Portal Pszczelarski

Skuteczny sposób na nastrój rojowy

Na zdjęciu: rójka na drzewie. Źródło zdjęcia: queenanneview.com/wp-content/uploads/2013/04/Bee-Swarm.jpg

nastrój rojowy rójka zapobieganie nastrojowi rojowemu wentylacja ula wydajność matki pszczelej

Skuteczny sposób na nastrój rojowy

Nastrój rojowy pojawia się w rodzinie pszczelej z co najmniej kilku powodów. Jego przyczyną może być słaba wydajność matki, zbyt mało miejsca w gnieździe, słaba wentylacja w ulu czy chwilowy brak pożytków i pracy dla wielu robotnic. Znając te przyczyny właściciel pasieki może odpowiednio szybko zareagować, zanim pojawią się skutki w postaci rójki.

Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia nastroju rojowego. Przede wszystkim – warto postawić na młode i bardzo wydajne matki. Królowe, które są zajęte składaniem jajeczek, mają naturalnie mniejszą skłonność do rójki. Co więcej, nastrojowi rojowemu można skutecznie zapobiegać już na etapie wyboru rasy i odmiany rodziny pszczelej, jaką chcemy hodować w swojej pasiece. Wybierając pszczoły o małej rojliwości pszczelarz może być pewien, że nastrój rojowy w jego rodzinach nie będzie powstawał z byle powodu.

Aby skutecznie zapobiec nastrojowi rojowemu warto uważnie obserwować gniazdo i poszerzyć je od razu, gdy zauważymy, że pszczołom jest za ciasno. Jest bowiem oczywiste, że pszczoły, które będą siedzieć w gnieździe bezczynnie z braku plastrów do pracy, będą miały duże skłonności do rojliwości. Trzeba też dopilnować momentu, w którym rodzinę trzeba osłabić za pomocą odkładu. Tutaj również przyda się regularna obserwacja – najważniejsze, by z tworzeniem odkładów nie czekać do momentu, aż w gnieździe pojawią się mateczniki rojowe. Dobrym sposobem na nastrój rojowy jest również dopasowanie otworu wylotowego do siły rodziny – chodzi o to, by do ula dochodziła odpowiednia ilość świeżego powietrza. Prawidłowa wentylacja pomoże znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia nastroju rojowego.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 79

Zobacz również:

Nastrój rojowy – czy rójka to konieczność?

Roje pszczół i ich nazwy

Jak zwabić rójkę?

Rozróżnianie mateczników - mateczniki rojowe

Zalecenia pszczelarskie na czerwiec

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 23917

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Zostań bohaterem pszczół

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie