Portal Pszczelarski

Skuteczny sposób na nastrój rojowy

Na zdjęciu: rójka na drzewie. Źródło zdjęcia: queenanneview.com/wp-content/uploads/2013/04/Bee-Swarm.jpg

nastrój rojowy rójka zapobieganie nastrojowi rojowemu wentylacja ula wydajność matki pszczelej

Skuteczny sposób na nastrój rojowy

Nastrój rojowy pojawia się w rodzinie pszczelej z co najmniej kilku powodów. Jego przyczyną może być słaba wydajność matki, zbyt mało miejsca w gnieździe, słaba wentylacja w ulu czy chwilowy brak pożytków i pracy dla wielu robotnic. Znając te przyczyny właściciel pasieki może odpowiednio szybko zareagować, zanim pojawią się skutki w postaci rójki.

Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia nastroju rojowego. Przede wszystkim – warto postawić na młode i bardzo wydajne matki. Królowe, które są zajęte składaniem jajeczek, mają naturalnie mniejszą skłonność do rójki. Co więcej, nastrojowi rojowemu można skutecznie zapobiegać już na etapie wyboru rasy i odmiany rodziny pszczelej, jaką chcemy hodować w swojej pasiece. Wybierając pszczoły o małej rojliwości pszczelarz może być pewien, że nastrój rojowy w jego rodzinach nie będzie powstawał z byle powodu.

Aby skutecznie zapobiec nastrojowi rojowemu warto uważnie obserwować gniazdo i poszerzyć je od razu, gdy zauważymy, że pszczołom jest za ciasno. Jest bowiem oczywiste, że pszczoły, które będą siedzieć w gnieździe bezczynnie z braku plastrów do pracy, będą miały duże skłonności do rojliwości. Trzeba też dopilnować momentu, w którym rodzinę trzeba osłabić za pomocą odkładu. Tutaj również przyda się regularna obserwacja – najważniejsze, by z tworzeniem odkładów nie czekać do momentu, aż w gnieździe pojawią się mateczniki rojowe. Dobrym sposobem na nastrój rojowy jest również dopasowanie otworu wylotowego do siły rodziny – chodzi o to, by do ula dochodziła odpowiednia ilość świeżego powietrza. Prawidłowa wentylacja pomoże znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia nastroju rojowego.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 79

Zobacz również:

Nastrój rojowy – czy rójka to konieczność?

Roje pszczół i ich nazwy

Jak zwabić rójkę?

Rozróżnianie mateczników - mateczniki rojowe

Zalecenia pszczelarskie na czerwiec

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 27273

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pszczelarz a faktura VAT RR

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja