słaba wentylacja w ulu czy chwilowy brak pożytków i pracy dla wielu robotnic. Znając te przyczyny właściciel pasieki może odpowiednio szybko zareagować, zanim pojawią się skutki w postaci rójki.

Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia nastroju rojowego. Przede wszystkim – warto postawić na młode i bardzo wydajne matki. Królowe, które są zajęte składaniem jajeczek, mają naturalnie mniejszą skłonność do rójki. Co więcej, nastrojowi rojowemu można skutecznie zapobiegać już na etapie wyboru rasy i odmiany rodziny pszczelej, jaką chcemy hodować w swojej pasiece. Wybierając pszczoły o małej rojliwości pszczelarz może być pewien, że nastrój rojowy w jego rodzinach nie będzie powstawał z byle powodu.

Aby skutecznie zapobiec nastrojowi rojowemu warto uważnie obserwować gniazdo i poszerzyć je od razu, gdy zauważymy, że pszczołom jest za ciasno. Jest bowiem oczywiste, że pszczoły, które będą siedzieć w gnieździe bezczynnie z braku plastrów do pracy, będą miały duże skłonności do rojliwości. Trzeba też dopilnować momentu, w którym rodzinę trzeba osłabić za pomocą odkładu. Tutaj również przyda się regularna obserwacja – najważniejsze, by z tworzeniem odkładów nie czekać do momentu, aż w gnieździe pojawią się mateczniki rojowe. Dobrym sposobem na nastrój rojowy jest również dopasowanie otworu wylotowego do siły rodziny – chodzi o to, by do ula dochodziła odpowiednia ilość świeżego powietrza. Prawidłowa wentylacja pomoże znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia nastroju rojowego.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 79

Zobacz również:

Nastrój rojowy – czy rójka to konieczność?

Roje pszczół i ich nazwy

Jak zwabić rójkę?

Rozróżnianie mateczników - mateczniki rojowe

Zalecenia pszczelarskie na czerwiec

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 22225

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Szaszłyki z marynatą miodową

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Bastani – perskie lody szafranowe

Chleb z szafranem i miodem

Piernik sułtański

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

IX Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie

Wykaz linii hodowlanych pszczół dla których otwarto rejestry - matki pszczele 2016

XI Dzień Pszczelarza w Hańsku

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele